NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork kronika polonijna Dwadzieścia lat polskiej szkoły na Borough Park

Dwadzieścia lat polskiej szkoły na Borough Park

26.10.2013, godz. 02:00
Dwadzieścia lat polskiej szkoły na Borough Park
foto:

Polska Szkoła Dokształcająca im. generała Kazimierza Pułaskiego przy parafii św. Franciszki de Chantal w dzielnicy Borough Park na Brooklynie obchodziła piękny jubileusz 20 lat istnienia i działalności. Szkoła istnieje od 1993 roku. Powstała z inicjatywy Marii Serafin, Grażyny Samborskiej, Bożeny Kajewskiej Pielarz, Ksawerego Halamy przy współpracy z księdzem kanonikiem Marianem Kencikiem. Pierwszymi zajęciami w języku polskim była nauka religii oraz przygotowanie dzieci i młodzieży do sakramentów świętych...

Sobotnie uroczystości (19 października) rozpoczęły się mszą św. w intencji szkoły, której przewodniczył biskup kielecki Kazimierz Gurda. Wraz z nim mszę celebrowali proboszcz parafii ks. kan. Andrzej Kurowski, ks. Krzysztof Frost, kapelan biskupa kieleckiego, ks. Jacek Karliński, ks. kan. dr Witold Mroziewski oraz ks. Janusz Dymek. Na jubileuszowe obchody przybyli między innymi: wicekonsul Alicja Tunk z Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku, prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających dr Dorota Andraka, reprezentująca Polsko-Słowiańską Federalną Unię Kredytową pani Edyta Rzeszutko oraz dyrektorzy z zaprzyjaźnionych i współpracujących polskich szkół. Po mszy świętej na szkolnej scenie odbyła się oficjalna akademia, podczas której przyznano nagrody i wyróżnienia nauczycielom i aktywnie działającym od wielu lat w szkole rodzicom. Nie zabrakło również części artystycznej, przygotowanej przez nauczycielki Iwonę Biel oraz Dorotę Perkowską w formie "małego musicalu" pt: "Dwadzieścia lat minęło". W role śpiewających artystów wcielili się uczniowie zarówno szkoły podstawowej, jak i liceum oraz muzycznie utalentowani rodzice. Podczas tego przedstawienia można było usłyszeć znane polskie przeboje, takie jak: "Najtrudniejszy pierwszy krok", "Kto ma tyle wdzięku, co ja", "Kto za tobą w szkole ganiał" oraz wiele innych. Występ zakończono odśpiewaniem humorystycznego tekstu, napisanego przez panią Iwonę Biel o codziennym życiu szkoły.

Wieczorem o godz. 19.30 godziną koktajlową rozpoczął się uroczysty Bankiet Jubileuszowy przygotowany wspólnie przez nauczycieli i rodziców, a odbywający się pod kierownictwem przewodniczącej Komitetu Rodzicielskiego pani Katarzyny Kubiszewskiej. Podczas części oficjalnej dyrektor szkoły Andrzej Popadiuk podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania szkoły. Podziękował również za wspaniałą współpracę nauczycielom i rodzicom, dzięki której szkoła istnieje i odnosi sukcesy. Natomiast gospodarz parafii, ksiądz kanonik Andrzej Kurowski wręczył osobom aktywnie związanym ze szkolną działalnością medale specjalnie wydane z okazji XX-lecia Szkoły. Następnie po uroczystym toaście rozpoczęła się wspaniała zabawa, a do tańca polskie przeboje grał zespół EFFECT.

Jubileuszowe obchody w polskiej szkole na Borough Parku były wielkim i radosnym wydarzeniem. Przygotowania do tych uroczystości trwały ponad rok, a nowe doświadczenia i wysiłek włożony w te starania umocniły tę szkołę i zjednoczyły wszystkich zaangażowanych we wspólnym świętowaniu.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: