NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork kronika polonijna Tańce z przedmiotami codziennego użytku

Tańce z przedmiotami codziennego użytku

19.04.2013, godz. 19:52
Shen Yun Performing Arts
foto:

Czy wiecie, że w Chinach jest ponad 50 group etnicznych?  Kultura chińska, niczym tygiel etniczny,  zawiera w sobie rożnorodne zwyczaje i tradycje wielu grup etmicznych. Każdą z nich oprócz wielu unikalnych cech charakteryzuje także unikalny styl tańca. Zarówno tańce etniczne jak i tańce ludowe,  wykonywane tradycyjnie z okazji świąt lub dla uświetnienia ważnych okazji, dają widzom wgląd w codzienne życie zróznicowanej ludności Chin.  Już w kwietniu tego roku, kiedy Shen Yun Performing Arts znowu zawita do naszego miasta, będą państwo mieli okazję obejrzenia wielu tego rodzaju tańców.

W klasycznym tańcu chińskim używa się rekwizytów dla wzbogacenia choreografii i ożywienia przedstawianej przez taniec opowieści.  Wiele z tych rekwizytów  zostało zapożyczonych z życia codziennego.  Na przykład w tańcu „Deszczowa elegancja” tancerki Shen Yun tworzą wirujący dywan o barwnym kwiecistym wzorze za pomocą … parasolek!

Chińskie parasolki faktycznie wykonane są z papieru rozciągniętego na konstrukcji bambusowej.  Jak to się więc dzieje, że papier nie przemaka na deszczu?  Pokryty jest on olejem tungowym.  Ta powłoka olejowa czyni parasolkę niezwykle wytrzymałą na przemoczenie.  Parasolka chińska wynaleziona ponad tysiąc lat temu działa podobnie jak zachodnie parasolki.  To dlatego, że wspólczesne parasolki są dokonaną prze Brytyjczyków w XIX wieku adaptacją chińskicgo wzoru.

Od samego początku rzemieślnicy zaczęli zdobić parasolki kolorowymi malowidłami. Niezaleźnie od ich praktycznego zastowania parasolki i parasole były wykorzystwane w celach rytualnych i obrzędowych w kulturze chińskiej.  Panna młoda w procesji weselnej musiała kroczyć pod czerwoną parasolką w celu odtstraszenia zła.  W cermonii obchodzenia urodzin szacownej starszej osoby  użycie purpurowego parasola oznaczało długowieczność.  Jednocześnie białe parasolki były używane w konduktach pogrzebowych.

Na przestrzeni wieków w wielu wierszach, poematach  i powieściach atrybutem pięknych dziewcząt były kolorowe parasolki. Przepiękne tancerki Shen Yun z pewnością staną się  promieniującym echem czarno-białej „Deszczowej piosenki”  Gene’a Kelly!
W porównaniu z parasolkami pałeczki chińskie mają nawet dluższą historię datującą się na 3 tysiące lat.  Wynalezione prze grupę etniczną Han pałeczki rozpowszechniły się na przestrzeni lat w całej Azji dzięki wpływom chińskim na ościenne państwa, będących wynikiem zacieśniających się związków tych państw z Chinami.   Przykładowo Mongołowie, jako lud koczowniczy, mieli zwyczaj jeść palcami.  Podbicie Chin przez Kubilaja Chana w 1271 r., który  dał w ten sposób początek dynastii Yuan, zaincjowało także wielką wymianę kulturalną z Chinami. W ten sposób pałeczki stały się powszechnie używanymi sztućcami Mongołów.

W celu uświetnienia wesel oraz zabawiania gości na bankietach Mongołowie wykonywali taniec  z pękami pałeczek w dłoniach. Taniec ten prezentowany jest także przez  Shen Yun. Trzaskając  pałeczkami o ciało w rytm muzyki osnutej na mongolskiej tradycji  tancerze Shen Yun  uzyskują wrażenie przyjemnych, rytmicznych uderzeń. Pałeczki stanowią też wątek znanej chińskiej przypowieści.  Według tej legendy bogaty kupiec był gotów przekazać rodzinny interes swoim czterem synom.  Chcąc odziedziczyć jak największą część spadku po ojcu synowie intrygowali jeden przeciwko drugiemu.  W celu zapobieżenia wewnętrznym walkom między synami stary kupiec zebrał swoich synów i poprosił każdego z nich o zlamanie pałeczki. Pojedyńczą pałeczkę było łatwo złamać. Dwie pałeczki także było łatwo złamać.  W miarę jednak jak liczba pałeczek wzrastała, synom było coraz trudniej je łamać, aż w końcu już nie mogli ich złamać.  Ojciec użył tego pouczającego przykładu, aby przekonać  swoich synów do zjednoczenia swoich wysiłków zamiast podstępnego knucia przeciwko sobie.  Tak więc pęk pałeczek symbolizuje także ducha jedności w działaniu.

Entuzjastycznie przyjmowany zespół Shen Yun Performing Arts znowu przybywa na Manhattan i zagości na scenie Teatru im. David’a H. Koch w Lincoln Center w dniach 20-28 kwietnia.  Rok rocznie Shen Yun prezentuje nowe tańce podkreślające tradycje kulturowe licznych grup etnicznych Chin.  Od momentu swego powstania w 2007 r. Shen Yun Performing Arts systematycznie zdobywał zwolenników na całym świecie.  Gdy rozpoczynał występy w 2007 r. posiadał tylko jeden zespół. Obecnie Shen Yun posiada trzy zespoły, które każdego roku równocześnie wyruszają na tourneė po 100 miastach świata.  Shen Yun tworzy każdego roku całkowicie nowy program.  Stąd też osoba będąca fanem  Shen Yun wypowiedziała się ostanio w ten sposób: „Widzieliśmy już Shen Yun w ubiegłym roku i było to imponujace przedstawienie.  Kiedy ukazało się ogłoszenie o tegorocznym spektaklu zadzwoniłam do córki, aby powiedzieć jej,  że ja w tym roku kupię bilety. Córka powiedziała mi jednak, że już kupiła bilety dla nas wszystkich!”   


REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: