NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork kronika polonijna Polonia ma prawo

Polonia ma prawo

01.02.2014, godz. 02:00
Marcin Muszyński
foto:

Mec. Marcin Muszyński jest adwokatem imigracyjnym. Oprócz wykształcenia prawniczego mec. Muszyński ma również wykształcenie finansowo-inwestycyjne. Jego kancelaria prowadzi wszystkie sprawy imigracyjne: zielone karty, sponsorowanie pracownicze oraz obronę przed deportacją. Mecenas Muszyński jest członkiem American Immigration Lawyers Association. Telefon kancelarii: Manhattan: (646) 669-9797, Greenpoint: (718) 389-7580. Więcej informacji: www.adwokatmuszynski.com oraz Facebook: www.facebook.com/adwokatimigracyjny.

Marzena z Dolnego Brooklynu: - Odebrałam zieloną kartę na podstawie sponsorowania pracowniczego. Zaraz po otrzymaniu stałego pobytu złożyłam petycję na moją córkę. Według moich obliczeń jej kolej powinna przyjść za około dwa lata. Zeszłego lata córka wyszła za mąż. Jak mogę dodać zięcia do mojej petycji?

- Nie podała Pani najważniejszej informacji, czyli czy nadal jest Pani stałym rezydentem, czy też obywatelem USA. Jeżeli jest Pani nadal stałym rezydentem, to w momencie zawarcia związku małżeńskiego przez Pani córkę petycja o zieloną kartę przepadła, gdyż prawo imigracyjne nie zezwala na sponsorowanie zamężnych dzieci przez stałych rezydentów. Jeśli natomiast otrzymała Pani obywatelstwo USA przed ślubem córki, to zięcia można dopisać do Pani petycji poprzez wysłanie aktu małżeństwa do National Visa Center.

Andrzej z Middle Village: - Zgubiłem swoją zieloną kartę podczas przeprowadzki. Wysłałem wniosek o duplikat, ale nie otrzymałem jeszcze wezwania na odciski palców. Za miesiąc muszę jechać do Polski i jak będę mógł wrócić do USA, jeśli moja nowa zielona karta do tego czasu nie przyjdzie?

- Mam nadzieję, że otrzymał Pan przynajmniej potwierdzenie, że wniosek o duplikat został otrzymany przez Urząd Imigracyjny. Najprawdopodobniej nie otrzyma Pan nowej zielonej karty przed Pana wyjazdem do Polski, gdyż tego typu sprawy trwają kilka miesięcy. Może Pan otrzymać specjalny stempel do polskiego paszportu, który będzie służył jako ewidencja Pana statusu stałego rezydenta. Aby taką pieczątkę otrzymać, należy udać się do Urzędu Imigracyjnego. Zanim jednak tam Pan pójdzie, trzeba zarezerwować spotkanie, używając infopass na stronie internetowej www.uscis.gov.

Mirosław z Manhattanu: - Czy jeśli wygram na loterii wizowej, moja narzeczona będzie mogła przyjechać do USA razem ze mną jako moja żona? Na wniosku podałem, że jestem kawalerem.

- Tak. Jeśli weźmie Pan ślub i przedstawi Pan akt małżeństwa w ambasadzie USA, to Pana przyszła żona otrzyma zieloną kartę na podstawie Pana wygranej loterii wizowej. Proszę pamiętać, że należy być przygotowanym na przedstawienie ewidencji prawdziwości związku małżeńskiego, ponieważ urzędnik ambasady może mieć podejrzenia co do jego prawdziwości, gdyż ślub zostanie zawarty po wygraniu loterii.

Tatiana z Queensu: - Jestem obecnie w USA na wizie turystycznej. Chciałabym ją przedłużyć o pół roku, aby potem zmienić ją na studencką. Czy jest jakiś limit, który ogranicza, ile razy można przedłużać lub zmieniać status imigracyjny?

- Prawo imigracyjne nie nakłada takiego limitu, ale proszę pamiętać, że jeśli planuje Pani przedłużyć swój status turystyczny o 6 miesięcy, to aby Urząd Imigracyjny zatwierdził Pani wniosek, trzeba przedstawić ewidencję, że po upływie 6 miesięcy wróci Pani do Polski. Z Pani pytania wynika, że Pani zamiarem jest status studencki, dlatego należy się zastanowić, czy nie lepiej w Pani sytuacji będzie od razu zmienić status na studencki. Radzę skontaktować się z adwokatem imigracyjnym, gdyż tego typu sprawy potrafią być bardziej skomplikowane, niż może się to wydawać na pierwszy rzut oka.

autor: Marcin Muszyński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: