NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork ameryka prawnik radzi Sławek Platta. Prawnik Radzi

Sławek Platta. Prawnik Radzi

23.03.2014, godz. 11:27
prawo, sąd,
foto:

Sławek Platta jest zarządzającym partnerem w kancelarii The Platta Law Firm, która mieści się niedaleko Wall Street na dolnym Manhattanie. Pan Sławek ukończył studia prawnicze w Polsce (tytuł magistra prawa kanonicznego oraz cywilnego), jak również zdobył tytuł magistra prawa ze specjalnością prawa porównawczego na Uniwersytecie im. Frederica G. Levina na Florydzie. Kancelaria zajmuje się głównie wypadkami budowlanymi ale również sprawami cywilnymi jak i Worker’s Compensation.

Jak wybrać najlepszy sąd

Bardzo ważnym aspektem każdego procesu cywilnego jest dobór sądu w którym składamy pozew. Sprawy związane z wypadkami budowlanymi zazwyczaj mają kilka stron pozwanych, a w związku z tym osoba poszkodowana ma szansę wyboru najlepszego sądu do rozpoczęcia swojego procesu. Podstawową zasadą detrminującą wybór sądu jest bowiem miejsce zamieszkania którejkolwiek strony tegoż procesu.

Bronx i Manhattan znajdują sie w nowojorskim pierwszym departamencie prawnym, podczas gdy Brooklyn i Queens są częścią nowojorskiego drugiego departamentu prawnego. Każdy z tych departamentów ma swój oddzielny Sąd Apelacyjny. Sąd taki jest odpowiedzialny za rozstrzygnięcie apelacji oraz interpretację wielorakich praw. Decyzje wydane przez taki sąd ustanawiają precedens prawny, a wszystkie sądy niższej instancji w danym departamencie muszą się im podporządkować.

W większości przypadków oba departamenty prawne zgadzają się pomiędzy sobą w interpretacji prawa, choć nie jest to regułą. Dlatego tak bardzo ważne jest dla Państwa sprawy dobranie najlepszego sądu na złożenie pozwu. Sądu, który w najbardziej dla Państwa sprawy korzystny sposób interepretuje prawo. Dwie bardzo podobne sprawy dotyczące upadku pracownika z drabiny, doskonale zilustrują jak złożone mogą być różnice w interpretacji prawa przez pierwszy i drugi departament prawny w Nowym Jorku. W pierwszej z tych spraw, poszkodowany pacownik wygrał wniosek o uznanie pozwanych jako winnych spowodowania jego wypadku, a w drugim, mimo że prawie identycznym, niestety nie.

W sprawie z drugiego departamentu prawnego, pracownik doznał obrażeń ciała w wyniku upadku z drabiny która przewróciła się. W czasie wypadku pracownik ten instalował na podnośniku nożycowym nowy system intercom w całym budynku. Po skończeniu pracy, pracownik wyprowadzil ten podnośnik poza pokój w którym pracował. W tym momencie zdał sobie sprawę, że jego torba z narzędziami pozostała w pokoju zawieszona na jednej z rur. Aby odzyskać tę torbę nie użył on ani podnośnika ani drabiny jego pracodawcy. Użył on natomiast drabiny należącej do innej firmy, która akurat była w pobliżu. Drabina ta niestety upadła razem z nim, powodując u niego poważne obrażenia ciała.

W trakcie postępowania sądowego pozwani uzyskali decyzje sędziego która oddalała całkowicie pozew poszkodowanego pracownika. Sędziowie apelacyjni drugiego departamentu orzekli, że pomimo iż pracownikowi nie należy się automatyczna wygrana w tej sprawie, to jednak jego pozew sądowy nie powinien być całkowicie oddalony.

Z koleji w drugiej sprawie tego typu, prowadzonej tym razem przez kancelarię prawną The Platta Law Firm, PLLC, pracownik doznał poważnych obrażeń ciała w wyniku upadku z drabiny w trakcie instalacji kabli komunikacyjnych w budynku. Sprawę tę celowo wnieśliśmy w sądzie należącym do pierwszego departamentu prawnego nowego jorku (na Manhattanie), który znany jest ze znacznie przyjaźniejszej interpretacji prawa jeśli chodzi o wypadki związane z upadkiem pracownika z drabiny. Pracownik ten spadł z drabiny która była częścią rozkładanej drabiny, która niestety nie miała założonych gumowych podstawek. To spowodowało poślizgnięcie się drabiny i w rezultacie tego, bardzo groźny upadek naszego klienta. W jego imieniu złożyliśmy wniosek o wygranie odpowiedzialności cywilnej i uznanie pozwanych firm za 100% odpowiedzialne za ten wypadek. Pozwani bronili się twierdząc że wypadek ten nastąpił z winy naszego klienta, który sam wybrał wadliwą drabinę do wykonania swojej pracy. Sąd niższej instancji przychylił się do wniosku naszej kancelarii, co spowodowało automatyczną apelacjęze strony przegranych pozwanych firm. Nasza kancelaria z sukcesem argumentowała swoją pozycję również przed sędziami apelacyjnymi i w efekcie utrzymała wygraną przyznaną nam przez sędziego niższej instancji. Bardzo ważne w tym całym procesie był fakt, że pozew sądowy złożyliśmy w sądzie należącym do pierwszego departamentu prawnego, a nie jak w poprzednim przykładzie, gdzie pozew złożono w bardzo podobnej sprawie w drugim departamencie prawnym.

Wielokrotnie zdarza się że prawnicy czy to przez nieuwagę, czy też przez brak doświadczenia składają pozew sądowy tam gdzie jest im wygodniej. Niestety to zazwyczaj kończy siępóźniej Państwa przegraną. A proszę zawsze pamiętać, że udany process I wygrana są częstokroć jedyną Państwa szansą na godne życie pomimo ciężkiego wypadku.

Jeśli Państwo sami stali się ofiarą wypadku, lub znają kogoś kto ma problem ze swoim wypadkiem, to zapraszamy do bezpłatnej konsultacji prawnej pod numerem telefonu 212-514-5100 (biuro) 646-932-6656 (moja komórka), emailowo pod adresem swp@plattalaw.com, lub w czasie osobistego spotkania w naszej kancelarii na dolnym Manhattanie. Możecie Państwo również zadać nam pytania bezpośrednio na stronie internetowej używając czatu który jest w prawym dolnym rogu ekranu. Zawsze udzielimy Państwu bezpłatnej porady w każdym wypadku, nie tylko budowlanym.

Zapraszamy również do odwiedzenia naszej strony internetowej www.plattalaw.com gdzie mogą Państwo na głównej stronie (po lewej jej stronie) sami sprawdzić status swojej sprawy sądowej (prowadzonej nawet przez inną kancelarię), po wpisaniu numeru swojej sprawy w istniejące tam okienko, jak również posłuchać ciekawych porad prawnych w formie wideo. Gdyby z jakiegokolwiek technicznego powodu nie udało się Państwu odnaleźć swojej sprawy, to z przyjemnością pomożemy ją odnaleźć telefonicznie.

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: