NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork kronika polonijna Renesans 5000-letniej cywilizacji. Shen Yun oraz kultura chińska na scenie Lincoln Center

Renesans 5000-letniej cywilizacji. Shen Yun oraz kultura chińska na scenie Lincoln Center

19.04.2013, godz. 18:41
Shen Yun oraz kultura chińska na scenie Lincoln Center
foto:

Czy spotkali się Państwo z określeniem  „niebiańskie cesarstwo” w odniesieniu do Chin? Na przestrzeni dziejów w mitach i legendach pojawiały się zapisy o ustawicznym przewodnim wpływie niebiańskich istot na Państwo Środka. Jednak te starożytne tradycje zostały całkowicie zniszczone. Gdzie więc dziś można odnaleźć prawdziwą kulturę chińską?
Otóż mogą ją Państwo odnaleźć w nowojorskim Lincoln Center, w przedstawieniu, którego nie można zobaczyć nawet w Chinach. W kwietniu światowej klasy chiński zespół taneczno-muzyczny – Shen Yun Performing Arts – zagości na scenie Lincoln Center, aby celebrować tradycyjną kulturę chińską, taką jaką ona była.

Droga wiodąca do zrozumienia dzisiejszych Chin zaczyna się 5000 lat temu za panowania pierwszego cesarza Chin, Huangdi, zwanego też „Żółtym Cesarzem”. To jemu właśnie przypisuje się stworzenie cywilizacji chińskiej i kultury zakorzenionej w głębokim szacunku do „Niebios”.
Idea pozostawania w zgodzie z wyższymi zasadami przenikała wszystkie dziedziny życia Chińczyków od tysięcy lat, od sztuki meblowania według Feng Shui po rządzenie państwem według ideałów Konfucjusza; od uprawiania buddyjskich i taoistycznych dyscyplin medytacyjnych po tworzenie muzyki i sztuki dla oddania czci boskości.
„Chiny były kiedyś znane jako „Niebiańskie Cesarstwo”, mówi Chen Yin, dyrygent Shen Yun Performing Arts. „Uważa się, że kaligrafia, muzyka, malarstwo, a nawet język chiński, zostały przekazane nam z Niebios”.
Rzut oka na teraźniejszość ujawnia, że te tradycje prawie całkowicie zaginęły. Zostały one zmiecione przez kolejne kampanie polityczne podejmowane przez chińską partię komunistyczną.
Rewolucja kulturalna mająca miejsce w latach 60-tych i 70-tych charakteryzowała się szczególnie niszczycielskimi działaniami. Ta skarbnica starożytnych zabytków, świątynie i literatura zostały zniszczone w imię rewolucji komunistycznej. Wiele z najbardziej słynnych oper chińskich, pieśni ludowych, czy powszechnych mądrości, zostało przerobionych na potrzeby propagandy. Kultura chińska już nigdy w pełni nie odżyła.

Renesans
Wejdźmy więc do świata Shen Yun Performing Arts. W 2006 roku mała grupa chińskich artystów na imigracji połączyła swe siły we wspólnej misji odrodzenia tego dziedzictwa. Utworzyli oni w Nowym Jorku zespół Shen Yun i korzystając z artystycznej wolności na emigracji, rozpoczęli przywracanie do życia od dawna zapomnianej kultury.
Shen Yun dosłownie znaczy „piękno istot niebiańskich w tańcu” - opowiada Julianne Xu, jedna z dwujęzycznych konferansjerek zespołu. „To bardzo rzadko spotykany rodzaj zespołu artystycznego. Shen Yun ukazuje widzom na całym świecie prawdziwą kulturę, coś czego nie można zobaczyć we współczesnych Chinach”.
Shen Yun łączy tradycyjny chiński taniec z tradycyjną chińską muzyką, zabierając widownię w podróż poprzez 5000 lat historii.  Komputerowe projekcje powiększają scenę przenosząc widzów do odległych krain i dawnych epok. Orkiestra, która jako jedyna w świecie łączy brzmienia zachodnich i chińskich instrumentów, akompaniuje tancerzom poruszającą do głębi oryginalnie skomponowaną muzyką. 
„Absolutnie przepiękne”, tak po obejrzeniu spektaklu w Los Angeles powiedział Robert Stromberg, zdobywca Oscara jako dyrektor artystyczny filmu „Awatar”.  „To było takie inspirujące. Myślę, że chyba znalazłem kilka nowych pomysłów na następny „Awatar” ”.

Ponadczasowa sztuka
Podstawą spektakli Shen Yun jest klasyczny taniec chiński, odwieczna forma sztuki z własnym pełnym systemem treningu i ruchu. Taniec ten przechodził z dynastii na dynastię, przekazywany był wśród ludu, w pałacach cesarskich i w starożytnych sztukach. Uszlachetniany prze tysiące lat przerodził się w wyróżniający się system tańca uosabiający tradycyjne kanony estetyczne.
Klasyczny taniec chiński znany jest ze swej siły wyrazu. Tancerze mogą obrazowo oddawać szeroki wachlarz emocji i cnót – prawości, lojalności, życzliwości, cierpliwości. Ruch może być mocny lub delikatny, pełen energii lub wdzięku, posępny lub figlarny.
Taki zakres ruchu zostaje osiągnięty poprzez posturę tancerza i formę. Postura odnośni się do ekspresji wnętrzna duszy. W klasycznym tańcu chińskim, wewnętrzny świat tancerza jest tak samo ważny jak dokładność jego ruchów. Szczególną wagę przykłada się do synchronizacji oddechu i gestów, przez co ruchy wydają się emanować prosto z duszy tancerza.
Zewnętrzna forma chińskiego tańca zawiera setki unikalnych ruchów i postaw. W wykonaniu znakomitego tancerza wyglądają one tak, jakby nie wymagały żadnego wysiłku, ale tak naprawdę osiągnięcie tego wymaga idealnej koordynacji całego ciała, której nabywa się po latach rygorystycznego treningu. Wszystkie komórki tancerza - od palców  nóg po opuszki palców rąk, od kąta nachylenia głowy po kierunek spojrzenia - musza być w doskonałej harmonii.
Klasyczny taniec chiński posiada także obszerny zakres wymagających technik. Skoki, obroty, przewroty, ewolucje w powietrzu oraz inne bardzo trudne różnorodne przewroty wzbogacają i wzmagają siłę wyrazu tancerza, jednocześnie tworząc pełne wigoru i ogromnej energii widowisko.
Obok klasycznego tańca chińskiego Shen Yun przedstawia różnorodne tańce ludowe i etniczne, prezentując w ten sposób bogactwo kulturowe Chin.  Ten spektakl w jednej chwili zabiera widza na przejażdżkę z Mongołami kłusującymi poprzez rozległe stepy, a za chwilę widz wspina się w Himalajach lub przenosi się na starożytne pole bitewne wraz z bębniarzami.
„To było nadzwyczajne przeżycie,” powiedziała reporterom laureatka Oscara, aktorka Cate Blanchett, po obejrzeniu występu Shen Yun w Sydney.  Poziom umiejętności, a także siła przedstawianych archetypów i opowieści były zaskakujące.  No i oczywiście było to wyrafinowanie piękne.” 

Opowieści i duch
Poza pięknem niepowtarzalną cechą Shen Yun jest umiejętność oddania ducha tradycyjnej kultury chińskiej.  Starożytne opowieści ożywają na scenie opiewając miłosierne, odważne, a nawet dziwaczne postacie.  Widzowie przeżywają porywający triumf generała Yue Fei z czasów dynastii Song, radują się, kiedy Małpi Król przechytrza upartego wroga oraz są świadkami aktów odwagi mających miejsce w dzisiejszych Chinach.
„Chciałabym, aby nasz spektakl dał widzom możliwość odczucia, że istnieje jeszcze coś więcej poza materialnymi dobrami w życiu, tak aby nawet kiedy popadną w depresję, mogli z niej wyjść” - mówi pierwsza tancerka zespołu Shen Yun, Chelsea Cai.
„Myślę, że najbardziej unikalnym aspektem spektaklu Shen Yun” - mówi inna pierwsza tancerka, Miranda Zhou-Galati - ”jest to, że niesie on mocne przesłanie nadziei, co rzeczywiście porusza serca widzów”.  
Szerokie rzesze bywalców teatru – poczynając od zdobywających nagrody aktorów i muzyków do przywódców politycznych i menadżerów biznesu – zgadzają się.  Na przedstawieniach widzowie ocierający spływające po policzkach łzy nie należą do rzadkości. To niewiarygodne, że opowieści poruszające ludzi przez tysiące lat poruszają serca także dzisiaj. 
„Podtekstem (przedstawienia) jest wywyższenie sytuacji, w jakiej znajduje się człowiek” – dzieli się swoją refleksją po obejrzeniu przedstawienia kongresman, Denis Kucinich. - „Chwaląc Shen Yun pamiętajmy o głębszym przesłaniu, które skrywa się w ich charyzmie, oklaskujmy ich i dziękujmy im.
Nie ma lepszej alternatywy dla pragnących doświadczyć podnoszących na duchu wrażeń oraz inspirującego smaku jednej z najbardziej starożytnych i okazałych kultur świata.

Shen Yun wystąpi w Teatrze im. Davida H. Kocha w  Lincoln Center w dniach 20-28 kwietnia 2013 r.  Odwiedzając podaną poniżej stronę można nabyć bilety i znaleźć więcej informacji:
www.ShenYun2013.com/NYC

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: