NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork dobre bo polskie Prawdziwe karate po polsku

Prawdziwe karate po polsku

08.02.2014, godz. 02:00
Prawdziwe karate po polsku
foto:

Prowadzona przez Katarzynę Motylewicz (5 dan) i Krzysztofa Koronę (4 dan) szkoła karate tradycyjnego Brooklyn Koryukan istnieje już 11 lat. To jedyny polski ośrodek sztuk walki w całej okolicy...

Szkoła została założona w 2003 roku na Middle Village. Jednak już po roku właściciele szkoły przenieśli jej siedzibę na Greenpoint, najpierw do galerii Kuriera Plus, a kilka lat później do budynku przy 189 Driggs Ave administrowanego przez parafię św. Stanisława Kostki. Tutaj w przestronnych salach adepci karate w każdym wieku mają doskonałe warunki do ćwiczeń i rozwoju swoich umiejętności.

- Pomieszczenia trzeba było przebudować i zaadaptować do naszych potrzeb - wyjaśnia Katarzyna Motylewicz. Obecnie jest to w pełni nowoczesne i doskonale wyposażone miejsce. - Szkoła ciągle się rozwija i w tej chwili zajmujemy już praktycznie całe piętro - dodaje.

Łącznie do szkoły uczęszcza blisko 100 osób w wieku od 4 lat do ponad 50 lat. Dzieci podzielone są na grupy wiekowe.

- Większość dzieci pochodzi z polskich rodzin - zdradza Katarzyna Motylewicz. - Jeśli chodzi o wiek, to karate można zacząć uprawiać praktycznie w każdym wieku. Mamy nawet takie osoby, które wracają do ćwiczeń po kilkudziesięciu latach. Wiadomo jednak, że inaczej wyglądają zajęcia dla dorosłych, a inaczej dla dzieci. Jeśli chodzi o najmłodszych adeptów walki, to wiele uwagi poświęcamy na ćwiczenia ogólnorozwojowe. Karate uczy dzieci dyscypliny i systematyczności, a także rozwija umiejętność zachowania się w grupie. Zanim przejdziemy do poważniejszych rzeczy, mamy dużo zabaw ruchowych związanych z koordynacją i balansem ciała.

W szkole odbywają się zajęcia karate tradycyjnego stylu Shotokan i stylu Koryu Uchinadi z Okinawy. Oprócz tego od 4 lat szkoła prowadzi cieszące się dużym powodzeniem klasy gimnastyki sportowej dla dzieci. Tutaj nauczycielem jest certyfikowana instruktorka gimnastyki.

- Dzieci potrzebują dużo ruchu, czego nie zapewni im żadna szkoła - uważa właścicielka. - Nasze zajęcia gimnastyczne z roku na rok cieszą się coraz większym powodzeniem. Dzieci mają u nas wiele ruchu, ćwiczeń sprawnościowych, rozciągających, a także takich, które poprawiają koordynację oraz wzmacniają ciało i ogólnie cały organizm młodego człowieka.

Warto podkreślić, że w szkole prowadzonej przez panią Katarzynę ćwiczą także dzieci dotknięte autyzmem czy ADHD. Katarzyna Motylewicz posiada wiele specjalizacji i certyfikatów, dzięki którym taka działalność jest możliwa. Instruktorka ukończyła między innymi psychologię na CUNY, pedagogikę specjalną na Touro College, a także analizę behawioralną na Penn University.

- Takie dzieci potrzebują specjalnego programu, który stymuluje układ nerwowy - wyjaśnia pani Katarzyna. - Karate wpływa bardzo korzystnie na ich rozwój. Odpowiednie powtarzane ćwiczenia stymulują pracę mięśni oraz ośrodek mowy dziecka - dodaje.

W szkole Karate Brooklyn Koryukan wszystkie zajęcia obywają się pod okiem sprawdzonych i doświadczonych instruktorów. Oprócz samych założycieli klasy prowadzi troje innych posiadaczy czarnych pasów, w tym siostra pani Katarzyny, Patrycja Motylewicz (4 dan). Szkoła organizuje również seminaria, często goszcząc cenionych ekspertów sztuk walki na świecie, jak chociażby mistrza stylu Koryu Uchinadi Patricka McCarthy'ego (9 dan).

Chętni do nauki w Szkole Karate Brooklyn Koryukan mogą dzwonić pod numer: 917-667-5239. Placówka mieści się pod adresem: 189 Driggs Ave, Brooklyn NY11222. Zajęcia karate odbywają się we wtorki i czwartki (godz. 5.30-8.30) a gimnastyki w środy i w piątki (godz. 5-7). Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.karatenewyork.com.

autor: Marcin Żurawicz zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: