NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Amerykańscy politycy nie biorą imigrantów na poważnie! Po co były te nadzieje? Reforma na włosku

Amerykańscy politycy nie biorą imigrantów na poważnie! Po co były te nadzieje? Reforma na włosku

26.06.2014, godz. 19:57
usa
foto:

Nadzieje milionów imigrantów na wyjście z cienia i możliwość zalegalizowania pobytu w Stanach wydają się płonne. Mimo licznych wezwań i apeli, politycy w Izbie Reprezentantów nie zrobili nic, aby chociaż wznowić debatę nad ustawą reformującą kompleksowo „kulawe” prawo imigracyjne! Nawet próba przemawiania do rozsądku parlamentarnych kolegów, jakiej podjął się kongresman Luis Gutierrez (60 l.), nie przyniosła skutku.

To też spowodowało, że ten jeden z największych „ambasadorów” reformy w Izbie Reprezentantów stracił nadzieję, że zostanie wprowadzona. Ale nie poskąpił gorzkich słów pod adresem kongresmanów. Wylał je na obradach na Kapitolu, jakie ostatnio miały miejsce. – Zawiedliście na całej linii. Nie tylko miliony imigrantów, ale Amerykę! Gdybym mógł, osobiście wlepiłbym wam żółtą kartkę – mówił Gutierrez, nawiązując do trwających mistrzostw świata w piłce nożnej.

Przypominając w dużym skrócie, przyjęta w zeszłym roku przez Senat dwupartyjna ustawa reformująca prawo imigracyjne zakłada, że po spełnieniu odpowiednich wymagań – m.in. brak przeszłości kryminalnej, zapłaceniu kar i zaległych podatków, nauczeniu się języka – dany imigrant będzie mógł otrzymać ochronę przed deportacją, legalnie pracować, a po jakimś czasie ustawić się w kolejce – najpierw po zieloną kartę, a potem obywatelstwo. Tak by było, gdyby ustawę przyjęła również Izba Reprezentantów... Niestety, tak się nie stało do dziś.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: