NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork ameryka prawnik radzi Sławek Platta. Prawnik radzi.

Sławek Platta. Prawnik radzi.

24.07.2014, godz. 14:58
Sławek Platta
foto:

Sławek Platta jest zarządzającym partnerem w kancelarii The Platta Law Firm, która mieści się niedaleko Wall Street na dolnym Manhattanie. Pan Sławek ukończył studia prawnicze w Polsce (tytuł magistra prawa kanonicznego oraz cywilnego), jak również zdobył tytuł magistra prawa ze specjalnością prawa porównawczego na Uniwersytecie im. Frederica G. Levina na Florydzie. Kancelaria zajmuje się głównie wypadkami budowlanymi ale również sprawami cywilnymi jak i Worker’s Compensation.

Błąd kierowcy

W jednej z ostatnich swoich decyzji, sędziowie Pierwszego Departamentu Apelacyjnego (stanowiącego prawo dla Bronx oraz Manhattan) rostrzygnęli, czy niestawienie się na EUO (Examination Under Oath – Oświadczenie Pod Przysięgą), może spowodować utratę benefitów No-Fault (wynikających z wypadku samochodowego). Sprawa ta była efektem  wypadku samochodowego który miał miejsce 28 Kwietnia 2011 roku. Po wypadku, aby usprawnić przepływ pieniędzy pokrywających koszty leczenia, właściciel samochodu oraz jego pasażer przekazali swoje prawa do opłat medycznych za leczenie powypadkowe do swoich lekarzy (assignment of no-fault benefit rights – przetransferowanie praw wynikających z polisy no-fault). Niestety, ich ubezpieczalnia wszczęła proces o zatrzymanie wszelkich wypłat dla lekarzy z racji tego, iż właściciel samochodu nie ukończył składania Oświadczenia Pod Przysięgą, które wymagane było w ramach jego kontraktu z ubezpiecalnią No-Fault. Z tego tylko powodu ubezpieczalnia stwierdziła, że poszkodowany dopuścił sięzłamania kontraktu i w wyniku tego lekarze nie otrzymają zwrotu kosztów leczenia tej osoby.

Zaraz po rozpoczęciu procesu, prawnicy ubezpieczalni wystąpili do sędziego z wnioskiem o automatyczne wygranie odpowiedzialności cywilnej (i w efekcie całego procesu). Sędzia zgodził się i wydał decyzję dającą ubezpieczalni całkowitą wygraną. Prawnicy lekarzy występujący  w tej sprawie złożyli natychmiastową apelację od tej decyzji.

Na poparcie swoich argumentów, prawnicy lekarzy polegali w dużej mierze na Oświadczeniu Pod Przysięgą przygotowanego przez kierowcę, oraz oświadczeniu prywatnego dedektywa ubezpieczalni który był obecny w trakcie składania tego Oświadczenia. Potwierdziło ono, że kierowca pojawił się na złożenie Oświadczenia Pod Przysięgą, ale wyszedł z niego zanim zdążył odpowiedzieć na pytania związane z wypadkiem i obrażeniami ciała jakich doznał w jego efekcie. Niedokończone Oświadczenie kierowcy, właściciela polisy, posłużyło ubezpieczalni za główny pretekst do odmówienia ubezpieczenia oraz zapłaty lekarzom za leczenie.   

Prawnicy ubezpieczalni nie sprzeczali sie z tym co się stało w trakacie składania Oświadczenia. Jedyne co to stwierdzili, że transkrypt z tego przesłuchania nie był właściwym dowodem w sprawie. Sędziowie Apelacyjni uznali, że transkrypt wraz z oświadczeniem prywatnego dedektywa były właściwymi dowodami w sprawie, zważywszy na to, że zostały przedstawione w celu obrony przed wnioskiem o wygranie przez ubezpieczalnię odpowiedzialności cywilnej. Dodatkowo powinny one zostać uwzględnione jako że były one oświadczeniem jednej ze stron tego procesu, które zostało potwierdzone notarialnie. Nawet gdyby to jednak nie wystarczało, to samo oświadczenie prywatnego dedektywa potwierdzające, że kierowca nie starał sie uzyskać kolejnego terminu na dokończenie składania swojego Oświadczenia, czego z kolei kierowca nie podważał, byłoby wystarczające w tej sprawie. Jeśli zaś chodzi o skarge wniesioną przez prawników lekarzy, że ubezpieczalnia nie starała sięuzyskać dodatkowego terminu na dokończenie tegoż Oświadczenia, to zapis pierwszego EUO jest pod tym względem bardzo wyraźny. Kierowca,w obecności swojego prawnika,  został poinstruowany o skutkach odmowy złożenia Oświadczenia i potiwerdził, że rozumie konsekwencje swojej decyzji.

Sędziowie Pierwszego Departamentu Apelacyjnego uznali, że sąd niższej instancji słusznie przyznał wygraną w sprawie ubezpieczalni. Uznali oni również, że lekarze zajmują w tej sytuacji pozycje ubezpieczonego kierowcy a przez to nie posiadają żadnych dodatkowych uprawnień. Ze względu na to, że złamanie umowy ubezpieczeniowej może zostać spowodowane przez ubezpieczoną osobę, to dotyczy ono również lekarzy, ponieważ przejęli onio rolę prawną kierowcy w momencie kiedy zrzekł się na ich korzyść swoich praw wynikających z polisy No-Fault.

Sprawa ta ilustruje bardzo wyraźnie jak łatwo można utracić benefity płynące z polisy No-Fault która ma zastosowanie wyłącznie w wypadkach samochodowych. Ubezpieczyciele tylko szukają powodu dla którego mogliby przestać płacić za leczenie lub stracone zarobki (tego dotyczy polisa No-Fault) po tym jak nastąpi wypadek. Jest to bardzo brutalna taktyka i nie dotyczy tylko wypadków i polis samochodowych. Nagminnie spotykam w swojej pracy sytuacje w których całe firmy zostają bez ubezpieczenia które miało je chronić je przed skutkami wypadku, ze względu na jakiś wyjątek sprytnie zapisany przez ubezpieczalnie w ich polisie ubezpieczeniowej. Dlatego tak ważne jest precyzyjne określenie przez Państwa i danie dokładnych wytycznych dla brokerów którzy sprzedają Państwu polisę, jak również pisemne określenie warunków jakie ona musi spełniać. Później bowiem, to jaką broker  przedstawi Państwu polisę nie będzie miało już wpływu na Państwa prawa, najwyżej może to zostać uznane jako błąd brokera, a wtedy jego własna ubezpieczalnia musi pokryć straty takim błędem spowodowane.

Jeśli Państwo sami stali się ofiarą wypadku, lub znają kogoś kto ma problem ze swoim wypadkiem, to zapraszamy do bezpłatnej konsultacji prawnej pod numerem telefonu 212-514-5100 (biuro) 646-932-6656 (moja komórka), emailowo pod adresem swp@plattalaw.com, lub w czasie osobistego spotkania w naszej kancelarii na dolnym Manhattanie. Możecie Państwo również zadać nam pytania bezpośrednio na stronie internetowej (www.plattalaw.com) używając emaila lub czatu który jest w prawym dolnym rogu ekranu. Zawsze udzielimy Państwu bezpłatnej porady w każdym wypadku.

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: