NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork ameryka prawnik radzi Prawnik Radzi. Najwyższy Sąd Najwyższy broni pracownika

Prawnik Radzi. Najwyższy Sąd Najwyższy broni pracownika

03.01.2014, godz. 14:37
Sławek Platta
foto:

Sławek Platta jest zarządzającym partnerem w kancelarii The Platta Law Firm, która mieści się niedaleko Wall Street na dolnym Manhattanie. Pan Sławek ukończył studia prawnicze w Polsce (tytuł magistra prawa kanonicznego oraz cywilnego), jak również zdobył tytuł magistra prawa ze specjalnością prawa porównawczego na Uniwersytecie im. Frederica G. Levina na Florydzie. Kancelaria zajmuje się głównie wypadkami budowlanymi ale również sprawami cywilnymi jak i Worker’s Compensation.

Najwyższy Sąd Najwyższy broni pracownika

Najwyższy  Sąd Apelacyjny dla stanu Nowy Jork wydał istotną decyzję, która zmieniła sposób w jaki decyzje sądów Workers Comensation Board wpływają na sprawy prowadzone w sądach cywilnych. W tejże sprawie, pracownik rozwożący żywność doznał obrażeń ciała na skutek uderzenia w głowę płytą sklejkową, która spadła przez przypadek z remontowanego budynku na Manhattanie. Po wypadku, pracownik otrzymał świadczenia Workers Compensation za uszkodzenia głowy, szyji, dolnego kręgosłupa, jak również PTSD oraz depresję. Po roku złożył on pozew o odszkodowanie.

W odpowiedzi, ubezpieczalnia pracodawcy poszkodowanego pracownika wystąpiła o przerwanie wypłaty świadczeń pracowniczych w związku ze złożonym pozwem cywilnym. W czasie posiedzenia przed sędzią w Workers Compensation Board, pracownik oraz jego pracodawca przedstawili odmienne zeznania ekspertów medycznych dotyczące stopnia jego niesprawności. Po wysłuchaniu ekspertów sędzia uznał, że pracownik nie kwalifikuje się już jako osoba niesprawna po czym zatrzymał jego świadczenia z Workers Compnesation. Pracownik odwołał się od tej decyzji, jednak bez skutku.

W sprawie cywilnej wynikającej z tego samego wypadku, pozwani zwrócili się do sedziego z wnioskiem o zaniechanie możliwości dochodzenia przez tegoż pracownika odszkodowania. „Zaniechanie” jest konceptem prawnym które nie pozwala osobie poszkodowanej na ponowne dochodzenie swych praw, jeśli zostały one zaprzeczone poprzednią decyzja sądu. Pozwani argumentowali, że sprawa ta została już w pełni rostrzygnięta uprzednio decyzją sędziego z Workers Compensation Board.

Sędzia sądu cywilnego zgodzil się z pozwanymi i uznał, że powód (pracownik) miał pełną możliwość przedstawienia swych racji przed sędzią w Workers Compensation Board. Prawnicy poszkodowanego odwołali się od tej decyzji, a sąd apelacyjny pierwszej instancji zmienił tą decyzjęna korzyść poszkodowanego. Sprawa ta trafiła w końcu do Najwyższego Sądu Apelacyjnego dla stanu Nowy Jork w Albany. W lutym 2013 roku, sędziowie tego sądu, ku zdumieniu wszystkich, podtrzymali decyzję pierwszego sędziego sądu cywilnego.

Decyzja ta w swoich skutkach była niszcząca dla praw wielu robotników stanu Nowy Jork. Poprzez powiązanie sprawy cywilnej (o odszkodowanie) ze sprawą Workers Comensation, Najwyższy Sąd Apelacyjny ograniczył możliwość uzyskania przez pracownika słusznego odszkodowania za szkody wyrządzone w miejscu pracy. Teraz bowiem, pracownik musiałby obawiać się utraty sprawy cywilnej poprzez taką a nie inną interpretacje prawa jakiej dokonał Sąd Najwyższy. Oznaczałoby to, że system Workers Compensation stworzony właśnie po to aby zabezpieczyć świadczenia pracownika na skutek wypadku, mógłby przestać działać. Stworzenie precedensu który powoduje, że pracownicy nie chcieliby korzystać z systemu świadczeń pracowniczych tylko dlatego aby nie utracić prawa do swojego odszkodowania, zburzyłby całą ideę na której stworzono system Workers Compensation w stanie Nowy Jork.

W rezultacie tego niefortunnego precedensu, oraz na skutek protestów sądowych od wielu grup prawnych, społecznych oraz politycznych stanu oraz miasta Nowy Jork, Sąd Najwyższy zgodził się na powtórne rozpatrzenie tej sprawy. W efekcie sędziowie tego sądu zdecydowali się na odrzucenie ich poprzedniej decyzji i podtrzymanie decyzji sądu apelacyjnego pierwszej instancji, co oznaczało zwycięstwo pracownika nad ubezpieczalniami. W swojej decyzji uznali oni, iż: „pseudo-prawne decyzje administracji stanowej mogą zatrzymać świadczenia pracownika tylko wtedy, kiedy są one w sposób identyczny określone w pozwie sądowym w sprawie o odszkodowanie, oraz gdy poszkodowany miał pełną możliwość obrony prawnej w takim postępowaniu (administracyjnym).”

Najwyższy Sąd Apelacyjny w tej decyzji uznał, że istnieje różnica w standardzie prowadzenia spraw przed Workers Compensation Board oraz przed sądem cywilnym. Stwierdził on ponadto, że celem ustanowienia stopnia niesprawności pracownika w  Workers Compensation Board jest tylko i wyłącznie determinacja czy jest on zdolny do pracy, oraz ustanowienie świadczeń za niemożność powrotu tegoż pracownika do swojego poprzedniego zawodu. Sędziwie zgodzili się, że proces o odszkodowanie w sądzie cywilnym jest znacznie szerszy i głęboko wykraczający poza ramy tego czym kieruje się sedzia administracyjny w Workers Compensation Board. Celem procesów cywilnych jest przywrócenie poszkodowanego pracownika do stanu sprzed wypadku, poprzez odpowiednią rekompensatę finansową za jego obrażenia ciała oraz leczenie medyczne, wliczając w to przyszłe koszty medyczne oraz straty ekonomiczne jak również ból i cierpienie. W związku z tą decyzją pracownik ten mógł już bez przeszkód kontynuować swój proces o słuszne odszkodowanie w sprawie cywilnej.

Jeśli byli Państwo ofiarą wypadku w Nowym Jorku, lub znają kogoś kto uległ takiemu wypadkowi to zapraszamy do bezpłatnej konsultacji prawnej pod numerem telefonu 212-514-5100 (nasze biuro) 646-932-6656 (moja komórka), emailowo pod adresem swp@plattalaw.com, lub w czasie osobistego spotkania w naszej kancelarii na dolnym Manhattanie. Zawsze udzielimy Państwu bezpłatnej porady w każdym wypadku.
Zapraszamy również do odwiedzenia naszej strony internetowej www.plattalaw.com gdzie mogą Państwo na głównej stronie (w lewej części) sami sprawdzić status swojej sprawy sądowej (prowadzonej nawet przez inną kancelarię), po wpisaniu numeru sprawy w istniejące tam okienko, jak również posłuchać ciekawych porad prawnych w formie wideo. Gdyby z jakiegokolwiek technicznego powodu nie udało się Państwu odnaleźć swojej sprawy, to z przyjemnością pomożemy ją odnaleźć telefonicznie.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: