NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork kronika polonijna Polska szkoła na Brooklynie: 85-lecie działalności

Polska szkoła na Brooklynie: 85-lecie działalności

30.11.2013, godz. 02:00
85-lecie działalności
foto:

"Świadomość własnej przeszłości pomaga nam włączyć się w długi szereg pokoleń, by przekazać następnym wspólne dobro - OJCZYZNĘ" - Jan Paweł II...

W minioną niedzielę Polska Szkoła Dokształcająca im. Henryka Sienkiewicza na Brooklynie wraz z uczniami, nauczycielami i przyjaciółmi celebrowała 85-lecie istnienia. - Jest to jedna z najstarszych polskich szkół działających na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Nasza szkoła, założona w 1928 roku, jest placówką o bogatej historii i tradycji. W tym roku obchodzi zaszczytny jubileusz 85-lecia założenia i nieprzerwanej działalności - powiedziała Anna Kubicka, dyrektorka placówki. - Od początku istnienia szkoła zapewnia dzieciom i młodzieży polskiego pochodzenia możliwość nauki języka polskiego, historii i geografii Polski oraz możliwość lepszego poznania tradycji, obyczajów i kultury polskiej - dodaje.

Nadzór prawno-finansowy nad szkołą sprawuje Towarzystwo Oświatowe im. H. Sienkiewicza, które jest organizacją społeczną i posiada status non profit oraz formę 501(c)(3). Szkoła jest członkiem Komitetu Parady Pułaskiego i każdego roku z dumą uczestniczy w tej paradzie. - Współpracujemy z Centralą Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce i realizujemy program nauczania dla szkół polonijnych, który jest dostosowany do potrzeb i możliwości dzieci uczących się języka polskiego jako drugiego. W szkole uczy się obecnie prawie 300 uczniów, z którymi pracuje 17 doświadczonych i wykwalifikowanych nauczycieli oraz katechetów. Wszystkie zajęcia w naszej szkole wraz z katechezą w języku polskim odbywają się w soboty. W przedszkolu i szkole podstawowej od godziny 9.00 do 1.15 po południu, a w liceum od godziny 9.00 do 12.30 - opowiada Kubicka. Szkoła przygotowuje uczniów do egzaminów Polish Regents, certyfikowanych egzaminów z języka polskiego, oraz do sakramentów Pierwszej Komunii Świętej i bierzmowania. Po lekcjach uczniowie mają także możliwość rozwoju swoich zainteresowań w dodatkowych zajęciach kółka tanecznego "Polanie" lub kółka plastycznego "Plastuś". Przy szkole działa również gromada zuchowa "Polskie Maki", gromada skrzatów "Biedronki" oraz zlokalizowana jest harcówka drużyny harcerek "Trzy Korony".

Przyjęcie urodzinowe szkoły było doskonałą okazją do zaprezentowania się uczącej młodzieży i spędzenia wspólnie miło czasu. Podczas uroczystości polonijna młodzież uczęszczająca do szkoły, jak na polską tradycję przystało, wystąpiła w odświętnych strojach, niosąc sztandary. Nie zabrakło uczniów w strojach ludowych. Był również czas na wręczenie dyplomów i wyróżnień. Redakcja "Super Expressu" gratuluje polskiej placówce dokształcającej i życzy dalszych sukcesów!

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: