NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork ameryka prawnik radzi Prawnik Radzi. Polak mądry przez szkodą

Prawnik Radzi. Polak mądry przez szkodą

07.04.2014, godz. 18:12
Sławek Platta
foto:

Sławek Platta jest zarządzającym partnerem w kancelarii The Platta Law Firm, która mieści się niedaleko Wall Street na dolnym Manhattanie. Pan Sławek ukończył studia prawnicze w Polsce (tytuł magistra prawa kanonicznego oraz cywilnego), jak również zdobył tytuł magistra prawa ze specjalnością prawa porównawczego na Uniwersytecie im. Frederica G. Levina na Florydzie. Kancelaria zajmuje się głównie wypadkami budowlanymi ale również sprawami cywilnymi jak i Worker’s Compensation.

Polak mądry przez szkodą

W ostatnich latach ubezpieczalnie zabezpieczające odpowiedzialność cywilną swoich klientów w Nowym Jorku i nie tylko, znajdują coraz więcej powodów aby móc uniknąć konieczności obrony i zapłaty odszkodowania, przerzucając ten nieprzyjemny obowiązek na swoich klientów. Robią to w świetle obowiązującego prawa, a co za tym idzie sądy nie mogą się im sprzeciwić. Sądy nie mogą ale Państwo możecie, i to nawet zanim dojedzie do takiego nieszczęśliwego wypadku, po którym Wasza własna ubezpieczalnia powie Wam, że nic Wam nie może pomóc, pomimo tego, że wykupili Państwo z nią ubezpieczenie właśnie na taką okoliczność. Artykuł ten ma na celu to, aby skłonić Państwa do przeczytania swojej polisy ubezpieczeniowej i zwrócenia w niej uwagę na pewne stwierdzenia o których będzie mowa w tym artykule.

Jest kilka wyjątków/wykluczeń oraz ograniczeń zamieszczanych masowo w polisach ubezpieczeniowych, mających tylko jeden cel – ograniczenie ryzyka ubezpieczalni w sytuacjach kiedy powinny zapłacic odszkodowanie za wypadki spowodowane przez swoich klientów. Z pozoru może nam się wydawać, że to nic wielkiego – co nas obchodzi to że komuś nasza ubezpieczalnia nie zapłaci? Otóż w efekcie takiego „niezapłacenia” Państwo stajecie się osobistym gwarantorem zapłaty dla osoby która została poszkodowana w takim właśnie wypadku. Dlaczego tak się dzieje? Oszczędności! Jeśli bowiem ubezpieczalnia może zaoszczędzić swoje pieniądze które powinna wypłacić w odszkodowaniu, a wystawić Państwa osobisty majątek na szwank to dlaczego nie miałaby tego zrobić? Szczególnie jeśli kontrakt który Państwo z nią podpisali na to pozwala. Ma to miejsce również, a może przede wszystkim w kontraktach ubezpieczeniowych dotyczących prac prowadzonych na budowach. Efekt tego jest taki, że po tym jak już kontraktor dowie się, że ubezpieczalnia nie pokryje strat przez niego spowodowanych (pomimo istniejącej polisy) to wtedy ma do wyboru – albo zamknąć firmę albo zapłacić częstokroć multimilionowe odszkodowanie. Dodam tylko, że zamknięcie firmy nie koniecznie spowoduje wygaśnięcie obowiązku zapłaty zadośćuczynienia (odszkodowania) przez właściciela firmy. Przyjrzyjmy sie temu jak towygląda w praktyce.

„Independent Contractors Limitation/Subcontractor Warranty Endorsements” – tego typu określenie w Państwa polisie ubezpieczeniowej oznacza, że Wasza firma ma obowiązek zapewnienia pisemnego porozumienia z pod-wykonawcą, zapewnijącego ochronę prawno-finansową dla Panstwa firmy (pomimo tego że posiadają Państwo polisę ubezpieczeniową). Jeśli takiego pisemnego porozumienia, zgodnego z wymogami Państwa ubezpieczalni nie ma, wtedy Wasz ubezpieczyciel, kiedy dojdzie do pokrycia strat, moze: 1) uznać Waszą polisę ubezpieczeniową za nieważną i nie pokryć strat, 2) wyznaczyć Wam niższy limit do którego pokryje szkody (a cokolwiek wykroczy poza ten limit, będzie Państwa odpowiedzialnością), 3) zastosować wyższy „deductible” (Państwa udział finansowy w odszkodowaniu).

„Classification limitation” – ubezpieczalnie używają tego ograniczenia do zminimalizowania zakresu prac Państwa firmy które muszą pokryć w ewentualnym odszkodowaniu. Te ograniczenia zawierają w sobie opis pracy danego klienta, co jak wiemy z praktyki, nigdy nie jest możliwe do precyzyjnego określenia. Ubezpieczalnie wiedząc o tym, starają sie jak najbardziej precyzyjnie określić Państwa pracę żeby później móc powiedzieć, że wypadek który sie zdarzył nie był wynikiem „wykonywania określonej w polisie pracy”. Proszę porównać to do sytuacji w której kontraktor kupuje ubezpieczenie na prace na dachach, a polisa którą otrzymuje ma obostrzenie że nie „pokrywa szkód związanych z wypadkami wynikającymi z pracy na dachach”. Wydaje się to niemożliwe? No cóż,z mojej praktyki wynika, że ten czarny scenariusz jest jak najbardziej normalny i zdarza sie wielu niczego się nie spodziewającym kontraktorom oraz osobom fizycznym.

„Exclusions to Work Performed by Subcontractors” – oo ograniczenie ma na celu uniknięcie odpowiedzialności za pracę subkontraktorów ubezpieczonej firmy. Jeśli ubezpieczona firma jest głównym wykonawcą, to ograniczenie to powoduje, że ubezpieczalnia nie musi płacić w Państwa imieniu strat spowodowanych przez pracoed wników subkontraktora. To oznacza z kolei że Państwa firma jest za nie bezpośrednio odpowiedzialna, pomimo posiadanej polisy odpowiedzialności cywilnej (liability insurance).      

Jest oczywiście wiele innych przykładów na to jak ubezpieczalnie w świetle prawa wystawiają swoich klientów na wielomilionowe straty. Jedyną drogą do uniknięcia błedów jest albo dokładne czytanie swojej polisy ubezpieczeniowej, albo zlecenie sprawdzenia jej prawnikowi. Prosze pamiętać, że ubezpieczalnie mają swoich prawników którzy zapewniają im nietylkalność w takich przypadkach jak te opisane powyżej. Jeśli jednak Państwo sprawdzicie swoje polisy zanim dojdzie do takiej konfrontacji, to zawsze możecie zmienić ubezpieczalnie na inną lub re-negocjować jej istniejący kontrakt.
Jeśli Państwo sami stali się ofiarą wypadku, lub znają kogoś kto ma problem ze swoim wypadkiem, to zapraszamy do bezpłatnej konsultacji prawnej pod numerem telefonu 212-514-5100 (biuro) 646-932-6656 (moja komórka), emailowo pod adresem swp@plattalaw.com, lub w czasie osobistego spotkania w naszej kancelarii na dolnym Manhattanie. Możecie Państwo również zadać nam pytania bezpośrednio na stronie internetowej używając emaila lub czatu który jest w prawym dolnym rogu ekranu. Zawsze udzielimy Państwu bezpłatnej porady w każdym wypadku, nie tylko budowlanym.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: