NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork ameryka prawnik radzi Sławek Platta. Prawnik radzi. 3 dni bez operacji

Sławek Platta. Prawnik radzi. 3 dni bez operacji

24.06.2014, godz. 17:05
Sławek Platta
foto:

Sławek Platta jest zarządzającym partnerem w kancelarii The Platta Law Firm, która mieści się niedaleko Wall Street na dolnym Manhattanie. Pan Sławek ukończył studia prawnicze w Polsce (tytuł magistra prawa kanonicznego oraz cywilnego), jak również zdobył tytuł magistra prawa ze specjalnością prawa porównawczego na Uniwersytecie im. Frederica G. Levina na Florydzie. Kancelaria zajmuje się głównie wypadkami budowlanymi ale również sprawami cywilnymi jak i Worker’s Compensation.


Sprawa którą chcę dziś Państwu przedstawić dotyczy oceny przez sędziów apelacyjnych odwołania jakie złożyli prawnicy szpitala w wyniku oczywistego błędu lekarskiego dokonanego na  pacjencie.  

Pewien człowiek został przyjęty do New York Hospital na Queensie rankiem 18 Czerwca, 2008 roku po zdiagnozowaniu u niego kamieni oraz powiększonego woreczka żółciowego. Został skierowany na operacje usunięcia woreczka żółciowego wyznaczoną na następny poranek, 19 czerwca. Operacja jednak nie odbyła się tego dnia, ani następnego, ani nawet kolejnego. W ciągu tych kilku dni przebywał on w szpitalu jako pacjent, bez dostarczania mu żadnej wody oraz jedzenia przez usta, w przygotowaniu do operacji która nigdy nie nastąpiła. W niedzielę, 22 czerwca, 2008 roku, pacjent doznał zakażenia całego organizmu i jeszcze tego samego dnia w trakcie intubowania, nastąpiło zatrzymanie pracy jego serca. Po tym jak próby przywrócenia go nie przyniosły rezultatu, zmarł on jeszcze tego samego popołudnia.

Spadkobiercy zmarłego wnieśli pozew o odszkodowanie przeciwko New York Hospital na Queensie. Szpital zgodził się z tym, że jego pracownicy popełnili błąd lekarski i w związku z tym sprawa ta trafiła do jurorów tylko jeśli chodzi o określenie strat materialnych doznanych w wyniku tego zaniedbania. Poszkodowani skarżyli szpital o straty wynikające ze świadomego bólu i cierpienia zmarłego do czasu jego śmierci, oraz za przeszłe i przyszłe straty ekonomiczne jakich doznały żona oraz córka zmarłego w wyniku jego śmierci. Skarga ta zawierała między innymi wniosek o dodatkowe odszkodowanie równoznaczne z kosztami jakie będą musiały być poniesione po śmierci zmarłego aby zapewnić opiekę nad jego córką. W momenciu procesu maiła ona 32 lata i była zdiagnozowana ze schizofrenią, która powodowała u niej niestabilność umysłową powodując, że jej inteligencja była oceniana przez lekarzy na poziomie 8 letniego dziecka. Zmarły do tej pory zajmował się swoją upośledzoną córka wraz z żoną.

Poszkodowani udowodnili, że zmarły doznał świadomego bólu i cierpienia w czasie kilku dni przed jego śmiercią, jak również w dniu jego śmierci. Zmarły powiedział swojej żonie w dniu poprzedzającym jego śmierć, jak równiez w dniu śmierci, że odczuwa silny ból, dyskomfort, głód, trudność z oddychaniem oraz odczucie nadchodzącej śmierci. Sędzia procesowy uznał, że te wyrażenia użyte przez zmarłego w rozmowie ze swoją małżonka są stwierdzeniami które powinny zostać przedstawione jurorom. Sędzia również zezwolił na zeznanie eksperta anestezjologa powołanego przez rodzinę zmarłego, który określił jego stopień bólu i cierpienia w czasie intubacji z niewystarczającym znieczuleniem.

Jurorzy przyznali poszkodowanym kwotę $5,000,000.00 za świadomy ból i cierpienie zmarłego, #336,000.00 za straty ekonomiczne do czasu jego śmierci oraz $2,243,560 za przyszłe straty eknomiczne jakich doznają spadkobiercy zmarłego w wyniku jego śmierci. Prawnicy szpitala oczywiście złożyli odwołanie od tego wyroku.

Sędziowie apelacyjni zmodyfikowali wyrok poprzez redukcję tej jego części która dawała odszkodowanie za świadomy ból i cierpienie do czasu śmierci z $5,000,000.00 do $3,750,000.00 oraz podtrzymali wszystkie pozostałe części wyroku.

Sędziowie apelacyjni drugiego departamentu prawnego (stanowiącego prawo dla Brooklyn oraz Queens) orzekli w swojej decyzji, że jurorzy słusznie uznali, że zmarły cierpiał przez 3,5 dnia z powodu stałego, ostrego bólu, frustracji związanej z oczekiwaniem na operację która ciągle była przeciągana bez żadnego wyjaśnienia oraz rosnącego dyskomfortu wynikającego z braku wody i jedzenia. Świadkowie którzy zeznawali w trakcie procesu – a ich zeznania były potwierdzone w raportach szpitalnych – stwierdzili, że od 6 rano do 2:48 po południu w dniu śmierci, zmarły miał poczucie nadchodzącej śmierci, trudności z oddychaniem oraz drgawki. W ciągu ostatnich 10 do 12 minut przed śmiercią, zanim jeszcze stracił przytomość, również był on swiadom bólu i cierpienia.

W związku z tym ocena bólu i cierpienia jakiej dokonali jurorzy była zgodna z materiałem dowodowym. Ponadto, zmodyfikowany wyrok w wysokości $3,750,000.00 za świadomy ból i cierpienie zmarłego nie odbiega znacząco od tego co można by uznać za rozsądne odszkodowanie w tych okolicznościach.

Jeśli Państwo sami stali się ofiarą wypadku, lub znają kogoś kto ma problem ze swoim wypadkiem, to zapraszamy do bezpłatnej konsultacji prawnej pod numerem telefonu 212-514-5100 (biuro) 646-932-6656 (moja komórka), emailowo pod adresem swp@plattalaw.com, lub w czasie osobistego spotkania w naszej kancelarii na dolnym Manhattanie. Możecie Państwo również zadać nam pytania bezpośrednio na stronie internetowej (www.plattalaw.com) używając emaila lub czatu który jest w prawym dolnym rogu ekranu. Zawsze udzielimy Państwu bezpłatnej porady w każdym wypadku.

Zapraszamy również gorąco do odwiedzenia naszej strony internetowej gdzie mogą Państwo na głównej stronie (po lewej jej stronie) sami sprawdzić status swojej sprawy sądowej (prowadzonej nawet przez inną kancelarię), po wpisaniu numeru swojej sprawy w istniejące tam okienko, jak również posłuchać ciekawych porad prawnych w formie wideo. Gdyby z jakiegokolwiek technicznego powodu nie udało się Państwu odnaleźć swojej sprawy, to z przyjemnością pomożemy ją odnaleźć telefonicznie.

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: