NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork ameryka prawnik radzi Romuald P. Magda - Porady Prawne – Prawo majątkowe i własnościowe

Romuald P. Magda - Porady Prawne – Prawo majątkowe i własnościowe

26.06.2015, godz. 18:58
Romuald Magda
foto:

Romuald P. Magda prowadzi praktykę prawną w Nowym Jorku od 1995 roku. Jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz New York Law School. Jest także członkiem Stowarzyszenia Prawników Stanu Nowy Jork oraz Stowarzyszenia Prawników Polsko – Amerykańskich w Nowym Jorku. Posiada uprawnienia do występowania przed sądami Stanu Nowy Jork. Adres kancelarii na Greenpoincie: 776A Manhattan Ave, Brooklyn, NY 11222, Tel. 718 – 389 – 4112. Strona internetowa: www.magdaesq.com, email:  romuald@magdaesq.com

Janina z Maspeth: - Matka, która niedawno zmarła zostawiła mi pełnomocnictwo do konta bankowego. Czy należą  mi się pieniądze z konta w oparciu o ten dokument?

Pełnomocnictwo wygasło z chwilą śmierci matki. O ile nie było dyspozycji na koncie o płatności na wypadek śmierci, bank domagał będzie się orzeczenia sadu w sprawie dziedziczenia.

Andrzej z Greenpointu: - Słyszałem, że wiele osób przepisuje majątki , domy na tzw. “ irrevocable trust”. Czy i kiedy warto to robić?

Na pewno warto wiedzieć, że taka możliwość istnieje. Ten typ trust ma wiele plusów, ale i swoje minusy. Plus to korzyści majątkowe dla rodziny obecnego właściciela. Minus jest taki, że dotychczasowy właściciel pozbywa się swojego prawa i przekazuje majątek oraz kontrolę nad nim innym osobom. Takiego przekazania nie można na przykład odwołać bez zgody obdarowanych. Tak więc w razie gdy układ w rodzinie się zmienia, jest już często za późno. Wskazana jest uprzednia konsultacja z adwokatem, gdyż trzeba unikać sytuacji, gdy osoba przepisująca majątek na trust, widzi adwokata tylko raz, w momencie podpisywania przygotowanych wcześniej dokumentów w sporządzeniu których nie brała udziału.

Marta z Glendale: - Właściciel domu każe mi się w krótkim czasie wyprowadzić bo potrzebuje mieszkania dla syna. Co zrobić jeśli nie znajdę w najbliższym czasie nowego mieszkania?

Właściciel nie może nakazać eksmisji lokatora bez decyzji sadu.  Gdyby doszło do siłowego zmuszania do wyprowadzki, a takie sytuacje się niestety zdarzają, należy niezwłocznie dzwonić na policję. W budynkach podlegających regulacji tzw. rent stabilization (6 lub więcej mieszkań w budynku) właściciel może tak postąpić tylko w określonych okolicznościach, a lokator może domagać się w sądzie sprawdzenia czy właściciel  spełnia  wszystkie wymogi, aby uzyskać w ten sposób mieszkanie dla rodziny.  Natomiast w budynkach nie podlegających ustawie rent stabilization, w przypadku gdy strony nie mają pisemnej umowy o najem, właściciel może w każdej chwili rozpocząć działania mające na celu odzyskanie mieszkania. Jednak nawet w takim wypadku, jeśli lokator w odpowiedzi na wniosek właściciela zgłosi się do sądu, to może domagać się odpowiedniego czasu na znalezienie mieszkania. Sąd ma prawo przyznać do sześciu miesięcy na znalezienie nowego lokum.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: