NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Ambasador Polski w Waszyngtonie: Zniesienie wiz dla Polaków to tylko formalność

Ambasador Polski w Waszyngtonie: Zniesienie wiz dla Polaków to tylko formalność

09.04.2013, godz. 02:00
Ambasador Polski w Waszyngtonie: Zniesienie wiz dla Polaków to tylko formalność
foto:

Marzą o tym wszyscy, którzy chcieliby przyjechać do Stanów bez konieczności stania w długich kolejkach po wizę. Ambasador RP w Waszyngtonie wierzy, że wizy dla Polaków rychło zostaną zniesione. Ryszard Schnepf powiedział, że z optymizmem patrzy na wysiłki, jakie w tym celu podejmowane są Kongresie. Podkreślił, że ustawa imigracyjna ma być wielkim dziełem prezydenta Baracka Obamy i obecnego Kongresu.

- Wyraźnie widzimy mobilizację środowisk zarówno w Izbie Reprezentantów, jak i w Senacie - powiedział Ryszard Schnepf.

Ambasador wyraził nadzieję, że Polska zostanie uczestnikiem programu ruchu bezwizowego "Visa Waiver". Przyznał jednak, że trudno mu przewidzieć, kiedy konkretnie wizy dla Polaków zostaną zniesione.

- Chciałbym, żeby to była miła niespodzianka dla wszystkich. Jestem dobrej myśli - powiedział Schnepf w niedzielę w wywiadzie dla Polskiego Radia oraz Polskiej Agencji Prasowej.

Jak już pisaliśmy, ośmiu senatorów z obu partii jeszcze w tym tygodniu ma przedstawić projekt reformy imigracyjnej. Jednym z twórców reformy jest senator Charles Schumer z Nowego Jorku, który obiecał niedawno polonijnym wyborcom, że w ustawie znajdzie się zapis o zniesieniu wiz dla Polaków.

Chodzi o to, by do całościowej reformy imigracyjnej, która ma wyznaczyć drogę do legalizacji pobytu i uzyskania obywatelstwa przynajmniej części 11 milionów nielegalnych imigrantów, dołożyć zapisy z projektu ustawy JOLT -promującej zatrudnienie poprzez rozwój turystyki. Ta zgłoszona w Kongresie już w marcu ustawa proponuje tak zmienić kryteria programu bezwizowego, by spełniała je Polska.

Schnepf podkreślił, że polscy dyplomaci pracują nad tym, aby wizy dla Polski zostały zniesione. Przyznał jednak, że największym problemem może być w ogóle przyjęcie reformy imigracyjnej.

- Polski pakiet jest elementem większego ustawodawczego porozumienia. To tu jest pewne ryzyko, że środowiska parlamentarne, obawiające się imigracji z Ameryki Łacińskiej, mogą być temu przeciwne. Ale ja myślę, że po wyborach te opory nie powinny być znaczące - dodał Schnepf.

W przeszłości w Kongresie USA podejmowano wiele prób zniesienia wiz dla Polaków, niestety, żaden z projektów nie wyszedł nawet z komisji.

Program ruchu bezwizowego (Visa Waiver Program) umożliwia obywatelom niektórych krajów podróżowanie do Stanów Zjednoczonych w celach turystycznych i służbowych bez konieczności uzyskania wizy w przypadku pobytu trwającego do 90 dni. Osoby podróżujące z krajów objętych programem muszą ubiegać się o autoryzację za pośrednictwem Elektronicznego Systemu Autoryzacji Podróży (Electronic System for Travel Authorization), są kontrolowane w punkcie wjazdu na teren Stanów Zjednoczonych, a ich dane są wprowadzane do programu US-VISIT Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: