NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork kronika polonijna Harcerskie braterstwo w New Jersey

Harcerskie braterstwo w New Jersey

01.03.2014, godz. 02:00
Dzień Myśli Braterskiej, Polonia,
foto:

Uroczystości związane z Dniem Myśli Braterskiej odbyły się w minioną niedzielę. To wielkie święto harcerskie, które przypada w rocznicę urodzenia Lorda Baden-Powella, założyciela skautingu.

Co roku harcerstwo na Wschodnim Wybrzeżu obchodzi ten dzień w innym ośrodku. Tym razem ponad 250 harcerek, harcerzy, starszej młodzieży Wędrowniczej oraz grono instruktorskie z hufca męskiego "Warmia" i hufca żeńskiego "Podhale" zjechało do gościnnej Fundacji Kulturalnej w Clark, New Jersey. Na rozpoczęcie mszę św. odprawił ks. Bronisław Wielgus z kościoła św. Wojciecha z Elizabeth. Co ciekawe, właśnie w Elizabeth zaczęła działać pierwsza gromada zuchów w naszych okolicach, "Muchomorki z Polskiego Lasu", którą prowadziła śp. Hm. Helena Boguniewicz. Obecnie ta gromada spotyka się właśnie w Fundacji Kulturalnej.

Po uroczystym raporcie jednostek złożonym Hufcowej phm. Ani Kulakowskiej i Hufcowemu phm. Adamowi Horelikowi, a także pysznym obiedzie przygotowanym przez Koło Przyjaciół Harcerstwa przy Fundacji odbyły się zajęcia i ćwiczenia dla młodszej i starszej młodzieży. Natomiast instruktorki i instruktorzy spotkali się z miłym gościem specjalnie zaproszonym na tę doroczną uroczystość - Mateusz Stąsiek, konsul Rzeczypospolitej Polskiej w NY, przybył wraz z małżonką Ewą, córeczką oraz znajomą instruktorką druhną Julią z Krakowa.

Harcerstwo ze stanów Massachusetts, Connecticut, Nowy Jork, New Jersey, Pensylwania i Maryland spotyka się razem tylko trzy razy do roku - na Dniu Myśli, na 3-dniowym Biwaku majowym oraz na akcjach letnich, dlatego z przyjemnością każde pokolenie organizacji ZHP odnowiło swoje przyjaźnie i znajomości, niektóre trwające już od 60 lat!

Ojciec phm. Bartłomiej Marciniak z Amerykańskiej Częstochowy, Kapelan Chorągwi Harcerzy, nie mógł przybyć z powodu obowiązków w sanktuarium, ale w swoim liście pozdrowił zebranych i załączył cytat z Baden-Powella: "Posłannictwem moim jest rozprzestrzeniane przyjaźni i braterstwa na całym świecie... Płoną ogniska w świecie. Czy wszyscy to już wiecie? Że nowa miłość zmieni stare oblicze Ziemi... Czuwajcie! Od siebie się zaczyna. Ta droga jest jedyna".

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: