NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork kronika polonijna Oto finaliści Międzyszkolnego Konkursu Języka Polskiego

Oto finaliści Międzyszkolnego Konkursu Języka Polskiego

27.04.2013, godz. 19:03
Międzyszkolny Konkursu Języka Polskiego
foto:

W minioną  niedzielę w Polskiej Szkole Dokształcającej przy parafii Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Kazimierza  na Brooklynie odbył się wielki finał Międzyszkolnego Konkursu Języka Polskiego.  W tegorocznej edycji dzieci po raz pierwszy mogły też wykazać się talentem fotograficznym.

Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół polonijnych i podzielony jest na sześć kategorii. W czasie jego trwania uczestnicy – poza wiedzą z języka polskiego – pokazują również swoje talenty plastyczne, muzyczne i teatralne. Temat tegorocznych wystąpień, przedstawień i prezentacji związany był z osobą Janusza Korczaka i przebiegał pod hasłem: „Janusz Korczak – lekarz, pedagog, człowiek niezwykły”.
Jak zwykle do rywalizacji przystąpiło wielu uczniów, a ich występy podziwiały całe rodziny. W tegorocznej edycji po raz pierwszy pojawiła się w konkursie kategoria fotografia. Zadaniem uczestników było wykonanie serii zdjęć łączących się ze sobą tematycznie. Z nadesłanych fotografii w dniu konkursu zorganizowano wystawę, która cieszyła się dużym zainteresowaniem. Oceny prac i wyboru laureatów dokonali polonijni fotografowie i redaktorzy lokalnych gazet. Pierwsze miejsce w konkursie fotograficznym zajęła Julia Skubisz z Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Henryka Sienkiewicza na Brooklynie za zestaw zdjęć pt. „Ono też czuje”, miejsce drugie zajęła Dominika Łapińska z Polskiej Szkoły Dokształcającej przy parafii św. Cyryla i Metodego na Brooklynie –  za zestaw zdjęć pt. „Powiedz dziecku, że jest dobre, że umie, że potrafi, a miejsce trzecie przypadło Julicie Przybylskiej z Polskiej Szkoły Sobotniej im. Adama Mickiewicza w Stamford, CT – za serię  zatytułowaną „Dziecko małe, lecz wielkie – Olivia”.
Nagrody wręczyli zwycięzcom: dr Dorota Andraka (prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających) i Ewa Wiśniewska (prezes terenowy na stan Nowy Jork). Zdobywcy pierwszych trzech miejsc otrzymali książki, słodycze oraz nagrody pieniężne (75$ za pierwsze miejsce, 50$ - za drugie i 25$ - za trzecie).  Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy za udział w konkursie.

Tekst Marcin Żurawicz

Foto.(archiwum CPSD)
1.    Uczestnicy konkursu fotograficznego w trakcie odbierania nagród.
2.    Prace Julii Skubisz, która zdobyła w konkursie I miejsce.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: