NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork kronika polonijna Dokonania i pomysły Noble Planners

Dokonania i pomysły Noble Planners

07.10.2013, godz. 02:00
Edyta Maselbas
foto:

W polonijnym środowisku głośno jest o organizacji non profit Noble Planners... Została ona założona głównie z myślą o dzieciach, młodzieży i ich rodzicach. Jej celem jest pobudzanie kreatywności u dzieci i młodzieży, stymulowanie ich wyobraźni oraz zmysłów. Ponadto misją Noble Planners jest rozwijanie krytycznego myślenia u dzieci, jak również ich pasji życia. Jednym z zadań, jakie przed sobą stawiają pomysłodawcy Noble Planners, jest umożliwienie jak największej liczbie dzieci i młodzieży programów, dzięki którym będą mogły się rozwijać, spędzać produktywnie czas, czerpiąc jednocześnie inspirację do działania i pogłębiania swoich umiejętności. - Naszym celem przewodnim jest zainspirowanie każdego dziecka, a także pokazanie, jak łatwo jest odkryć to, co dotąd zdawało się odległe i zagadkowe! Nasza misja nie jest tylko naszym obowiązkiem, jaki przed sobą stawiamy, gdyż, co ważniejsze - jest to naszą pasją - mówi Edyta Maselbas, prezes fundacji. Dziś rozmawiamy z prezesem organizacji Edyta Maselbas i pytamy ją o to, czy udało jej się zrealizować zamierzone rok temu plany.

- Jak oceniasz pierwszy rok działalności Noble Planners czy udało ci się wcielić w życie wszystko, co założyłaś sobie przed rokiem?

- Niestety, ale mimo najszczerszych zamiarów, mnóstwa pomysłów oraz chęci nie wszystko zostało do końca zrealizowane, niektóre plany w dalszym ciągu są na etapie początkowym. Brak czasu jest tutaj największym problemem. Ale mimo to wiele z zamiarów przemieniło się w czyny - począwszy od otwarcia naszej siedziby na Glendale po rozpoczęcie zajęć dla dzieci młodszych i starszych, jak również wiele imprez okolicznościowych. Ponadto często organizujemy konkursy, które rozwijają wyobraźnię. W jednym z nich na przykład wyłoniliśmy logo naszej organizacji. Kilka dni temu rozstrzygnęliśmy konkurs na Najpoczytniejszego Wakacjowicza 2013, który został zorganizowany w ramach naszego projektu "Czytajmy Polskie Książki 2013". Jego laureatką została Marta Napiórkowska z Middle Village, NY. Marta otrzymała oprócz certyfikatu wiele nagród, między innymi może przez miesiąc uczestniczyć w warsztatach w ramach Klubu Młodych Odkrywców oraz w warsztatach matematycznych Kangur. W chwili obecnej oczekujemy na zgłoszenia prac na konkurs graficzny, w którym planujemy wyłonić zakładkę do książki, a stanie się ona również stałym elementem wizualnie reprezentującym naszą organizację.

Wspomniany wcześniej projekt "Czytajmy Polskie Książki 2013", którego inauguracje rozpoczęliśmy pod koniec pierwszej połowy 2013 r., jest projektem kulturowo-literackim, który nie tylko promuje nasz ojczysty język polski (często zanikający w polskich domach), lecz także promuje czytelnictwo i ma na celu zachęcanie dzieci, młodzieży oraz dorosłych do czytania. W ramach projektu zaprosiliśmy do Nowego Jorku Grzegorza Kasdepke, fenomenalnego polskiego bajkopisarza, który jest też jednym z patronów naszego przedsięwzięcia. Ponadto za projekt "Czytajmy Polskie Książki 2013" otrzymalismy wyrazy uznania od prezydenta RP Bronisława Komorowskiego oraz jego małżonki Anny Komorowskiej.

Noble Planners zostało też koordynatorem programu "Cała Polonia czyta dzieciom", w ramach którego organizowaliśmy oraz będziemy w dalszym ciągu organizować poczytanki w bibliotece na Middle Village. A już 10 października zapraszamy na warsztaty edukacyjne połączone ze spotkaniem autorskim z Grzegorzem Kasdepke.

- Jakimi zajęciami i warsztatami była najbardziej zainteresowana Polonia?

- W zasadzie większość z naszych działań cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, począwszy od zajęć dla dzieci, takich jak Muzykalne czy Kreatywne Sowy, autorski program Klub Młodych Odkrywców, warsztaty edukacyjne Kangur Matematyczny, jak również comiesięczne spotkania z psychologiem dla dorosłych.

Nasze imprezy okolicznościowe, takie jak Dzień Dziecka, Spotkanie z Zajączkiem czy Śniadanie z Mikołajem, cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Nawet doszło do tego, że tuż przed Śniadaniem z Zajączkiem musieliśmy szukać większej sali. Zaplanowaliśmy przyjęcie dla 150 osób, a przyszło na nie 300. Sprzedaż biletów w samym dniu wydarzenia przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. A że podczas naszych imprez okolicznościowych staramy się wprowadzać niestresujące oraz najczęściej oryginalne, niespotykane elementy edukacyjne, łącząc je częściowo z programem kulturowym, odbiór całokształtu imprez jest więc niesamowicie pozytywny. Konkursy, które organizujemy, cieszą się niezwykle dużą popularnością - i nie tylko wśród Polonii w USA, na świecie, lecz także w Polsce.

- Na jakie imprezy organizowane przez Noble Planners w tym roku może liczyć Polonia?

- Na najbliższe miesiące planujemy wiele niespodzianek (których nie będziemy na dzień dzisiejszy zdradzać), jak również wiele z naszych programów, które obecnie prowadzimy, będziemy przeobrażać w jeszcze bardziej innowacyjne schematy. Ponadto będziemy rozszerzać naszą ofertę warsztatów edukacyjnych dla dzieci prowadzonych w języku polskim. W dalszym ciągu będziemy również kontynuować nasz projekt "Czytajmy Polskie Książki 2013". W 2014 r. będzie on poszerzony o kilka dodatkowych elementów, ale o tym będzie głośno na początku 2014 r. Planujemy również kameralne imprezy halloweenowe, Śniadanie z Mikołajem, na które z uwagi na ogromne zainteresowanie rozpoczniemy dystrybucję biletów w drugiej połowie października.

A tak o działalności Noble Planners wypowiadają się sami rodzice:

"Moich dwóch synów w wieku 3 i 6 lat uczęszcza na zajęcia w Noble Planners. Jestem bardzo szczęśliwa, że znalazłam to miejsce. Pani Edyta wkłada dużo pracy i serca w Noble Planners. Moje dzieci czują się tam jak w domu, miłe, ciepłe miejsce z pełnymi poświęcenia instruktorami.  Pan Antoni, nauczyciel matematyki i science, to wspaniały i mądry człowiek. Zachęca dzieci do nauki przez zabawę i przeprowadzania różnych eksperymentów z przedmiotami ich otaczającymi. Dzięki Noble Planners moje dzieci pogłębiają również swoją wiedzę z języka polskiego, ponieważ zajęcia są prowadzone w naszym ojczystym języku. Mój syn jest zachwycony i nie może się doczekać, kiedy znów pojedzie do Noble Planners. A co najważniejsze, kiedy widzę moje dzieci szczęśliwe, ja czuję się najszczęśliwszą mamą na świecie" - Wioletta Swiech.

autor: Rozmawiała Agnieszka Granatowska zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: