NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy 15. Jubileuszowy ... Polonia Open 2015 by Żywiec. Bo golf to polska potęga!

15. Jubileuszowy ... Polonia Open 2015 by Żywiec. Bo golf to polska potęga!

21.02.2015, godz. 15:00
Polonia Open 2015 by Żywiec
foto:

25 lutego już po raz 15. 140 zawodników ze wszystkich kontynentów stanie do walki o tytuł Mistrza Świata Polonii 2015 i każdy z nich marzy o tym, aby założyć słynną granatową marynarkę wręczaną zwycięzcy przez poprzedniego mistrza.
Gdy przeszło 15 lat temu w Nowym Jorku Paweł Gąsior wraz z Arturem Bobko wpadli na pomysł zorganizowania turnieju golfowego i tenisowego w zimie, ale za to na ciepłej i słonecznej Florydzie, nikt – łącznie z pomysłodawcą – nie przypuszczał, że stanie się ona tradycją i tak ogromnym sukcesem.

Pierwszy turniej rozegrano w lutym 2001 r. w Sarasocie, mieście położonym nad Zatoką Meksykańską. Pomyślany najpierw jako jedna z atrakcji zawodów tenisowych, od razu okazał się wielkim sukcesem. Na początku wystartowało 60 golfistów, obecnie jest tak dużo chętnych, że organizatorzy muszą zamykać listę zgłoszeń dużo wcześniej.


Mocne podstawy finansowe turniej zyskał w 2005 r., gdy sponsorem tytularnym została firma Żywiec. A od 2009 r. pod patronatem
Senatu RP zyskał range Mistrzostw Świata Polonii. Przez lata Polonia Open by Żywiec goszczona była na różnych polach golfowych na Florydzie. Po Sarasocie turniej rozgrywano w Bradeton. W 2004 r. turniej przeniósł sie na Wschodnie Wybrzeże, do ekskluzywnego ośrodka  „The Breakers”, następnie do „Palm Beach Polo Golf & Country Club”,  rozgrywany był też w PGA Village w Port St. Lucie. 10. jubileuszowy turniej grano w nowo
wybudowanym luksusowym obiekcie Tesoro Club. Od czterech lat, wzorem słynnego turnieju MASTERS, Polonia Open odbywa się w tym
samym miejscu - Fountains Country Club w  Lake Worth na Florydzie.

Wspominając minione 14 lat nie można zapomnieć o wszystkich tych, którzy czynnie pomagali przy organizacji turnieju, by wszystko było na miejscu i zawsze na czas. Gorące podziękowania dla sponsorów, bez których hojności trudno było by utrzymać tak wysoki poziom turnieju. Oczywiście nie można zapomnieć golfistach. Co roku jest ich coraz więcej. To dzięki ich pasji i miłości do golfa ten turniej może obchodzić swój jubileusz.
Gościlismy na turnieju popularne nazwiska polskej sceny estradowej, sportowej i politycznej. Raz przyjechał Andrzej Strzelecki, ponoć najlepszy golfista wśród polskich aktorów. Praktycznie co roku zjawia się tu satyryk Tadeusz Drozda oraz kabaret Ani Mru-Mru. Kilkakrotnie zagrał niezapomniany Witold Woyda, podwójny złoty medalista olimpijski we florecie. Ponadto Zbigniew Boniek, Jurek Dudek, Mariusz Czerkawski czy Mateusz Kusznierewicz. Z okazji jubileuszu nie można nie wspomnieć o mediach, które odegrały dużą role w promowaniu Polonia Open by Żywiec. Od samego początku z turniejem jest TvAntenna, stacja telewizyjna z Nowego Jorku. Jej szef, Marek Skowroński, dwoi się i troi, by uchwycić w obiektywie aparatu lub kamery najciekawsze momenty i to nie tylko na polu golfowym. - Trzeba rzeczywiście wielkiej wyobraźni i determinacji kilku pasjonatów, aby zorganizować tak   piękne polskie zawody za Oceanem. To jedna z najważniejszych polonijnych imprez sportowych - podkreśla senator Andrzej Person z Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami zagranicą.
Marek Skowroński

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: