NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Amerykański oficer zdradził Chinom tajemnice samolotów patrolowych 

Amerykański oficer zdradził Chinom tajemnice samolotów patrolowych 

16.04.2016, godz. 00:00
Szpieg  w marynarce
EP-3E Aries foto: Archiwum

Komandor podporucznik Edward Lin dostanie wkrótce zarzuty  zdrady kraju i przekazywania informacji obcym władzom.

W ręce Pekinu wpadły bowiem sekrety na temat tego, jak USA śledzą chińskie okręty, także podwodne i samoloty. Lina miał je przekazać chińskim komunistom.
Lin urodził się na Tajwanie, ale jego rodzina emigrowała i wojskowy ma amerykańskie obywatelstwo. Pracował przez rok na Hawajach przy zbieraniu danych z samolotów zwiadowczych, które patrolowały zachodni Pacyfik i miał dostęp do informacji o o ich możliwościach.
Jednym z nich jest samolot rozpoznania radioelektronicznego EP-3E Aries.
Chińczycy mieli okazję go „prześwietlić” w 2001 roku. Maszyna patrolowała Morze Południowochińskie i przechwyciły ją myśliwce Pekinie. Ale jeden z nich zderzył się z amerykańskim samolotem. Chiński pilot zginął, a Aries musiał awaryjnie lądować na wyspie chińskiej wyspie. Jego załoga trafiła do aresztu, ale po 10 dniach ją zwolniono.
I właśnie wtedy Chińczycy przebadali samolot i po jakimś czasie zwrócili USA.  Od tego czasu EP-3E Aries został udoskonalony -  potrafi w niemal rzeczywistym czasie przekazywać dane wywiadowcze, w tym wideo i przechwycone sygnały komunikacyjne, do dowództwa.
Niektóre źródła wywiadowcze twierdzą, że Lin sprzedał amerykańskie informacje o tym, jak Amerykanie mogą śledzić chińskie okręty Tajwanowi, ale na pewno przechwycili Chińczycy.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: