NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork ameryka prawnik radzi Sławek Platta. Prawnik radzi.

Sławek Platta. Prawnik radzi.

16.07.2014, godz. 19:10
Sławek Platta
foto:

Sławek Platta jest zarządzającym partnerem w kancelarii The Platta Law Firm, która mieści się niedaleko Wall Street na dolnym Manhattanie. Pan Sławek ukończył studia prawnicze w Polsce (tytuł magistra prawa kanonicznego oraz cywilnego), jak również zdobył tytuł magistra prawa ze specjalnością prawa porównawczego na Uniwersytecie im. Frederica G. Levina na Florydzie. Kancelaria zajmuje się głównie wypadkami budowlanymi ale również sprawami cywilnymi jak i Worker’s Compensation.

Zła diagnoza

We wrześniu 2008 roku, 73-letni mężczyzna z wcześniejszą historią medyczną nadciśnienia, lwy kulszowej, artretyzmu oraz powiększonej prostaty, udał się do internisty, skarżąc się na obecność krwi w moczu. Lekarka zdiagnozował możliwość infekcji, powiększenia prostaty, nowotwóru, lub kamieni w nerkach. Nie wzięła ona pod uwagę embolizmu ani skrzepów w żyłach, ani nie założyła ryzyka, że filtr IVC który był założony w żyłach pacjenta w 1998 roku, mógł ulec uszkodzeniu.

Przepisała mu zrobienie testów na cytologię moczu, sprawdzenie krwi oraz pełen pomiar metaboliczny, konsultację z urologiem, songram nerki oraz pęcherza moczowego. Zostały one wyznaczone na 27 października 2008 roku. Wynik testu moczu wyszedł negatywnie na obecność bakterii, cytologia mocuy wykazała negatywny rezultat jeśli chodzi o komórki rakowe – również analiza krwii nie przyniosła żadnych pozytywnych rezultatów.

11 października 2008 roku mężczyzna powrócił do tej samej lekarki, skarżąc się na sztywność w nogach, ból w dolnym kręgosłupie, ból w kolanie oraz ogólne osłabienie. Powiedział też lekarce, że nadciśnienie które miał we wrześniu ustąpiło w ciągu trzech dni. Lekarka wykryła u niego małą lwę kulszową, ale wciąż uznała że pozostałe jego skargi są związane z rakiem prostaty. Wciąż nie brała ona pod uwagę możliwości zaistnienia śmiertelnych skrzepów krwi oraz uszkodzenia filtru IVC znajdującego się w żyłach tego pacjenta. Dwa dni później człowiek ten upadł w domu i już nigdy nie odzyskał przytomności. Raport z autopsji ujawnił że przyczyną śmierci był wewnętrzny wylew spowodowany uszkodzeniem filtru IVC znajdującego się w jego żyłach.

Spadkobiercy zmarłego wnieśli pozew do sądu przeciwko tej lekarce. Filtr IVC był urządzeniem które zostało wszczepione w ciało tego człowieka aby zapobiec przedostaniu sie jakichkolwiek skrzepów krwi z dolnych kończyn do płuc, które mogłyby w ten sposób spowodować zablokowania arterii żylnych. Pozwana lekarka zdawała sobie sprawę z tego, że filtr ten został wszczepiony w 1998 roku, oraz że w momencie kiedy leczyła tego pacjenta w 2008 roku, wciąż znajdował się on w jego ciele. Niestety nigdy nie wzięła ona pod uwagę tego, że filtr ten mógł ulec uszkodzeniu.

Prawnicy lekarki złożyli wniosek do sędziego o całkowite oddalenie pozwu przeciwko niej, twierdząc że sposób w jaki leczyła ona tego pacjenta był zgodny z przyjętą praktyką medyczną. Dla popracia swojej tezy przedstawili oni oświadczenia lekarza internisty oraz radiologa żylnego. Internista wyraził opinię, że uszkodzenie filtra IVC było niezwykle rzadką komplikacją, zdarzającą się w 1-2% przypadków, jednak nie podparł on swojej teorii żadnymi dowodami. Stwierdził również, że lekarka nie miała żadnego powodu aby podejrzewać, że wewnętrzne krwawienie widoczne w moczu pacjenta było spowodowane uszkodzeniem filtra. Radiolog żylny stwierdził z kolei, że tego typu uszkodzenie filtra, kiedy przebija on strukturę ciała w której się znajduje, zdarza się mniej niż u 1% pacjentów. Dodał on rownież, że nawet gdyby lekarka odkryła na czas przyczynę krwawienia, to i tak wynik leczenia byłby podobny, ze względu na to że aby naprawić uszkodzenie tego filtru, należałoby przeprowadzić wyjątkowo skomplikowaną operację w trakcie której musiałoby nastąpić przekierunkowanie krwi z praktycznie wszystkich naczyń krwionośnych pacjenta.

Prawnicy rodziny zmarłego sprzeciwili się temu wnioskowi opierając się z kolei na opinii własnych ekspertów – chirurga oraz internisty (obaj byli „board certified” czyli mieli większe uprawnienia niż normalni lekarze). Chirurg wydał opinię, że pozwana lekarka odstąpiła w leczeniu od uznanej dobrej praktyki medycznej, ponieważ nie zwróciła uwagi na historię leczenia tegoż pacjenta. Według jego opinii szansa na uszkodzenie filtra IVC była pomiędzy 9 a 24%, a nie jak stwierdzili lekarze pozwanej, pomiędzy 1-2% - przytoczył on na poparcie tej opinii artykuły medyczne potwierdzające jego tezę. Dodał również, że lekarka powinna była wysłać pacjenta na STAT CT scan, który w jego opinii wykryłby problem znajdujący się w ciele pacjenta i pozwolił mu na natychmiastową operację. Nie zgodził się również z opinią ekspertów pozwanej lekarki, że operacja ta byłaby bezcelowa. Według jego opinii, natychmiastowe wszczepienie drugiego filtru powyżej tego który był uszkodzony, połączone z usunięciem uszkodzonego filtra i naprawą uszkodzonej tkanki otaczającej go, mogło uratować życie tego pacjenta. Podobną opinię wyraził internista występujący w imieniu zmarłego pacjenta.

Sąd niższej instancji oddalił wniosek prawników pozwanej lekarki, którzy natychmiast złożyli apelację od tej decyzji. Sędziowie pierwszego departamentu apelacyjnego (stanowiący prawo dla Bronx oraz Manhattan), podtrzymali decyzję sędziego niższej instancji uznając że istnieje „wątpliwość prawna” co do tego czy pozwana lekarka w swoim leczeniu odstąpiła od przyjętej praktyki lekarskiej. W praktyce oznacz to że sprawa została oddana w ręce jurorow którzy rozstrzygną ja w czasie rozprawy.

Jeśli Państwo sami stali się ofiarą wypadku, lub znają kogoś kto ma problem ze swoim wypadkiem, to zapraszamy do bezpłatnej konsultacji prawnej pod numerem telefonu 212-514-5100 (biuro) 646-932-6656 (moja komórka), emailowo pod adresem swp@plattalaw.com, lub w czasie osobistego spotkania w naszej kancelarii na dolnym Manhattanie. Możecie Państwo również zadać nam pytania bezpośrednio na stronie internetowej (www.plattalaw.com) używając emaila lub czatu który jest w prawym dolnym rogu ekranu. Zawsze udzielimy Państwu bezpłatnej porady, w każdym wypadku.

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: