NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy 2 lata po Sandy. Czego się nauczyliśmy?

2 lata po Sandy. Czego się nauczyliśmy?

29.10.2014, godz. 01:00
sandy
foto:

29 października 2012 roku mało kto w Nowym Jorku i New Jersey dowierzał ostrzeżeniom przed nadchodzącym huraganem Sandy... Przecież już nie raz z dużej chmury mieliśmy… no trochę większy deszcz. Ale rzeczywistość, w jakiej dzień później obudziły się miliony ludzi, przerosła najśmielsze oczekiwania...

Zmyte z powierzchni ziemi domy, zawalone mosty i wiadukty, pozalewane tunele i tory, powszechny brak prądu – przez pozrywane linie wysokiego napięcia, podmyte drogi, zniszczone plaże, utracone – z wodą lub ogniem - dobytki całego życia...

Odbudowa zniszczeń – podobnie jak i budowa wzmocnień i zabezpieczeń – trwają do dzisiaj. Nic więc dziwnego, że w drugą rocznicę tego kataklizmu, mieszkańcy metropolii i okolic zadają sobie pytanie: czy jesteśmy gotowi na przejście podobnego huraganu? Zdaniem – tak. Ale czy na pewno? Zobaczmy sami…

Zabezpieczenie przed powodzią

New York City - wiele z planowanych miejskich projektów, na które przeznaczono 20 mld dol., znajduje się ciągle w fazie początkowej i na ich całkowite ukończenie potrzeba jeszcze kilku lat. Jak do tej pory na plażach dosypano piasku a wzdłuż nabrzeża usypano dodatkowe wydmy – łącznie 3.5 miliona stóp sześciennych, których nie było przed Sandy. Na dolnym Manhattanie zbudowano łącznie 1.5 milowy odcinek falochronów i zabezpieczeń powodziowych, które mają zapobiec przelaniu się wody.

Long Island - ukończono budowę 2-milowej osłony betonowej tuż obok odbudowywanego deptaka na Long Beach, dzie 2/3 domów zostało zalanych podczas Sandy.

New Jersey - do 2016 roku poszerzone ma zostać całe nabrzeże – łącznie 127 mil. Usypano również nowe wydmy i zbudowano falochrony.

Wzmocnienia domów

New York - stan finansuje obecnie „podnoszenie” i wzmacnianie fundamentów 2300 domów znajdujących się blisko wody. W sumie na taką pomoc kwalifikuje się 10 tysięcy gospodarstw domowych. Władze stanowe pokryły koszt rozbiórki 315 domów i współfinansowały odbudowę nowych.

New Jersey - władze stanu chcą docelowo odkupić od właścicieli 1300 domów, by w ich miejsce postawić nowe, odporne na żywioły. Jak do tej pory zgodziło się na to nieco ponad 300 właścicieli.

Strefy ewakuacyjne

W mieście Nowy Jork zmieniono mapę stref ewakuacyjnych, dzięki czemu w przyszłości 600 tysięcy dodatkowych mieszkańców będzie miało zapewnioną pomoc, ale dodatkowo będą musieli również dostosować się do odgórnych poleceń co do ewakuacji. Schroniska znajdujące się w NYC otrzymały dodatkowe wyposażenia medyczne i fundusze, których będą mogły użyć w przypadku uderzenia żywiołu.

W New Jersey wybudowano pięć nowych schronisk, które będą mogły służyć jako ośrodki pomocy medycznej.

Prąd

Nowojorskie zakłady energetyczne udoskonaliły system monitoringu i kontroli linii przesyłowych, dokonano niezbędnych zabezpieczeń i tam gdzie to możliwe, kable – odpowiednio zabezpieczone – zostały „puszczone” ziemią.

Stacje benzynowe

W New Jersey 22 stacje benzynowe zostały wyposażone w dodatkowe generatory, by móc rozlewać benzynę w przypadku utraty prądu. Dodatkowo stan pokryje koszt zakupu takich generatorów jeszcze na 33 stacjach. Z kolei w Nowym Jorku zostało w nie wyposażonych już 540 stacji benzynowych.

Zapasy benzyny: New York State zlecił obligatoryjnie posiadanie non stop zbiorników z łącznie trzema milionami galonów zapasowej benzyny. Poza tym na wybrzeżu Long Island muszą na stałe znajdować się beczki z paliwem (łącznie pół miliona sztuk).

Metro

MTA cały czas prowadzi roboty mające zabezpieczyć liczący 840 mil system nowojorskiego metra. Prace polegają m.in. na zabezpieczeniu sygnalizacji świetlnej i kabli wysokiego napięcia oraz na podniesieniu torów.


Na podstawie Associated Press

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: