NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork ameryka prawnik radzi Sławek Platta. “Dlaczego ugoda?”

Sławek Platta. “Dlaczego ugoda?”

24.01.2014, godz. 18:17
Sławek Platta
foto:

Sławek Platta jest zarządzającym partnerem w kancelarii The Platta Law Firm, która mieści się niedaleko Wall Street na dolnym Manhattanie. Pan Sławek ukończył studia prawnicze w Polsce (tytuł magistra prawa kanonicznego oraz cywilnego), jak również zdobył tytuł magistra prawa ze specjalnością prawa porównawczego na Uniwersytecie im. Frederica G. Levina na Florydzie. Kancelaria zajmuje się głównie wypadkami budowlanymi ale również sprawami cywilnymi jak i Worker’s Compensation.

Klienci kancelarii prawnych są często zdziwieni kiedy słyszą od swoich prawników, że większość procesów kończy się ugodą jeszcze przed ostateczną rozprawą sądową. Dzieje się tak z wielu powodów. Po pierwsze, procesy potrafią być bardzo kosztowne – lekarze i eksperci ustalają swoje własne, częstokroć bardzo wysokie stawki, za każdy dzień zeznań. Po drugie, dotarcie do procesu pochłania bardzo dużo czasu. Ugoda pozwala otrzymać rekompensatę finansową za poniesione straty nawet lata przed ostateczną rozprawą sądową. Po trzecie – procesy są nieprzewidywalne. Kiedy przedstawiamy jakąkolwiek sprawę do rozstrzygnięcia jurorom, nigdy nie możemy być pewni rezultatu. Dodatkowo nawet wtedy gdy jurorzy przyznają nam duży werdykt, to może się okazać, że druga strona złoży apelację od takiego wyroku, mając szansę na jego zmianę lub rozpoczęcie całego procesu od początku. Poniżej przedstawię Państwu wyniki procesów, które zostały utrzymane lub zmienione przez Sądy Apelacyjne Nowego Jorku.

W jednej ze spraw, 72 letnia kobieta wychodziła z metra numer 7 na Times Square, kiedy drzwi od wagonu zamkneły się za wcześnie i ją przytrzasnęły. W wyniku tego wypadku, kobieta przewróciła się na podłogę i doznała poważnych obrażeń ciała. Została ona przewieziona przez syna do szpitala, gdzie stwierdzono u niej złamanie biodra. W trakcie ostatecznej rozprawy przed jurorami zeznała ona, że drzwi od wagonu zamknęły się w trakcie, kiedy konduktor mówił komunikat o tym czy pociąg będzie zatrzymywał sie na wszystkich przystankach czy też bedzie stawał tylko na stacjach metra dla pociągów pośpiesznych. Jej zeznania nie zostały obalone przez jakiegokolwiek świadka. Konduktor pociągu zeznał w trakcie przesłuchania przed rozprawą że jeśli taka sytuacja miałaby miejsce to byłoby to niewłaściwe, ponieważ konduktor powinien był zakończyć jakiekolwiek komunikaty zanim zamknie drzwi do wagonów. W wyniku doznanych obrażeń ciała, poszkodowana wymagała otwartej operacji biodra z użyciem śrub oraz stalowego prętu. Po operacji spędziła tydzień w szpitalu, a następnie poddana była dwu-tygodniowej rehabilitacji szpitalnej, po której przeszła dodatkowe kilka miesięcy rehabilitacji poza szpitalem. Z powodu doznanych obrażeń ciała nie mogła ona już więcej podróżować na Manhattan aby zwiedzać muzea oraz uczestniczyć w różnego rodzaju wydarzeniach kulturalnych oraz wykładach. Jurorzy przyznali poszkodowanej $850,000.00 – z czego $400,000.00 za ból i cierpienie od momentu wypadku do czasu rozprawy sądowej, a pozostałe $450,000.00 za ból i cierpienie przez kolejnych 6 lat. Po odwołaniu jakie złożyła druga strona w tej sprawie, Sąd Apelacyjny utrzymał wyrok twierdząc że “nie odbiegał on znacząco od tego co w takim przypadku można określić jako rozsądne odszkodowanie”.

W innej sprawie, poszkodowany doznał obrażeń ciała pracując jako inspektor azbestowy w projekcie naprawy stacji metra. W czasie wykonywania swojej pracy spadł on pomiędzy drewnianymi belkami i uszkodził dolny kręgosłup oraz lewą nogę. W trakcie rozprawy sądowej jurorzy mogli zobaczyć dokumenty świadczące, że poszkodowany miał wcześniejsze obrażenia do tych samych części ciała, jak również że ten wypadek spowodował pogorszenie juz tych istniejących obrażeń jak rownież nowe uszkodzenia. Poszkodowany w wyniku tego wypadku musiał poddać się otwartej operacji kręgosłupa, oraz otrzymał serię zastrzyków sterydowych w okolice kręgosłupa. Jurorzy przyznali mu łącznie $4,011,000.00 – z tego $1,200,000.00 za ból i cierpienie od czasu wypadku do rozprawy sądowej, $2,000,000.00 za przyszły ból i cierpienie przez okres kolejnych 15 lat, $312,000.00 za stracone zarobki do czasu rozprawy, $225,000.00 za stracone zarobki przez kolejnych 4.5 lat, $159,000.00 za wydatki medyczne do czasu rozprawy, oraz $115,000.00 za wydatki medyczne przez kolejne 15 lat. Po odwłaniu jakie wniosła druga strona, Sąd Apelacyjny podtrzymał prawie wszystkie kwoty odszkodowania. Zredukował jedynie odszkodowanie za przyszły ból i cierpienie do $1,200,000.00 oraz koszt przyszłego leczenia medycznego do $70,000.00. W ten sposób zredukowano całkowitą wygraną do wysokości $3,166,000.00      

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania związane z wypadkami w Nowym Jorku to prosimy o przesłanie ich emailem na adres swp@plattalaw.com , lub zgłoszenie telefonicznie pod numerem 212-514-5100. Możecie Państwo również zadać pytania bezpośrednio na stronie internetowej używając czatu który jest w prawym dolnym rogu ekranu. Postaramy się zamieścić odpowiedzi na wszelkie Państwa pytania w kolejnych artykułach o wypadkach. Jeśli Państwo sami stali się ofiarą wypadku, lub znają kogoś kto ma problem ze swoim wypadkiem, to zapraszamy do bezpłatnej konsultacji prawnej pod numerem telefonu 212-514-5100 (biuro) 646-932-6656 (moja komórka), emailowo pod adresem swp@plattalaw.com, lub w czasie osobistego spotkania w naszej kancelarii na dolnym Manhattanie. Zawsze udzielimy Państwu bezpłatnej porady w każdym wypadku, nie tylko budowlanym.
Zapraszamy również do odwiedzenia naszej strony internetowej www.plattalaw.com gdzie mogą Państwo na głównej stronie (po lewej stronie) sami sprawdzić status swojej sprawy sądowej (prowadzonej nawet przez inną kancelarię), po wpisaniu numeru swojej sprawy w istniejące tam okienko, jak również posłuchać ciekawych porad prawnych w formie wideo. Gdyby z jakiegokolwiek technicznego powodu nie udało się Państwu odnaleźć swojej sprawy, to z przyjemnością pomożemy ją odnaleźć telefonicznie.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: