NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork ameryka prawnik radzi WYPADKI i PRAWO PRACY

WYPADKI i PRAWO PRACY

13.09.2013, godz. 01:00
Adwokat Andrzej Kamiński
foto:

Mecenas Andrzej Kaminski jest uprawnionym adwokatem w stanach Nowy Jork i New Jersey. Posiada uprawnienia do reprezentowania klientów w federalnych sądach Stanów Zjednoczonych (w tym w sądach Urzedu Odszkodowań Pracowniczych). Od 2000 roku mecenas Kaminski prowadzi kancelarię adwokacką przy Greenpoint Avenue na Greenpoincie. Z adwokatem można kontaktować się, dzwoniąc pod numer tel: (718) 389-0450 (wypadki nagłe tel.: (973) 303-0498) lub też przychodząc do jego biura przy 79 Greenpoint Avenue.

Marian z Greenpointu: - Czy aby złożyć sprawę w Workers Compensation, muszę być zatrudniony "na czek"?

Nie. Pobieranie wynagrodzenia gotówkowego nie odbiera możliwości złożenia sprawy w Workers Compensation. Problem pojawia się wówczas, gdy trzeba udowodnić, ile naprawdę zarabiało się przed wypadkiem? W tej sytuacji, aby ustalić przed Sądem Pracowniczym sprawiedliwą stawkę należnych poszkodowanemu zastępczych zarobków, trzeba dobrze przygotować potrzebną dokumentację, która wykaże prawdziwe zarobki. Przeważnie trzeba skorzystać tutaj z pomocy doświadczonego w sprawach Workers Compensation adwokata. Adwokat jest potrzebny, ponieważ pracodawca często twierdzi, że poszkodowany pracownik nigdy dla niego nie pracował albo bojąc się IRS, będzie utrzymywał, że płacił mu tylko minimalną stawkę, podczas gdy naprawdę płacił mu (gotówką) dużo więcej. Są to częste przypadki, ale dobrze prowadzone od początku ogólnie są korzystnie załatwiane na rzecz klienta.

Andrzej z Garfield: - Wiem, że muszę zgłosić swojemu pracodawcy zaistniały wypadek i że powinienem szukać od razu pomocy medycznej. Czy jest coś takiego, czego nie powinienem robić?

Jest kilka kwestii, o których należy pamiętać już na samym początku. Przede wszystkim nie należy płacić za wizyty u lekarza, w szpitalu ani za jakąkolwiek opiekę medyczną lub zabiegi rehabilitacyjne. Ich koszt całkowicie pokrywa ubezpieczenie Workers Compensation. Oczywiście jeśli jest to nagły wypadek i nie ma w pobliżu lekarza uprawnionego przez Workers Compensation, wtedy koszta za pierwszą i nagłą pomoc będą pokryte przez ubezpieczenie Workers Compensation na podstawie przedstawionych rachunków. Nie powinien pan podpisywać bez konsultacji ze swoim adwokatem jakichkolwiek dokumentów ani też rozmawiać z kimkolwiek na temat sprawy, zarówno osobiście, jak i telefonicznie. Jeśli nie ma pan adwokata, to wtedy trzeba najpierw zrozumieć każde słowo na dokumencie, który pan podpisuje, i znać wszystkie konsekwencje złożonego podpisu. Jeśli te dwa warunki są spełnione, to wtedy można złożyć podpis. Wszelkie wypełnione formularze lub pisemne oświadczenia złożone w sprawie roszczenia lub o odszkodowanie pracownicze mogą zostać później wykorzystane przeciwko osobie, która je podpisała w wytoczonym procesie cywilnym lub w sprawie Workers Compensation.

Henryk z Maspeth: - Czy mój szef może mnie obwiniać za powstały wypadek?

W sprawach o odszkodowanie pracownicze Workers Compensation nikt nie ma prawa nikogo winić za powstały wypadek. W sprawach o szkodę osobową prawo pracy nie pozwala zrzucić na poszkodowanego winy za wypadek. Obojętnie, czy wypadek był spowodowany przez nieuwagę, czy zaniedbanie, poszkodowanemu należą się opieka lekarska, zastępcze zarobki w czasie niezdolności do pracy i procentowe jednorazowe odszkodowanie za utratę jakiejś części ciała lub wypłata stałej renty. Sytuacja wygląda inaczej, jeśli pracodawca może udowodnić, że wypadek był spowodowany umyślnie lub doszło do niego dlatego, że osoba poszkodowana w czasie wypadku była pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Wtedy istnieje możliwość odmowy przyznania benefitów Workers Compensation.

Marek z Greenpointu: - Czy osoba poszkodowana może osobiście zaskarżyć swojego szefa?

Ogólnie przyjmuje się, że nie można zaskarżyć swojego pracodawcy, jeśli do wypadku doszło w trakcie lub w wyniku z pracy. Jednakże istnieje możliwość wytoczenia procesu osobie trzeciej z powództwa cywilnego za uszkodzenie ciała. Na przykład można zaskarżyć wykonawcę, podwykonawcę, producenta niesprawnej maszyny lub np. właściciela budynku. W wyniku procesu mogą zostać ustalone środki wypłaty za powstały uszczerbek na zdrowiu. Zazwyczaj środki te naliczane są na podstawie kontraktu zawartego między pracownikiem a pracodawcą, w wypadku kiedy uszkodzenie jest "grave", czyli znaczące lub bardzo poważne. Wówczas pracodawca jest włączony do procesu.

Janek z Ridgewood: - Jeśli niezdolność do pracy trwa dłużej niż sześć miesięcy, to co wówczas należy zrobić?

W takim przypadku, jeżeli orzeczenie lekarskie stwierdza, że nie jest pan zdolny do żadnej pracy na czas dłuższy niż sześć miesięcy, to biorąc pod uwagę pana fizyczne możliwości, wykształcenie, doświadczenie zawodowe i umiejętności językowe, może pan złożyć dokumenty o przyznanie świadczenia Social Security Disability. Wielu moich klientów pobiera wypłaty z Workers Compensation i Social Security Disability w tym samym czasie. Łączna ich suma nie może jednak przekroczyć 80 proc. poprzednich zarobków brutto, ponieważ w tego typu sytuacji trzeba zwrócić tę nadwyżkę.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: