NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy 179 osób dosięgły policyjne kule… Krew na rękach NYPD

179 osób dosięgły policyjne kule… Krew na rękach NYPD

09.12.2014, godz. 00:00
NYPD
foto:

Czy nowojorscy policjanci zbyt często sięgają po broń i inne środki przymusu bezpośredniego? Jak wyliczył „Daily News”, który przygotował raport o „krwi na rękach oficerów NYPD”, w ciągu ostatnich 15 lat z rąk policjantów na służbie zginęło 179 osób!

Ta liczba rzeczywiście robi wrażenie. Mocno kontrastuje z nią inna - jedynie w trzech przypadkach oficerowie NYPD zostali oskarżeni. I tylko jeden oficer, który zabił człowieka podczas wykonywania swych obowiązków, został skazany, ale nie na karę więzienia. W innych przypadkach nie dochodziło nawet do oskarżenia.

Statystyki sięgają roku 1999. Wówczas to, z rąk uzbrojonego policjanta zginął Amadou Diallo na Bronksie.

Z przedstawionego raportu wynika, że 27 proc. osób zabitych przez policjantów było nieuzbrojonych i 86 proc. z tych którzy zginęli od kul NYPD było Afro-Amerykaninami lub Latynosami. Najwięcej osób z rąk oficerów nowojorskiej policji zginęło w 2012 roku.

Tymczasem od kilku ni trwają protesty uliczne po tym jak ława przysięgłych oczyściła z zarzutów białego oficera policji oskarżanego o spowodowanie śmierci ciemnoskórego Erica Garnera ze Staten Island. W weekend pożegnano też Akai Gurleya, kolejnego Afro-Amerykanina trafionego przypadkowo policyjną kulą na Brooklynie

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: