NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork kronika polonijna Akademia upamiętniająca Powstanie Styczniowe

Akademia upamiętniająca Powstanie Styczniowe

02.02.2014, godz. 09:00
Greenpoint, Polonia
foto:

Polonia pamięta... W Domu Narodowym Waraw na Greenpoincie odbyła się akademia patriotyczna upamiętniająca jeden z największych zrywów niepodległościowych w historii Polski - Powstanie Styczniowe z 1863 roku. Rocznica tego wydarzenia obchodzona jest od zeszłego roku.

Uroczystość zorgazniowaną przez Okręg 2-gi Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce poprowadził historyk, dr Teofil Lachowicz. Rozpoczęła się ona od wyświetlenia krótkiego fragmentu filmu "Nad Niemnem", nakręconego na podstawie książki Elizy Orzeszkowej. Następnie poezję i muzykę Powstania Styczniowego przedstawili harcerze działający przy Domu Narodowym. Zebrani usłyszeli między innymi Mazurek Chopina w wykonaniu fortepianowym Sylwii Wądołowskiej, a także wiersze Juliusza Słowackiego i Adama Asnyka oraz pieśń powstańców z 1863 roku.

Dr Lachowicz, wygłaszając ciekawą prelekcję na temat powstania pt. "Polityka Stanów Zjednoczonych Wobec Powstania Styczniowego", wyraził jednocześnie ubolewanie, że obecny rząd Polski zaniedbał uczczenie tak ważnej rocznicy, a także przytoczył fakty historyczne całkowitego zlekceważenia powstania przez rząd amerykański w trakcie jego trwania.

W dalszej części programu wystąpił Chór Angelus, który pod dyrekcją pani Izabeli Partyki-Grajner wykonał kilka pieśni powstańczych, takich jak: "Pieśń Strzelców", "Marsz, marsz Polonia", "Boże coś Polskę", a także skomponowany w tamtym okresie znany utwór: "Góralu, czy ci nie żal?". W drugiej części akademii, po przerwie, widzowie obejrzeli ciekawy film dokumentalny pt. "Pamięć. Opowieść o Powstaniu Styczniowym".

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: