NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork kronika polonijna Żywa lekcja historii

Żywa lekcja historii

11.04.2014, godz. 17:14
Żywa lekcja historii
foto:

Lekcję historii, jaka miała miejsce w sobotę w Polskiej Szkole im. Marii Konopnickiej na Greenpoincie, uczniowie zapamiętają na zawsze. Dzięki zaangażowaniu dyrektorki, Danuta Bronchard placówkę odwiedzili bardzo wyjątkowi goście: Mieczysław Madejski i Wanda Lorenc, uczestnicy Powstania Warszawskiego.

Uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchali opowieści bohaterów walczących o wolność Polski.  Mimo że urodzili się w Stanach Zjednoczonych, chcą dobrze poznać historię swoich polskich przodków. Zaproszeni goście zostali zasypani pytań uczniów klasy 7 i 8, którzy brali udział w niecodziennym spotkaniu. – To wielkie szczęście widzieć takie zainteresowanie z waszej strony historią. Cieszę się, że mogę przekazać uczniom polskiej szkoły historię, w której osobiście brałem udział – powiedział Mieczysław Madejski.

– Patrząc na was czuję się w waszym wieku. Mimo tego, że przeżyłam w swoim życiu prawdziwe piekło uratowała mnie wiara, miłość i opieka boska. Jestem szczęśliwa, że mogę tu dziś być w wami – dodała ze łzami w oczach Wanda Lorenc.

Podczas spotkania z bohaterami, którzy walczyli o wolność Polski, był również czas na indywidualne rozmowy z uczniami oraz na wspólne zdjęcie i autografy.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: