NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny

Prawnik Radzi

22.02.2014, godz. 20:10
Sławek Platta
foto:

Sławek Platta jest zarządzającym partnerem w kancelarii The Platta Law Firm, która mieści się niedaleko Wall Street na dolnym Manhattanie. Pan Sławek ukończył studia prawnicze w Polsce (tytuł magistra prawa kanonicznego oraz cywilnego), jak również zdobył tytuł magistra prawa ze specjalnością prawa porównawczego na Uniwersytecie im. Frederica G. Levina na Florydzie. Kancelaria zajmuje się głównie wypadkami budowlanymi ale również sprawami cywilnymi jak i Worker’s Compensation.

Artykuł 240(1) oraz 241(6) Prawa Pracy zabezpiecza pracowników budowlanych przed niebezpieczpieczeństwem wynikającym z prac budowlanych. Prawo to zapewnia pracownikom budowlanym w Nowym Jorku najrozleglejszą ochronę prawną spośród wszystkich innych stanów.

Ponieważ wypadki budowlane generują zazwyczaj znaczące obrażenia ciała u osób poszkodowanych, procesy jakie później z nich wynikają kończą się zazwyczaj znaczącymi wygranymi poszkodowanych pracowników. Oto niektóre z ostatnich jakimi chcieliśmy się z Państwem podzielić.

W pierwsze sprawie, 38 letni pracownik doznał obraeń ciała kiedy pakiet 24 płyt okładzinowych (sheetrock) spadł na niego z ręcznego podnośnika. W wyniku wypadku doznał on złamania kości piszczelowej oraz kości strzałkowej, które wymagało wykonania dwóch bardzo skomplikowanych otwartych operacji nogi.

Poszkodowany oskarżył pozwanych w procesie o złamanie artykułu 241(6) Prawa Pracy. Argumentował to faktem, że nadzorca budowlany nakazał niedozwoloną modyfikację ręcznego podnośnika która miała zwiększyć wydajność tego urządzenia oraz, że nie usunięto gruzu z podłogi która miała być usuwana. Pozwani bronili się twierdząc, że poszkodowany pracownik nie wykonywał prac budowlanych w momencie wypadku, ale że dostarczał tylko materiały budowalne na budowę oraz, że jakiekolwiek złamanie artykułu 241(6) nie było bezpośrednim powodem doznanych obrażeń ciała.  W trakcie procesu jurorzy przyznali poszkodowanemu $2,025,000.00 uznając jednocześnie pozwanych winnymi złamania artykułu 241(6) Prawa Pracy. Z przyznanej kwoty, $225,000.00 przypadło na odszkodowanie za koszty medyczne do czasu werdyktu, a $1,800,000.00 za ból i cierpienie.

W innej sprawie, elektryk wykonywał prace na Shea Stadium. Projekt budowlany obejmował  renowację, budowę, naprawę elewacji budynku, malowanie jak również powiększenie pomieszczenia do pomiaru wagi zawodników. Pracownik w momencie wypadku instalował kabel który miał dostarczyć prąd do tegoż właśnie pomieszczenia. W trakcie wykonywania pracy stał on na drabinie z której w pewnym momencie spadł na betonowo-stalowe belki stropowe, które znajdowały się poniżej. Pracownik doznał bardzo poważnych obrażeń ciała oraz musiał pokryć znaczące koszty wydatków medycznych.

Obie strony złożyły w tej sprawie wnioski do sędziego o wygranie odpowiedzialności cywilnej, oskarżając się nawzajem o spowodowanie wypadku. W pewnym momencie jedna z pozwanych stron, Sterling Mets (New York Mets) przyznała się do winy za ten wypadek. Sprawa ta zakończyła się procesem bez udziału jurorów przed sędzią Martin J. Schulman, który przyznał poszkodowanemu pracownikowi odszkodowanie w wysokości $3,850,000.00.

To są oczywiście świetne wyniki dla poszkodowanych w wypadkach. Z drugiej strony proszę jednak pamiętać o tym, że każdy wyrok daje ubezpieczalniom (I nie tylko) możliwość złożenia apelacji. W jej efekcie, zazwyczaj nie tracą oni nic a uzyskują dwie istotne korzyści – przedłużenie czasu w którym muszą wypłacić odszkodowanie oraz możliwość uzyskania jego zmniejszenia. Ubezpieczalnie częstokroć i to nie tylko w procesach cywilnych, wykorzystują apelacje jako broń mającą na celu przedłużenie procesu które w efekcie przynosi straty finansowe poszkodowanym osobom. Przez ten czas bowiem ubezpieczalnie mogą wciąż obracać pieniędzmi które inaczej musiałyby przeznaczyć na natychmiastową wypłatę odszkodowania. W efekcie zarabiają one na każdym miesiacu w którym nie muszą jeszcze zapłacić inwestując pulę pieniędzy z odszkodowania w inwestycje które przynoszą im wymierne korzyści finansowe. Pokrzywdzonym w tym całym procesie jest tylko zwykły człowiek który uległ wypadkowi. Traci on bowiem procent od zysków które mógł odnieść dzięki umiejętnemu zainwestowaniu tych samych pieniędzy w swoim imieniu. Niestety proces sądowy pozwala ubezpieczalniom na takie zabawy finansowe i wykorzystywanie właściwie działającego systemu sądowego do swoich własnych quasi-prawnych korzyści.

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania związane z wypadkami w Nowym Jorku to prosimy o przesłanie ich emailem na adres swp@plattalaw.com , lub zgłoszenie telefonicznie pod numerem 212-514-5100. Możecie Państwo również zadać pytania bezpośrednio na stronie internetowej używając czatu który jest w prawym dolnym rogu ekranu. Postaramy się zamieścić odpowiedzi na wszelkie Państwa pytania w kolejnych artykułach o wypadkach. Jeśli Państwo sami stali się ofiarą wypadku, lub znają kogoś kto ma problem ze swoim wypadkiem, to zapraszamy do bezpłatnej konsultacji prawnej pod numerem telefonu 212-514-5100 (biuro) 646-932-6656 (moja komórka), emailowo pod adresem swp@plattalaw.com, lub w czasie osobistego spotkania w naszej kancelarii na dolnym Manhattanie. Zawsze udzielimy Państwu bezpłatnej porady w każdym wypadku, nie tylko budowlanym.


Zapraszamy również do odwiedzenia naszej strony internetowej www.plattalaw.com gdzie mogą Państwo na głównej stronie (po lewej stronie) sami sprawdzić status swojej sprawy sądowej (prowadzonej nawet przez inną kancelarię), po wpisaniu numeru swojej sprawy w istniejące tam okienko, jak również posłuchać ciekawych porad prawnych w formie wideo. Gdyby z jakiegokolwiek technicznego powodu nie udało się Państwu odnaleźć swojej sprawy, to z przyjemnością pomożemy ją odnaleźć telefonicznie.

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: