NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork dobre bo polskie Dobre, bo polskie. Czas na pranie w stylu eko

Dobre, bo polskie. Czas na pranie w stylu eko

24.08.2013, godz. 20:36
Barbara Lis
foto:

Liczba polonijnych biznesów na Greenpoincie maleje, bo wielu rodaków wyprowadza się z polskiej dzielnicy. Jak się jednak okazuje, nawet w trudnej rynkowej sytuacji, nie trzeba porzucać marzeń o własnym biznesie. Czasem wystarczy zmienić jedynie rodzaj działalności. Że jest to możliwe udowadnia Barbara Lis, która po likwidacji znanej wypożyczalni filmów Video Random, w tym samym lokalu przy 169 Norman Ave, otworzyła ekologiczną pralnie o nazwie 169 Cleaners.

– Jeśli jakiś biznes przestaje przynosić dochód na satysfakcjonującym poziomie, to trzeba zastąpić go czymś nowym – wyjaśnia spokojnie właścicielka. – Prowadzenie wypożyczalni wideo w dzisiejszych czasach przestało mieć jakikolwiek sens, gdyż teraz wszyscy mają filmy w internecie. Po wielu latach pracy na swoim nie wyobrażam sobie jednak bycia pracownikiem u kogokolwiek. Z Greenpointu, gdzie mieszkam od wielu lat, również nie zamierzam się wyprowadzać. Dla mnie jedynym rozwiązaniem była zmiana branży. Zdecydowałam się na pralnie, gdyż moim zdaniem jest to perspektywiczny biznes. A także bardzo czysty – dodaje z uśmiechem.

Pani Barbara wypożyczalnię prowadziła wraz z mężem Januszem z sukcesem przez 18 lat. Pralnia otwarta jest zaledwie od kilku dni, ale właścicielka pełna jest optymizmu co do przyszłości swojego nowego biznesu.

– Wierze, że się uda inaczej z pewnością bym tego nie robiła – tłumaczy pani Barbara. – To dla mnie nowy rodzaj działalności, jednak tak jak i w poprzednim, wszystko zależy od klientów. Jeśli otrzymają oni serwis na odpowiednim poziomie to jestem pewna, że chętnie będą nas odwiedzać. Na razie to dopiero początek, a wiadomo, że każdy biznes potrzebuje czasu, aby w pełni się rozwinąć – dodaje.

169 Cleaners świadczy kompleksowe usługi zarówno typu dry cleaning, jak i też z użyciem wody. Tak więc doświadczony personel zaopiekuje się zarówno naszym garniturem, płaszczem, koszulą czy też suknią, jak i zwykłym, codziennym praniem. Na miejscu działa również punkt krawiecki, w którym można zamówić poprawki i inne usługi tego typu. A klienci mają do dyspozycji także przymierzalnię.

Właścicielka nie kryje, że jeśli chodzi o klientów, to oprócz Polaków, liczy również na pozyskanie młodych Amerykanów, którzy ostatnio coraz częściej przeprowadzają się na Greenpoint. Dlatego też wnętrze 169 Cleaners nie przypomina żadnego z tych, które można spotkać w okolicznych pralniach. W trakcie 3-miesięcznego remontu lokal został wykończony w stylu ekologicznym, meble w środku są wyłącznie drewniane, a wieszaki i części metalowe wykonano z rur używanych w hydraulice. Warto również podkreślić, że pomieszczeniach nie używa się gazu, gdyż wszystko jest na prąd. O wygodę klientów dba także nowoczesny system komputerowy, który wysyła automatyczne maile, jak tylko pranie jest gotowe do odbioru.

– Pierwsze opinie klientów są bardzo pozytywne, tak Polaków, jak i Amerykanów – zdradza właścicielka. – Ludzie chwalą sobie wygląd lokalu i podoba im się to, że został wykończony w ekologicznym stylu. Wszystkich, którzy uwielbiają takie naturalne klimaty, zapraszam do skorzystania z naszych usług.

tekst i zdjęcia Marcin Żurawicz

169 Cleaners
169 Norman Ave.
Brooklyn NY, 11222
Tel.: 718 – 349 - 6366

Godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku godz. 8-7, sobota godz. 8-5

Na zdjęciu:

1. 169 Cleaners to pierwsza tego typu ekologiczna pralnia prowadzona przez Polaków na Greenpoincie.

2. Właścicielka Barbara Lis (z prawej) oraz pracująca w pralni Ewelina zapraszają do nowej pralni w polskiej dzielnicy.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: