NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork ameryka prawnik radzi Sławek Platta. Prawnik radzi - Rozerwany pracownik

Sławek Platta. Prawnik radzi - Rozerwany pracownik

16.01.2015, godz. 20:01
Sławek Platta
foto:

Sławek Platta jest zarządzającym partnerem w kancelarii The Platta Law Firm, która mieści się niedaleko Wall Street na dolnym Manhattanie. Pan Sławek ukończył studia prawnicze w Polsce (tytuł magistra prawa kanonicznego oraz cywilnego), jak również zdobył tytuł magistra prawa ze specjalnością prawa porównawczego na Uniwersytecie im. Frederica G. Levina na Florydzie. Kancelaria zajmuje się głównie wypadkami budowlanymi ale również sprawami cywilnymi jak i Worker’s Compensation

 

Rozerwany pracownik

Pracownik wykonywał prace budowlane kiedy deska, po której szedł nagle się złamała. Mężczyzna wpadł do rowu, gdzie nadział się na pręt zbrojeniowy wystający z ziemi, który przebił mu ciało w okolicy kości ogonowej i częściowo uszkodził rdzeń kręgowy. W wyniku wypadku doznał on trwałego paraliżu kończyn dolnych. Poszkodowany zachował jednak przytomność po wypadku i zadzwonił przez telefon komórkowy po karetkę.

Lekarze zdiagnozowali u poszkodowanego trwałe porażenie od odcinka L2 rdzenia kręgowego w dół. Od tej pory poszkodowany nie mógł utrzymać moczu i stolca, doświadczył przebicia z pęknięciem jelita i odbytu oraz kolostomii. Usunięto mu także część okrężnicy. W wyniku doznanych obrażeń, poszkodowany nie może odbywać czynności seksualnych oraz cierpi na utratę funkcjonalności pęcherza i odbytu.

Poszkodowany wniósł wniosek o wydanie wyroku bezpośredniego w zakresie odpowiedzialności pozwanego na podstawie naruszenia przepisu  §240(1) Prawa Pracy. W odpowiedzi, prawnicy pozwanego wskazali, że kierownik, zatrudniony przez pozwanego, wielokrotnie powtarzał pracownikom, aby nie chodzili po deskach. Sąd pierwszej instancji oddalił wniosek poszkodowanego pozwalając mu jednak na dalsze prowadzenie procesu. Ten jednak wniósł apelację. Sąd Apelacyjny podtrzymał decyzję sądu pierwszej instancji o oddaleniu wniosku poszkodowanego o wydanie wyroku bezpośredniego.

Podczas procesu, pracodawca poszkodowanego zeznał jednak, że pracownicy nie mieli żadnego zakazu chodzenia po deskach, obalając efektywnie w ten sposób obronę pozwanych w tej sprawie.

W związku z tym, sąd wydał wyrok bezpośredni na korzyść poszkodowanego orzekając, że pozwani byli odpowiedzialni za zaistniały wypadek. Następnie, po wydaniu wyroku w kwestii odpowiedzialności pozwanego, ława przysięgłych przyznała na rzecz poszkodowanego odszkodowanie w wysokości $86,753,134!

Sędzia zmniejszył jednak kwotę odszkodowania, przyznając poszkodowanemu $5,000,000 za doznany ból i cierpienie, oraz $10,000,000 za ból i cierpienie przez najbliższe 35 lat jak również $8,295,000 za przyszłe wydatki na opiekę medyczną.

Prawnicy pozwanego wnieśli apelację wskazując, że ze względu na to, iż Sąd Apelacyjny wcześniej podtrzymał decyzję o oddaleniu wniosku poszkodowanego o wydanie wyroku bezpośredniego, sąd pierwszej instancji nie miał prawa wydać kolejnego wyroku bezpośredniego na korzyść poszkodowanego. Prawnicy pozwanego stwierdzili również, że kwota odszkodowania, zmniejszona przez sędziego, była i tak zbyt wysoka i niewspółmierna do obrażeń poszkodowanego.

Pierwszy Departament Sądu Apelacyjnego (stanowiący prawo dla Bronx oraz Manhattan) orzekł, że sąd pierwszej instancji mógł wydać wyrok bezpośredni na korzyść poszkodowanego, pomimo tego, że wcześniej, ten sam sąd apelacyjny podtrzymał decyzję o oddaleniu wniosku poszkodowanego o taki sam wyrok bezpośredni. Sąd dodał, że fakt iż poszkodowany nie podwoił grubości desek pokrywających szczeline w ziemi stanowiło co najwyżej jego zaniedbanie. Sędziowie Apelacyjni wskazali jendak, że nie miało to znaczenia w tej sprawie, ponieważ wina poszkodowanego nie zmniejsza odpowiedzialności  pozwanego w przypadku naruszenia paragrafu §240 Prawa Pracy.

Pierwszy Departament Apelacyjny zmienił rownież wyrok sądu pierwszej instancji w zakresie wysokości odszkodowania, zmniejszając je z $8,295,000 do $8,056,222 za wydatki na opiekę medyczną oraz obniżając je z $10,000,000 do $5,000,000 za przyszły ból i cierpienie, ostatecznie przyznając poszkodowanemu łączne odszkodowanie w wysokości $18,056,222.

Jeśli Państwo sami stali się ofiarą wypadku, lub znają kogoś kto ma problem ze swoim wypadkiem, to zapraszamy do bezpłatnej konsultacji prawnej pod numerem telefonu 212-514-5100 (biuro) 646-932-6656 (moja komórka), emailowo pod adresem swp@plattalaw.com, lub w czasie osobistego spotkania w naszej kancelarii na dolnym Manhattanie. Możecie Państwo również zadać nam pytania bezpośrednio na stronie internetowej (www.plattalaw.com) używając emaila lub czatu który jest dostępny dla Państwa 24 godziny na dobę. Zawsze udzielimy Państwu bezpłatnej porady w każdym wypadku.

Na naszej stronie internetowej mogą Państwo (po lewej jej stronie) sami sprawdzić status swojej sprawy sądowej (prowadzonej nawet przez inną kancelarię), po wpisaniu numeru akt sądowych (index number) swojej sprawy w istniejące tam pole. Ta część strony jest skonfigurowana bezpośrednio z oficjalnym systemem sądowym stanu Nowy Jork, dzięki czemu wiadomości jakie uzyskają tam Państwo na temat swoich spraw są oficjalnymi danymi sądowymi. Gdyby z jakiegokolwiek technicznego powodu nie udało się Państwu odnaleźć swojej sprawy w tym systemie, to z przyjemnością pomożemy ją odnaleźć telefonicznie.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: