NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork ameryka prawnik radzi Sławek Platta. Prawnik radzi

Sławek Platta. Prawnik radzi

07.02.2014, godz. 15:01
Sławek Platta
foto:

Sławek Platta jest zarządzającym partnerem w kancelarii The Platta Law Firm, która mieści się niedaleko Wall Street na dolnym Manhattanie. Pan Sławek ukończył studia prawnicze w Polsce (tytuł magistra prawa kanonicznego oraz cywilnego), jak również zdobył tytuł magistra prawa ze specjalnością prawa porównawczego na Uniwersytecie im. Frederica G. Levina na Florydzie. Kancelaria zajmuje się głównie wypadkami budowlanymi ale również sprawami cywilnymi jak i Worker’s Compensation.

W porównaniu do innych stanów, prawo Nowego Jorku chroni w najbardziej kompleksowy sposób pracowników budowlanych , poprzez artykuł 240 Prawa Pracy. Prawo to stanowi, że właściciele budynków w których są prowadzone prace budowlane, oraz ich generalni wykonawcy, mają obowiązek chronienia pracowników budowlanych przed obrażeniami ciała związanymi z wykonywaniem prac na wysokościach, poprzez dostarczenie im odpowiedniego ekwipunku ochronnego.

Z samej natury prac budowlanych wynika to, że wypadki jakie się przy okazji ich zdarzają, mogą powodować poważne obrażenia ciała. Stąd też biorą się aż tak znaczące odszkodowania z wypadków które mają miejsce na budowie. Sprawa którą przytoczę poniżej jest doskonałym tego przykładem.

W tej sprawie stolarz doznał obrażeń ciała kiedy w trakcie prac budowlanych prowadzonych nad nowym domem, został uderzony spadającym z wysokości 12 stóp dużym kawałkiem drewna, który uderzył go w twarz. W rezultacie tego uderzenia pracownik spadł ze schodów na których pracował doznając obrażeń kręgosłupa dolnego, głowy oraz szyji.  W efekcie wypadku złożył on pozew sądowy przeciwko właścicielowi budynku oraz głównemu wykonawcy w ramach nowojorskiego Prawa Pracy.

Pracownik stwierdził w pozwie sądowym, że kawał drewna który go uderzył był niezabezpieczony, co spowodowało jego upadek z wysokości. Dodatkowo pracownik oskarżył pozwanych o niedostarczenie mu odpowiedniego ekwipunku ochronnego. W związku z tym skarga tego pracownika podlegała w całości artykułowi 240(1) Prawa Pracy.

Następnie pracownik złożył do sędziego wniosek o wygranie odpowiedzialności cywilnej, który został zatwierdzony.

Z powodu wypadku doznał on uszkodzenia dysków w kręgosłupie górnym, jak również wstrząsu mózgu. W wyniku uderzenia w głowę doznał on również neuro-psychologiczne obrażenia mózgu. W rezultacie odniesionych obrażeń kręgosłupa musiał on poddać się otwartej operacji szyji. Pracownik ten również twierdził że w wyniku tego wypadku nie będzie mógł już nigdy wrócić do pracy. W zwązku z tym domagał się odszkodowania za przeszłe oraz przyszłe stracone zarobki.

Oskarżeni bronili się twierdząc że operacja szyjnej części kręgosłupa której on się poddał nie była spowodowana wypadkiem. Na poparcie swojej tezy przedstwaili oni zaświadczenia od swoich lekarzy stwierdzające że na podstawie analizy rezonansu magnetycznego kręgosłupa jego obrażenia były efektem degeneracji kręgosłupa, która wystąpiła na długo przed wypadkiem. W związku z tym nie były związane z uderzeniem jakiego doznał pracownik na budowie. Dodatkowo przedstawili oni analyze eksperta do spraw zatrudnienia który stwierdził, że pracownik ten może wrócić do pracy w różnych specjalnościach w których mógłby zarabiać nawet więcej niż przed wypadkiem.

Pomimo tych wszystkich argumentów, pozwani zdecydowali się na ugodę w tej sprawie w wysokości $2,150,000.00.

Proszę zwrócić uwagę że lekarze których wynajęła sobie ubepieczalnia byli opłaceni przez nią aby wydać tak zwaną “niezależną opinie medyczną”. Do dziś dnia kiedy widzę te raporty przygotowane przez lekarzy których jedyną pracą zawodową jest nie leczenie ludzi, ale egzaminowanie poszkodowanych na potrzeby ubezpieczalni w procesach, nie mogę przestać myśleć o pewnym przypadku. W jednej ze spraw taki “lekarz” stwierdził że poszkodowany pracownik może wrócićdo cięzkiej pracy fizycznej na budowie I odciął go od wszelkich dalszych benefitów medycznych. Pracownik ten wrócił do pracy I jeszcze tego samego dnia doznał pełnego paraliżu ciała. Przykład ten pokazuje jak bardzo nieludzka potrafi być ubezpieczalnia próbując bronić się przed wypłatą słusznych benefitów dla ludzi których teoretycznie ubezpieczają od “nieszczęśliwych wypadków”. Dążenie ubezpieczalni do zgromadzenia jak największych zysków powoduje że człowiek przestał się liczyć w systemie w którym żyjemy. Dlatego tak ważna jest rola prawników procesowych bez których ubezpieczalnie byłyby całkowicie bezkarne.

Sprawa ta jest kolejnym przykładem tego jak mogą przebiec procesy wynikające z wypadków budowlanych w Nowym Jorku. Prawo Pracy jest jednak tak bardzo skomplikowaną regulacją prawną że wybór prawnika który poprawadzić może Państwa sprawę staje się jedną z najważniejszych rzeczy które mogą później zdeterminować jak przebiegnie Państwa process.

Jeśli byli Państwo ofiarą wypadku w Nowym Jorku, lub znają kogoś kto uległ takiemu wypadkowi to zapraszamy do bezpłatnej konsultacji prawnej pod numerem telefonu 212-514-5100 (nasze biuro) 646-932-6656 (moja komórka), emailowo pod adresem swp@plattalaw.com, lub w czasie osobistego spotkania w naszej kancelarii na dolnym Manhattanie. Zawsze udzielimy Państwu bezpłatnej porady w każdym wypadku.
Zapraszamy również do odwiedzenia naszej strony internetowej www.plattalaw.com gdzie mogą Państwo na głównej stronie (w lewej części) sami sprawdzić status swojej sprawy sądowej (prowadzonej nawet przez inną kancelarię), po wpisaniu numeru sprawy w istniejące tam okienko, jak również posłuchać ciekawych porad prawnych w formie wideo. Gdyby z jakiegokolwiek technicznego powodu nie udało się Państwu odnaleźć swojej sprawy, to z przyjemnością pomożemy ją odnaleźć telefonicznie.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: