NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork ameryka prawnik radzi Prawnik Radzi. Na pytania czytelników "Super Expressu" odpowiada Mec. Sławek Platta

Prawnik Radzi. Na pytania czytelników "Super Expressu" odpowiada Mec. Sławek Platta

23.11.2013, godz. 20:15
Sławek Platta
foto:

Sławek Platta jest zarządzającym partnerem w kancelarii The Platta Law Firm, która mieści się niedaleko Wall Street na dolnym Manhattanie. Pan Sławek ukończył studia prawnicze w Polsce (tytuł magistra prawa kanonicznego oraz cywilnego), jak również zdobył tytuł magistra prawa ze specjalnością prawa porównawczego na Uniwersytecie im. Frederica G. Levina na Florydzie. Kancelaria zajmuje się głównie wypadkami budowlanymi ale również sprawami cywilnymi jak i Worker’s Compensation.

"Wygrane Upadki"

Artykuł 240 Prawa Pracy jest powszechnie rozpoznawany w Nowym Jorku jako “Prawo Rusztowań”. Prawo to, unikalne dla stanu Nowy Jork, zapewnia pracownikom budowlanym w tym stanie większą ochronę prawną niż w jakimkolwiek innym stanie USA. Stanowi ono, że właściciele budynków oraz główni wykonawcy prac budowlanych muszą chronic pracowników budowalnych przed ryzykiem związanym z pracą na wysokościach poprzez dostarczenie im odpowiednich zabezpieczeń mających uchronić ich przed wypadkami.

Jak zauważą to Państwo w dalszej części tego artykułu, wypadki budowlane powodują zazwyczaj bardzo poważne obrażenia ciała poprzez rodzaj prac jakie pracownicy budowlani muszą wykonywać częstokroć bez odpowiednich zabezpieczeń. Dzieki temu wypadki te zdobywają największe odszkodowania z wszelkich procesów wypadkowych, niestety przynoszą one również najwięcej bólu i cierpienia dla naszych klientów. Chciałbym zapoznać teraz Państwa z ostatnimi wygranymi z jakimi zetknęliśmy sie sprawach dotyczących właśnie wypadków budowlanych.

Jedna z najnowszych spraw zakonczonych na Brooklynie dotyczyła pracownika który mył zewnątrzne okna drugiego piętra budynku. Pracownik ten miał założony specjalny pas który pozwalał mu się przyczepić do uchwytów wystających z budynku aby móc wykonywać pracę na zewnątrz budynku. Pracownik ten spadł 15-20 stóp, po tym jak jeden z takich zaczepów odpadł od ściany budynku. W wyniku tego upadku, doznał on połamań lewego ramienia oraz biodra, wymagających operacyjnego nastawienia kości. W rezultacie swojego upadku, pracownik rozpoczął proces o odszkodowanie przeciwko właścicielowi budynku oraz najemcy drugiego piętra tego budynku, twierdząc że jego wypadek był efektem pogwałcenia przez właściciela budynku oraz jego głównego wykonawcę  artykułu 240(1) oraz 202 Prawa Pracy. Pomimo tego, że obie strony pozwane argumentowały że pracownik nie powinien był używać tych zaczepów do swojej pracy, to jednak bardzo szybko zdecydowali się na ugodę w wysokości $2,250,000.00.

W innej sprawie również zakończonej na Brooklynie, pracownik budowlany pracował na drabinie z której spadł, kiedy drabina ta gwałtownie się przechyliła. Nie była ona zabezpieczona w żaden sposób w momencie wypadku. W wyniku tego wypadku pracownik spadł ok. 12 stóp i doznał połamań trzech kręgów kręgosłupa. W efekcie tegoż wypadku wniósł on pozew o odszkodowanie wynikające z pogwałcenia artykułu 240 Prawa Pracy. Złamania kręgosłupa których doznał zrosły się, podowując jednak znieszczenia dysków w kręgosłupie, które w efekcie powodowały promieniujący ból. Lekarze jego  zaopiniowali, że będzie on wymagał operacji kręgoslupa w przyszłości. W procesie, jurorzy przyznali temu pracownikowi $1,200,000.00. W skład tej wygranej weszło $250,000.00 na poczet powypadkowego bólu i cierpienia (do momentu procesu), $100,000.00 za stracone zarobki (do czasu procesu), $200,000.00 na poczet przyszłych straconych zarobków, $300,000.00 za przyszły ból i cierpienie przez kolejnych 10 lat oraz $350,000.00 na poczet przyszłych kosztów medycznych.

W ostatnio zakończonej sprawie na Queensie, pracownik budowlany wykonywał prace rozbiórkowe oraz renowacyjne w budynku znajdującym się na brooklynie. W czasie wykonywania pracy na piątym piętrze, pracownik starał sie złożyć rusztowanie, kiedy stracił balans, wykonał krok w tył i spadł w otwartą dziurę która znajdowała sie za nim w rusztowaniu. Cała jego noga wpadła do tego otworu aż do wysokości biodra, a reszta jego ciała zatrzymała się na granicy tego otworu. W wyniku tego wypadku doznał on obrażeń kręgosłupa oraz zerwania ścięgna lewego ramienia. W wyniku tych obrażeń ciała musiał poddać się operacji ramienia oraz kręgosłupa. Po wypadku nie był juz w stanie nigdy wrócić do pracy. Jego sprawa zakończyła się ugodą w wysokości $2,200,000.00.

To są tylko przykłady spraw które procesowane są w stanie Nowy Jork codziennie. Wygrane które one kreują są częstokroć astronomiczne, jednak prosze nigdy nie zapomnieć co tak naprawdę kryje sie za tak wysokimi kwotami odszkodowań. Zawsze jest to bowiem niedbalstwo lub zaniedbanie właścicieli budynku w którym prowadzone są prace budowlane, jak również, lub moźew przede wszystkim zaniedbania głównych wykonawców robót budowlanych. Częstokroć bowiem dla chęci zaoszczedzenia czasu lub pieniędzy narażają oni bowiem swoich pracowników na bardzo poważne wypadki. Niestety wtedy nie potrafią się zazwyczaj odnaleźć aby zadośćuczynić poszkodowanej osobie – wtedy właśnie wkraczają do akcji prawnicy, tacy jak ja, aby zapewnić tym najbardziej poszkodowanym ochrone prawną której nie doświadczyli od swoich pracodawców.

Jeśli byli Państwo ofiarą wypadku w Nowym Jorku, lub znają kogoś kto uległ takiemu wypadkowi to zapraszamy do bezpłatnej konsultacji prawnej pod numerem telefonu 212-514-5100 (nasze biuro) 646-932-6656 (moja komórka), emailowo pod adresem swp@plattalaw.com, lub w czasie osobistego spotkania w naszej kancelarii na dolnym Manhattanie. Zawsze udzielimy Państwu bezpłatnej porady w każdym wypadku, nie tylko budowlanym.
Zapraszamy również do odwiedzenia naszej strony internetowej www.plattalaw.com gdzie mogą Państwo na głównej stronie (po lewej stronie) sami sprawdzić status swojej sprawy sądowej (prowadzonej nawet przez inną kancelarię), po wpisaniu numeru swojej sprawy w istniejące tam okienko, jak również posłuchać ciekawych porad prawnych w formie wideo. Gdyby z jakiegokolwiek technicznego powodu nie udało się Państwu odnaleźć swojej sprawy, to z przyjemnością pomożemy ją odnaleźć telefonicznie.

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: