NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork dobre bo polskie Świat naleśników na Greenpoincie

Świat naleśników na Greenpoincie

19.07.2014, godz. 18:10
Świat naleśników na Greenpoincie
foto:

Pierwsza prawdziwa naleśnikarnia powstała na Greenpoincie! W lokalu o wdzięcznej nazwie Crepeteria, usytuowanym przy 614 Manhattan Ave. a istniejącym zaledwie 3 tygodnie, zjemy nie tylko naleśniki, ale również gofry i sałatki, a także wypijemy wyborną kawę i herbatę.

– Chciałem otworzyć coś, czego w polskiej dzielnicy jeszcze nie było – wyjaśnia właściciel tego miejsca Janusz Grzędzica, który jest również właścicielem sklepu Bułeczka Deli na Ridgewood. – Przez blisko dwa lata prowadziłem niewielką budkę z naleśnikami przy Fresh Pond Road na Ridgewood, która cieszyła się dużym powodzeniem wśród klientów. Nie było tam jednak miejsc siedzących. Teraz postanowiłem zainwestować w coś większego i stworzyć naleśnikarnię z prawdziwego zdarzenia. Wybór padł na Greenpoint, gdyż okolica ta dynamicznie się rozwija, a czynsze ciągle jeszcze są dość atrakcyjne  – dodaje właściciel.

Obok Crepeterii nie sposób przejść obojętnie. Rozświetlona witryna lokalu zwraca uwagę już z daleka, a naleśniki można kupować tutaj wprost z ulicy. Ci klienci, którzy jednak zdecydują się wejść do środka, będą zaskoczeni. Utrzymane w brązach miejsce, wykończone z dodatkiem drewna i cegieł, sprawia bardzo przytulne wrażenie. Równie imponujący jest restauracyjny ogródek, chyba jeden z najbardziej okazałych i przestronnych na Greenpoincie.

– Wcześniej znajdował się tutaj sklep z telefonami, konieczny więc był całkowity remont lokalu – tłumaczy Janusz. – Wnętrze wykończyłem według własnej koncepcji, a prace adaptacyjne trwały ponad 3 miesiące. Dużo materiałów otrzymaliśmy z odzysku, na przykład wykorzystując części rusztowań. Z Polski natomiast sprowadziliśmy stare radio i zabytkowe samowary. Najważniejsze, że wewnątrz wszystko do siebie pasuje, a klienci chwalą sobie wystrój lokalu.

Crepeteria oferuje naleśniki w kilkudziesięciu odmianach. Zjemy je zarówno na słodko, jak i na ostro, z owocami morza, czy też w wersji typowo wegetariańskiej. Dodatkowo każda osoba może zestawić składniki według własnego uznania. Co jest bardzo ważne naleśniki przygotowuje się na oczach klienta.

– Taka była idea, aby wszystko odbywało się w obecności klienta, dzięki temu każdy widzi, że potrawy przygotowywane są ze świeżych składników – tłumaczy Janusz. – Najważniejsze jest, aby było smacznie i zdrowo  – podkreśla właściciel.

Oprócz naleśników, Crepeteria oferuje również szeroki wybór gofrów i sałatki. A pragnienie możemy zaspokoić zarówno kawą i herbatą, jak i świeżo wyciskanymi sokami, których w menu jest aż kilkanaście rodzajów. W najbliższym czasie w lokalu pojawi się również piwo i wino. W Crepeterii można też zamówić jedzenie na wynos, choć niewątpliwie samo miejsce zachęca do tego, aby spędzać tutaj jak najwięcej czasu.

Adres:
Crepeteria
614 Manhattan Ave
Brooklyn NY 11222
Tel. 718. 389.7844
Godziny otwarcia: 8 – 10 (poniedziałek – piątek), 8 – 11 (piątek – sobota), 10 – 9 (niedziela)Marcin Żurawicz

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: