NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork ameryka prawnik radzi Prawnik Radzi. „Zabrane ubezpieczenie”

Prawnik Radzi. „Zabrane ubezpieczenie”

16.12.2013, godz. 14:26
Sławek Platta
foto:

Sławek Platta jest zarządzającym partnerem w kancelarii The Platta Law Firm, która mieści się niedaleko Wall Street na dolnym Manhattanie. Pan Sławek ukończył studia prawnicze w Polsce (tytuł magistra prawa kanonicznego oraz cywilnego), jak również zdobył tytuł magistra prawa ze specjalnością prawa porównawczego na Uniwersytecie im. Frederica G. Levina na Florydzie. Kancelaria zajmuje się głównie wypadkami budowlanymi ale również sprawami cywilnymi jak i Worker’s Compensation.

Pomimo tego, że wypadki samochodowe wydają się być bardzo proste, to wielokrotnie wwiązane są w nie bardzo kompleksowe problemy prawne. Proszę jednak pamiętać, że w wypadku samochodowym uprawnieni są Państwo do określonych benefitów płynących z polisy samochodowej którą posiadacie. Nawet wtedy kiedy to Państwo spowodowali wypadek!

W Nowym Jorku, każdy samochód musi mieć przynajmniej $50,000.00 ubezpieczenia (łącznie dla wszystkich osób znajdujących się w aucie) w polisie No-Fault. Z tejże polisy mogą Państwo zazwyczaj otrzymać rekompensatę za stracone zarobki do wysokości 80% ich wartości brutto, maksymalnie $2,000.00 miesięcznie. Polisa ta pokryje również koszty Państwa leczenia.

Jeśli doznali Państwo poważnych obrażeń ciała w wypadku samochodowym, i inny samochód był winny temu wypadkowi, możecie złożyć pozew do sądu o odszkodowanie które wykracza poza statutowe ramy polisy No-Fault. Prosze pamiętać jednak że będą Państwo musieli wykazać w trakcie trwania procesu, że doznaliście „poważnych obrażeń ciała” tak jak jest to zdefiniowane w artykule 5102 Prawa Ubezpieczeń. Jeśli sędzia uzna że powód w sprawie (osoba wnosząca pozew) nie doznała poważnych obrażeń ciała, to ma prawo oddalić taką sprawę. Niestety ubezpieczalnie czestokroć odbierają poszkodowanym osobom prawo do korzystania z benefitów polisy No-Fault (która między innymi opłaca koszty leczenia). To z kolei może mieć druzgocący wpływ na Państwa pozew o odszkodowanie z takiego wypadku. Daltego chciałbym w tym artykule wyjaśnić co zrobić kiedy Państwa ubezpieczalnia odetnie benefity wynikające z polisy No-Fault po wypadku.

W jednej z ostatnich decyzji Najwyższego Sądu Apelacyjnego w stanie Nowy Jork (Albany), sędziowie  zajęli się właśnie tą kwestią. W tej sprawie, poszkodowany doznał obrażeń ciała w wypadku samochodowym i w rezultacie musiał poddać się operacji kolana. Po operacji jego lekarz zalecil fizykoterapię. Podczas przesłuchania w tej sprawie zadano mu pytanie „kiedy po raz ostatni był na fizykoterapii”. On odparł że ubezpieczalnia „odcięła” go od benefitów medycznych siedem miesięcy po jego operacji. Jego rekordy medyczne pokazały że potem nie miał już żadnego innego leczenia. Wkrótce później obrońcy w tej sprawie zlożyli wniosek o jej oddalenie twierdząc, że poszkodowany nie doznał poważnych obrażeń ciała w wyniku tego wypadku, skoro nie kontynuował swojego leczenia. Prawnicy poszkodowanego argumentowali, że jego medyczne benefity zostały wyczerpane a on sam nie miał pieniędzy na kontynuację kosztownego leczenia.

Pierwszy sąd który rozpatrzył ten wniosek był sądem lokalnym, i sędzia tego sądu przychylił się do argumentów obrońców i oddalił cały pozew, twierdząc że poszkodowany nie doznał „poważnych obrażeń ciała”. Sędzia ten uznał, że zgodnie z obowiązującym prawem, poszkodowany który zaprzestaje leczenia po wypadku, i twierdzi, że doznał poważnych obrażeń ciała, musi dostarczyć jakiegoś wytłumaczenia tego faku. Sędziowie apelacyjni pierwszej instancji również zgodzili się z tym twierdzeniem. Wtedy to prawnicy poszkodowanego złożyli apelacje do Najwyźszego Sądu Apelacyjnego w Albany.

W sądzie tym, obrońcy pozwanego argumentowali, że prawo wymaga aby poszkodowany dostarczył pisemnych dowodów, że jego polisa No-Fault została wyczerpana, lub też że powinien on był stwierdzić że nie jest w stanie płacić za swoje leczenie. Prawnicy poszkodowanego twierdzili, że poprzez zeznania których udzielił w sprawie w których stwierdził, że ubezpieczalnia „odcięła” go od świadczeń medycznych oraz poprzez fakt że nie posiadał on innego ubezpieczenia medycznego, dostarczył on wystarczających dowodów, że zaprzestanie leczenia nie było jego samodzielnym wyborem. Sędziowie apelacyjni tego sądu zgodzili się z poszkodowanym. Stwierdzili w swojej decyzji, że pomimo iż byłoby lepiej gdyby poszkodowany przedstawił zaprzysiężone oświadczenie tłumaczące dlaczego jego benefity medyczne były zatrzymane, to jednak przedstawił on wymagane minimum dowodów (w trakcie przesłuchania) aby w rozsądny sposób wyjaśnić dlaczego zaprzestał otrzymywania fizykoterapii.

To orzeczenie w połączeniu z oceną kondycji medycznej (operacja kolana) poszkodowanego, było wystarczające aby sprawa ta mogła wrócic na wokande sądową, aby to jurorzy (a nie prawnicy ubezpieczalni) zadecydowali czy temu poszkodowanemu należy się odszkodowanie.

Nowojorskie prawo dotyczące ubezpieczenia No-Fault służyło wielokrotnie pomocą osobom poszkodowanym w wypadkach samochodowych. Z drugiej strony prawo to skomplikowało w znaczący sposób jak i czy można wnieść pozew do sądu o odszkodowanie z wypadku samochodowego.

Jeśli byli Państwo ofiarą wypadku w Nowym Jorku, lub znają kogoś kto uległ takiemu wypadkowi to zapraszamy do bezpłatnej konsultacji prawnej pod numerem telefonu 212-514-5100 (nasze biuro) 646-932-6656 (moja komórka), emailowo pod adresem swp@plattalaw.com, lub w czasie osobistego spotkania w naszej kancelarii na dolnym Manhattanie. Zawsze udzielimy Państwu bezpłatnej porady w każdym wypadku.
Zapraszamy również do odwiedzenia naszej strony internetowej www.plattalaw.com gdzie mogą Państwo na głównej stronie (w lewej części) sami sprawdzić status swojej sprawy sądowej (prowadzonej nawet przez inną kancelarię), po wpisaniu numeru sprawy w istniejące tam okienko, jak również posłuchać ciekawych porad prawnych w formie wideo. Gdyby z jakiegokolwiek technicznego powodu nie udało się Państwu odnaleźć swojej sprawy, to z przyjemnością pomożemy ją odnaleźć telefonicznie.

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: