NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy 17 kwietnia, to ważny dzień dla nielegalnych imigrantów

17 kwietnia, to ważny dzień dla nielegalnych imigrantów

26.03.2015, godz. 01:00
Barack Obama
foto:

Być albo nie być... dla amnestii. Losy prezydenckiej amnestii ważą się na szalach Temidy... Sąd apelacyjny zgodził się wysłuchać argumentów prawników Baracka Obamy (53 l.) i Departamentu Sprawiedliwości w sprawie nadzwyczajnego wniosku o zawieszenie orzeczenia sędziego z Teksasu. Tego samego, które zablokowało prezydencką dyrektywę dającą ochronę przed deportacjami milionom imigrantów.

Fifth U.S. Circuit Court of Appeals wezwał prezydenckich prawników do Nowego Orleanu na 17 kwietnia - donosi „The Wall Street Journal”.
Będzie to niemal dokładnie dwa miesiące po tym, jak Urzędy Imigracyjne (USCIS) miały rozpocząć przyjmowanie wniosków na amnestię Obamy (pierwotna data 18 lutego – red.). Tak się jednak nie stało, bowiem sędzia federalny Andrew Hanen z Brownsville w Teksasie przychylił się do pozwów jaki przeciwko amnestii złożyło 26 stanów. Uznał on, że prezydent Obama nie tylko pogwałcił Konstytucję i przekroczył kompetencje pomijając Kongres działając w pojedynkę w tak ważne kwestii jaką jest prawo imigracyjn,e ale również nie dopełnił formalności administracyjnych i swojej decyzji nie opublikował w odpowiednim czasie w specjalnym biuletynie.

Jak już pisaliśmy, administracja Obamy natychmiast zapowiedziała apelację, ale proces może potrwać wiele miesięcy. Dlatego złożyła również nadzwyczajny wniosek (tzw. emergency stay) o zawieszenie orzeczenia sędziego z Teksasu.
We wtorek sąd apelacyjny w Nowym Orleanie zgodził się wysłuchać argumentów administracji Baracka Obamy. Po wysłuchaniu wszystkich argumentów Fifth U.S. Circuit Court of Appeals ma wydać decyzję czy przychyla się do nadzwyczajnego wniosku o stay, czyli zawieszenie orzeczenia sędziego z Teksasu.

Jeżeli tak się stanie to USCIS rozpocznie przyjmowanie wniosków na odnowienie ochrony przed deportacją w ramach Deferred Action for Childhood Arrivals (DACA), programu wprowadzonego przez Obamę w 2012 roku oraz nowych wniosków w ramach rozszerzonego DACA czyli Deferred Action for Parents of Americans and Lawful Permanent Residents.
Czy tak się stanie? Zobaczymy 17 kwietnia.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: