NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork ameryka prawnik radzi Sławek Platta - „Wybuchy gazu na Manhattanie”

Sławek Platta - „Wybuchy gazu na Manhattanie”

08.05.2015, godz. 22:07
Sławek Platta
foto:

Sławek Platta jest zarządzającym partnerem w kancelarii The Platta Law Firm, która mieści się niedaleko Wall Street na dolnym Manhattanie. Pan Sławek ukończył studia prawnicze w Polsce (tytuł magistra prawa kanonicznego oraz cywilnego), jak również zdobył tytuł magistra prawa ze specjalnością prawa porównawczego na Uniwersytecie im. Frederica G. Levina na Florydzie. Kancelaria zajmuje się głównie wypadkami budowlanymi ale również sprawami cywilnymi jak i Worker’s Compensation.

 

„Wybuchy gazu na Manhattanie”

W niepokojącym tempie rośnie liczba wybuchów gazu na terenie całych Stanów Zjednoczonych. Główną przyczyną tego zjawiska jest przestarzała infrastruktura gazowa oraz brak regularnych inspekcji. Powoduje to, że w wielu regionach kraju ryzyko wystąpienia eksplozji jest wysokie.

W Nowym Jorku również coraz częściej dochodzi do eksplozji gazu. Wystarczy odnieść się do dwóch ostatnich największych wybuchów gazu w mieście. W marcu 2014 roku, w dwóch budynkach na jednej z dzielnic Manhattanu – East Harlem, doszło do wybuchu, w którym zginęło 8 osób, a co najmniej 70 zostało rannych. Do nowojorskiego sądu wpłynęło co najmniej 200 pozwów wniesionych przez poszkodowanych przeciwko Miastu o odszkodowania za straty materialne, trwałe obrażenia ciała oraz śmierć najbliższych. Zaledwie rok po tej tragedii, w dzielnicy East Village doszło do kolejnego wybuchu gazu, który wysadził cztery budynki i ranił19 osób. Poszkodowani zapowiedzieli, że pozwą miasto Nowy Jork i firmę gazową o odszkodowania.

Do wybuchu gazu dochodzi w momencie gdy mieszanka gazowa osiąga poziom krytyczny i ulega zapłonowi przez iskrę, płomień lub wysoką temperaturę. Najczęstszymi przyczynami eksplozji są wadliwe zawory i złącza oraz wycieki gazu przez nieszczelne rury. Niestety, przyczyną większości wybuchów jest niedbalstwo osób trzecich.

Wybuchy gazu potrafią być tragiczne w skutkach. Ofiary, którym uda się przeżyć doznają wielu poważnych obrażeń, między innymi licznych złamań, urazów głowy i mózgu, poparzeń oraz ciężkich uszczerbków psychicznych. Osoba zraniona w wybuchu gazu potrzebuje natychmiastowej opieki medycznej, która zazwyczaj kończy się długotrwałym i bardzo kosztownym leczeniem. Można zadać sobie pytanie kto pokryje koszty medyczne i zapewni poszkodowanemu niezbędne środki utrzymania w sytuacji, gdy nie jest on w stanie podjąć pracy lub jego możliwości zarobkowe uległy zmniejszeniu?

Jedynym słusznym rozwiązaniem wydaje się być wniesienie do sądu pozwu o odszkodowania za doznane obrażenia oraz ewentualną utratę najbliższych. Należy jednak pamiętać, że w tego typu wypadkach ustalenie winnych zdarzenia jest najtrudniejszym zadaniem. Liczba potencjalnie odpowiedzialnych podmiotów zależy przede wszystkim od przyczyny wybuchu. Jeżeli do eksplozji doszło w wyniku wadliwego produktu lub niedochowania należytej staranności przy instalacji lub konserwacji urządzeń gazowych, wina prawdopodobnie spoczywa na przedsiębiorstwie gazowym, firmie dokonującej inspekcji i konserwacji rurociągów lub wynajmującym nieruchomość. W pewnych okolicznościach możliwe jest również pozwanie Miasta. Bardzo ważne jest uwzględnienie w pozwie wszystkich potencjalnych odpowiedzialnych. Zwiększy to szanse na uzyskanie należytego odszkodowania.

Co do zasady, poszkodowany może otrzymać odszkodowanie jeżeli udowodni pozwanemu niedochowanie należytej staranności. W przypadku wybuchu gazu, można to udowodnić poprzez wykazanie, że  przyczyną eksplozji była wadliwa instalacja gazowa, niesprawne części, niedbała konserwacja i utrzymanie urządzeń oraz bezpośrednie działanie osób trzecich. Nienależyta konserwacja i zaniechanie inspekcji bardzo często prowadzi do powstania korozji rur gazowych. Wybuchy o większej skali rażenia są zazwyczaj spowodowane niedbałą konserwacją i pęknięciem rurociągu gazowego oraz nieumyślnym przebiciem instalacji przez robotników.

W celu wykrycia przyczyny i źródła wycieku gazu, a w efekcie ustalenia osób odpowiedzialnych za naruszenie standardów i przepisów bezpieczeństwa, niezbędne jest zlecenie wykonania ekspertyzy. Eksperci sądowi są niezbędni nie tylko w tego typu sprawach ale w większości multimilionowych wygranych osiągniętych przez naszą kancelarię. Kierujemy się bowiem zasadą, że nie można oszczędzać na środkach które później maksymalizują wygraną klienta. Jest to coś o czym niestety większość kancelarii prawnych nie pamięta.

Z uwagi na to, że bardzo często w wyniku wybuchu gazu ludzie doznają bardzo poważnych lub nawet śmiertelnych obrażeń, poszkodowani lub ich rodziny mogą otrzymać bardzo wysokie odszkodowania. W Nowym Jorku poszkodowani częstokroć uzyskiwali nawet multimilionowe odszkodowania. Na przykład, dzieci osób tragicznie zmarłych w wybuchu gazu w piwnicy budynku przy Ann Street otrzymały $18,000,000. W sprawie kobiety, która zmarła na skutek wybuchu gazu w dwupiętrowym domu we Floral Park na Queens, sąd przyznał rodzinie poszkodowanej odszkodowanie w wysokości $12,400,000. Po tym jak w innym budynku doszło do eksplozji rurociągu, firma gazowa, na podstawie ugody, wypłaciła rannych lokatorom $14,000,000.

Jeśli Państwo sami stali się ofiarą wypadku, lub znają kogoś kto ma problem ze swoim wypadkiem, to zapraszamy do bezpłatnej konsultacji prawnej pod numerem telefonu 212-514-5100 (biuro) 646-932-6656 (moja komórka), emailowo pod adresem swp@plattalaw.com, lub w czasie osobistego spotkania w naszej kancelarii na dolnym Manhattanie. Możecie Państwo również zadać nam pytania bezpośrednio na stronie internetowej (www.plattalaw.com) używając emaila lub czatu który jest dostępny dla Państwa 24 godziny na dobę. Zawsze udzielimy bezpłatnej porady w każdym wypadku, w którym będziemy mogli Państwa reprezentować.

Na naszej stronie internetowej mogą Państwo (po lewej jej stronie) sami sprawdzić status swojej sprawy sądowej (prowadzonej nawet przez inną kancelarię), po wpisaniu numeru akt sądowych (index number) swojej sprawy w istniejące tam pole. Ta część strony jest skonfigurowana bezpośrednio z oficjalnym systemem sądowym stanu Nowy Jork, dzięki czemu wiadomości jakie uzyskają tam Państwo na temat swoich spraw są oficjalnymi danymi sądowymi. Gdyby z jakiegokolwiek technicznego powodu nie udało się Państwu odnaleźć swojej sprawy w tym systemie, to z przyjemnością pomożemy ją odnaleźć telefonicznie.

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: