NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork kronika polonijna Cała Polonia Czytała Dzieciom w East Stroudsburg

Cała Polonia Czytała Dzieciom w East Stroudsburg

25.10.2014, godz. 17:01
Cała Polonia Czytała Dzieciom w East Stroudsburg
foto:

To był jeden z najbardziej pracowitych okresów w historii projektu Cała Polonia Czyta Dzieciom w USA. Zaczęło się w South Hackensack, potem w Perth Amboy aż wreszcie dorośli czytali dzieciom w East Stroudsburg w stanie Pensylwania.

Społeczność Polskiej Szkoły im. Jana Pawła II w East Stroudsburg z niecierpliwością czekała na to, co przyniesie ich spotkanie zaplanowane na sobotę 18 października.

Już sama oprawa przygotowana przez nauczycieli szkoły zapowiadała niepowtarzalną atmosferę. Wszędzie obecne były książki - zarówno klasyki literatury dziecięcej jak i te współczesnych autorów - i rekwizyty czytelnicze ufundowane przez jednego ze sponsorów imprezy - mecenasa Sławomira Plattę z The Platta Law Firm (www.plattalaw.com), który od początku wspiera akcję. Równie bogaty był sam program imprezy, o który zadbała p. dyr.Hanna Czuma. Tradycyjne czytanie dorosłych dzieciom przeplatały piosenki i wiersze wykonywane przez utalentowanych uczniów. Czyli dla każdego coś miłego.

Wśród czytających osób trójka przyjechała do East Stroudsburg z New Jersey: artysta-plastyk, fotograf i pedagog Aneta Pieróg-Sudoł, weteran Armii Polskiej Józef Dewera oraz mecenas Sławomir Platta. Czwartą do czytelniczego brydża była mieszkanka Pensylwanii Barbara Frankowska - muzyk i pedagog. Cała czwórka prezentowała swoje umiejętności dwukrotnie: najpierw czytając wierszyki i fragmenty książek dla najmłodszych, a potem coś dla starszej części widowni.

Wśród lektur znalazły się m.in. „Legenda o Św. Marcinie”, wiersz „Abecadło” i fragmenty takich utworów jak: „Mały Książę”, „Mity Greckie” Grzegorza Kasdepke, „Dziadek Niedźwiadek” Łukasza Wierzbickiego oraz „Jak Karolek został Papieżem” Joanny Krzyżanek. Barbara Frankowska w piękny sposób połączyła literaturę i muzykę odczytując kilka utworów przy akompaniamencie instrumentów klawiszowych. Wysiłki czytających zostały nagrodzone rzęsistą porcją braw.

Podobnie było w przypadku świetnie dopracowanych występów uczniowskich. Nie zabrakło wśród nich piosenek z Akademii Pana Kleksa i wierszowanych klasyków.

Jeśli chcesz przyłączyć się do akcji Cała Polonia Czyta Dzieciom lub zorganizować spotkanie czytelnicze w Twojej szkole, organizacji - zadzwoń: 201 878 7990 lub napisz papatomski@gmail.com.

autor: Tomek Moczerniuk zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: