NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork kronika polonijna Chcemy mądrze jeść czyli zdrowie na talerzu

Chcemy mądrze jeść czyli zdrowie na talerzu

19.11.2016, godz. 00:00
zdrowie na talerzu
zdrowie na talerzu foto:

W restauracji French Epi odbyły się kolejne warsztaty z cyklu „Zdrowie na talerzu”. Tym razem, w samą porę przed Thanksgiving a potem Bożym Narodzeniem, głównym tematem był układ trawienny.

Marzena Papierz, Health Coach mówiła o tym jak go wspomóc i wzmocnić już dziś, by w okresie świąt łatwiej przyswajać pokarmy i nie narzekać na bóle brzucha czy tak popularne w tym okresie wzdęcia. Marzena podała przykłady pokarmów i napojów domowej roboty, które są idealne w walce z niestrawnościami. Na przykład sok z selera. Namawiała do eksperymentu selerowego: przez trzy tygodnie kieliszeczek soku z selera z samego rana na pusty żołądek. Ten prosty w wykonaniu napój (potrzebny seler naciowy i sokowirówka) podniesie jakość i ilość kwasu żołądkowego co pozytywnie wpłynie na stan zdrowia i samopoczucie u osób zmagających się z uczuciem zgagi, ciągłym zmęczeniem, niestrawnościami, migreną, egzemą czy zapaleniem stawów. Health Coach przypomniała uczestniczkom jak wiele dobrego dla siebie można zdziałać świadomym wyborem pokarmów.
Oprócz wykładu, uczestniczki spotkania miały okazję obserwować Małgosię w kuchni i degustować jej dania takie jak risotto z białej soczewicy czy bezglutenowy, wykonany z czarnej fasoli „murzynek” z pomarańczową żurawiną i karmelem kokosowym.
Marzena Papierz współpracuje z szefem kuchni naturalnej Małgosią Slusarek. Tworzą ruch świadomych kobiet: swego ciała, zdrowia, samopoczucia i relacji z innymi.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: