NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Amerykańscy przedsiębiorcy apelują do polityków: Dajcie pobyt wykształconym imigrantom

Amerykańscy przedsiębiorcy apelują do polityków: Dajcie pobyt wykształconym imigrantom

09.04.2013, godz. 02:00
Imigracja. Wujek Obamy walczy z deportacją
foto:

Ameryka potrzebuje wykształconych ludzi. Nie możemy pozwolić, by procedury wizowe sprawiły, że stracimy tych zdolnych imigrantów - to słowa, jakie amerykańscy pracodawcy skierowali do polityków pracujących nad kompleksową ustawą imigracyjną. Ich zdaniem musi się w niej znaleźć zapis o zwiększeniu puli wiz H-1B, czyli dla osób mających wyższe wykształcenie - donosi "The Wall Street Journal".

Skąd ten apel? Otóż okazuje się, że tylko tegoroczna pula wizowa dla wykwalifikowanych imigrantów wyczerpała się zaledwie w ciągu tygodnia! Z danych U.S. Citizenship and Immigration Services wynika, że od 1 kwietnia do Urzędu Imigracyjnego wpłynęło ponad 65 tysięcy wniosków o przyznanie wizy pracowniczej dla zagranicznego pracownika, który jest specjalistą w danej dziedzinie i ma odpowiednie wykształcenie. A roczny limit  ustanowiony przez Kongres USA na cały rok to... 65 tysięcy wiz. I kolejne wnioski będzie można składać dopiero za rok.

Zdaniem pracodawców tak dłużej być nie może. Dlatego zaapelowali do Gang of Eight - czyli ośmiu senatorów z obu partii, którzy współtworzą ustawę imigracyjną na podstawie konsultacji z zainteresowanymi grupami.

- Musimy sobie w końcu zdać sprawę z tego, że dostępność wiz i procedury związane z ich uzyskaniem oraz z legalizacją pobytu muszą być dostosowane do potrzeb. My potrzebujemy ludzi, którzy mają wykształcenie, są specjalistami w określonych branżach - napisali przedsiębiorcy i właściciele biznesów i korporacji w oświadczeniu przesłanym do senatorów. Domagają się w nim zwiększenia rocznej puli wiz H-1B oraz uproszczenia procedur sponsorowania na stały pobyt absolwentów, zagranicznych studentów, którzy ukończyli amerykańskie uczelnie na kierunkach ścisłych i mogliby pracować w USA.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: