NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy 60 procent Amerykanów chce dać obywatelstwo nielegalnym

60 procent Amerykanów chce dać obywatelstwo nielegalnym

22.03.2013, godz. 02:00
Amerykanie zrzekają się obywatelstwa z powodów podatkowych
foto:

Nielegalnym trzeba dać obywatelstwo - uważa większość Amerykanów. Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez Brookings Institution, ponad sześciu na dziesięciu mieszkańców Stanów Zjednoczonych stwierdziło, że ustawa imigracyjna powinna stwarzać 11 milionom nielegalnych możliwość uzyskania tzw. ścieżki do obywatelstwa.

63 proc. ankietowanych uważało, że osoby objęte amnestią powinny - po spełnieniu odpowiednich wymagań i zapłaceniu kar - mieć szansę na naturalizację. Tylko 21 proc. zapytanych jest zdania, że wszystkich nielegalnych należy deportować.

14 proc. osób zaś uważa, że ustawa imigracyjna powinna jedynie zalegalizować pobyt 11 mln nielegalnych - dać im Social Security i pozwolenie na pracę, ale nie obywatelstwo.

Zdecydowana większość - bo aż 84 proc. Amerykanów uważa, że senatorzy pracujący nad projektem ustawy nie powinni drastycznie zmniejszać limitów wizowych ze sponsorowań rodzinnych na korzyść pracowniczych. Jak mówią autorzy badań, ich wyniki mogą świadczyć o tym, że w ogólnym ujęciu Amerykanie są dość przychylni imigrantom oraz reformie. Niemniej nie jest to dla nich najważniejsza sprawa. Większość mieszkańców Ameryki jest bowiem zatroskana sytuacją ekonomiczną - swoją i kraju.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: