NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork dobre bo polskie Dobre bo polskie: Naleśnikowy raj na Ridgewood

Dobre bo polskie: Naleśnikowy raj na Ridgewood

09.06.2013, godz. 02:00
Naleśnikowy raj na Ridgewood
foto:

Wszyscy jesteśmy coraz bardziej zabiegani i zapracowani, zwłaszcza w takiej metropolii jak Nowy Jork, gdzie wszystko dzieje się bardzo szybko. Nie mamy czasu żeby gotować, a wyjścia z rodziną do restauracji są czasochłonne i kosztowne. Dziś podpowiedź, po co sięgnąć, gdy mamy ochotę na coś małego i na szybko.

Menu uroczej małej naleśnikarni na Ridgewood jest bardzo bogate. Oprócz tradycyjnych znajdziemy naleśniki z owocami w polewach: z białej czekolady, masła orzechowego, czekoladowej, nutelli, z syropu klonowego, malinowej, waniliowej, a nawet karmelowej. Z owoców mamy do wyboru: maliny, truskawki, jagody, brzoskwinie, banany, a także mieszanki owocowe, takie jak ananas czy gruszka. Wszystkie owoce dodawane do naleśników i gofrów są świeże.

Za słodko? W ofercie znajdziemy także naleśniki obiadowe, np. z szynką i serem, z jajkiem, szynką i pieczarkami czy z kurczakiem lub wegetariańskie. Wszystkie składniki możemy dowolnie mieszać i łączyć ze sobą.

- Najpopularniejszym naleśnikiem jest ten z bananem, truskawkami, nutellą i farmer cheese - mówi właścicielka Milena.

Skąd pomysł na taki biznes?

- To była bardzo spontaniczna decyzja. Siedzieliśmy z mężem w ogródku i wspominaliśmy wspólny wyjazd do Francji, gdzie jedliśmy pyszne crepes, a także nasze polskie morze, którego wizytówką są gofry. Do otwarcia naleśnikarni bardzo zachęciło nam i pomogło w decyzji duże zainteresowanie i pochwały podczas corocznego festynu włoskiego na Fresh Pond Road - opowiada pani Milena.

Jej mąż, właściciel Deli Bułeczka, przed swoim sklepem

ustawił jak co roku stragan z jedzeniem. - Postanowiłam do niego dołączyć i zweryfikować, czy naleśniki będą tak samo smakowały uczestnikom festynu jak mojej rodzinie. Kolejka do naszych naleśników przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Była najdłuższa na całym festynie!

Zdopingowani tym faktem młodzi i przedsiębiorczy ludzie Janusz i Milena z Warszawy nie zastanawiali się długo. Naleśnikarnia powstała we wrześniu 2012 i od razu zaczęła cieszyć się wielką popularnością. Nie tylko wśród Polaków, lecz także Amerykanów, którzy zachwycają się smakiem pysznych naleśników i gofrów, których zapach roznosi się po całej Fresh Pond Road.

Każdy może przyglądać się powstawaniu naleśnika, który smażony jest na specjalnych francuskich patelniach. Gofry robione są w profesjonalnych gofrownicach.

- Gofry również są bardzo popularne - mówi Luiza, pracownica naleśnikarni. - Mamy do wyboru bitą śmietanę, cukier puder, dżem, owoce - wylicza. W jadłospisie, który jest w trzech językach (angielski, polski, hiszpański), znajdują się również zapiekanki, których tak brakuje Polakom.

W przyszłości właściciele chcieliby wystawiać stoliczki, lecz na to potrzebna jest zgoda miasta. Myślą również o rozwijaniu biznesu i nie wykluczają nowych lokalizacji.

- Wszystkich miłośników słodkości i nie tylko serdecznie zapraszamy i gwarantujemy, że jeszcze tu wrócicie - śmieje się Milena.

Naleśniki i polskie gofry

Adres: 67-06 Fresh Pond Road, Ridgewood,

NY 11385, 718-386-4577

pon.-pt. 10 am-9 pm

sob.-niedz. 10 am -10 pm

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: