NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork ameryka prawnik radzi Prawnik Radzi. Na pytania czytelników "Super Expressu" odpowiada Mec. Marcin Muszyński

Prawnik Radzi. Na pytania czytelników "Super Expressu" odpowiada Mec. Marcin Muszyński

27.07.2013, godz. 18:39
Marcin Muszyński
foto:

Mec. Marcin Muszyński jest adwokatem imigracyjnym. Oprócz wykształcenia prawniczego mec. Muszyński posiada również wykształcenie finansowo-inwestycyjne. Jego kancelaria prowadzi wszystkie sprawy imigracyjne: zielone karty, sponsorowanie pracownicze oraz obronę przed deportacją. Mec. Muszyński jest członkiem American Immigration Lawyers Association. Telefon kancelarii: Manhattan: (646) 669-9797, Greenpoint: (718) 389-7580. Więcej informacji: www.adwokatmuszynski.com oraz Facebook: www.facebook.com/adwokatimigracyjny.

Magda z Nowego Jorku: - Zostałam wylosowana w tegorocznej loterii wizowej. W USA przebywam od 7 lat, obecnie jestem na statusie studenckim. Czy mogę ubiegać się o zieloną kartę w USA czy muszę jechać do ambasady w Polsce?
Proszę pamiętać, że przepisy o loterii wizowej mówią, że zielona kartą musi zostać Pani przyznana do 30 września 2014 roku. Jeżeli z jakichkolwiek powodów zielona karta nie zostanie wydana w tym terminie, wygrana karta przepada. Jeżeli jest Pani w USA legalnie to można wystąpić z zieloną kartę tutaj, ale musi się Pani upewnić, że Urząd Imigracyjny zdąży rozpatrzeć Pani aplikację w terminie. Proszę również pamiętać, że musi Pani poczekać na swoje miejsce w kolejce, a to zależy od numeru, który otrzymała Pani na potwierdzeniu o wylosowaniu zielonej karty. Decyzję należy podjąć jak najszybciej, ponieważ jest inna procedura dla osób, które ubiegają się o zielone karty w USA niż od procedury ubiegania się o zieloną kartę w ambasadzie. Aby uniknąć niepotrzebnych komplikacji, radzę skonsultować się z adwokatem imigracyjnym.

Marek z Dolnego Brooklyn: - Jestem obecnie w USA na wizie turystycznej. Znalazłem firmę, która chce mnie zatrudnić na stanowisku informatyka (zarządzanie siecią). W Polsce mam ukończone wyższe studia z informatyki oraz posiadam wiele lat doświadczenia w swoim zawodzie. Niestety nie ma już wiz pracowniczych - czy są inne opcje?
Dla Pana idealną wizą byłaby wiza pracownicza H-1B, ale ze względu na olbrzymie zapotrzebowanie, w tym roku wizy H1B skończyły się już w pierwszym tygodniu kwietnia. Oczywiście może Pan starać się o wizę H-1B w kwietniu 2014 roku, ale pracę zacząć mógłby Pan dopiero od października 2014 roku. W Pana sytuacji o wiele szybszym rozwiązaniem może okazać się ubieganie się o zieloną kartę w drugiej kategorii, tzw. EB-2. Obecnie w tej kategorii sponsorowania pracowniczego nie ma kolejki, dlatego cały proces można zakończyć w niespełna rok.

Tomasz z Greenpointu: - Będę ubiegał się o obywatelstwo w język polskim. Czy na interview będę mógł przyjść ze znajomym, który pomoże mi w tłumaczeniu z angielskiego na polski?
Generalnie tylko adwokat może Panu towarzyszyć podczas egzaminu na obywatelstwo. Proszę jednak pamiętać, że adwokat nie może być tłumaczem. Jeśli kwalifikuje się Pan na zdawanie egzaminu w języku polskim to powinien Pan wystąpić z pisemną prośbą o zarezerwowanie polskiego tłumacza. W zależności od biura imigracyjnego, egzamin na obywatelstwo w języku polskim odbywa się poprzez telefon głośnomówiący lub w obecności tłumacza.

Małgorzata z Greenpointu: - Mam zieloną kartę już 13 lat, ale większość czasu spędzam w Polsce. Kiedyś wystarczało przyjechać do USA raz w roku; ostatnio mam jednak za każdym razem problemy przy powrocie. Ile czasu mogę przebywać poza USA?
Proszę pamiętać, że jako stały rezydent musi Pani traktować USA, jako swój dom, w którym mieszka Pani na stałe. Prawo imigracyjne mówi, że stały rezydent może przebywać jednorazowo poza USA do roku. Prawo mówi jednak, że jeśli nasz pobyt poza USA jest dłuższy niż 6 miesięcy to istnieje podejrzenie, że przestaliśmy traktować USA jako nasz dom. Prawdą jest, że teoretycznie można przyjeżdżać do USA raz do roku, ale za każdym razem urzędnik ma prawo zażądać od Pani ewidencji, że mieszka Pani w USA na stałe. Obecnie urząd imigracyjny ma odnotowany każdy Pani przylot i wylot, dlatego jeśli będzie Pani przyjeżdżać do USA tylko raz w roku, to prędzej czy później zielona karta zostanie Pani odebrana.

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: