NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork ameryka prawnik radzi Prawnik Radzi. Na pytania czytelników "Super Expressu" odpowiada Mec. Marcin Muszyński

Prawnik Radzi. Na pytania czytelników "Super Expressu" odpowiada Mec. Marcin Muszyński

28.06.2013, godz. 19:38
Marcin Muszyński
foto:

Mec. Marcin Muszyński jest adwokatem imigracyjnym. Oprócz wykształcenia prawniczego mec. Muszyński posiada również wykształcenie finansowo-inwestycyjne. Jego kancelaria prowadzi wszystkie sprawy imigracyjne: zielone karty, sponsorowanie pracownicze oraz obronę przed deportacją. Mec. Muszyński jest członkiem American Immigration Lawyers Association. Telefon kancelarii: Manhattan: (646) 669-9797, Greenpoint: (718) 389-7580. Więcej informacji: www.adwokatmuszynski.com oraz Facebook: www.facebook.com/adwokatimigracyjny.

Grzegorz z Ridgewood: - Chciałbym zmienić nazwisko podczas egzaminu na obywatelstwo. Jak to zrobić i czy jest jakaś dodatkowa opłata?
Przysięga na obywatelstwo USA to okazja do zmiany nazwiska bez dodatkowych opłat. Aby zmienić imię lub nazwisko, należy zaznaczyć na formularzu N-400, że chcemy zmienić swoje imię. Podczas ceremonii złożenia przysięgi, nazwisko zostanie zmienione i certyfikat naturalizacji będzie zawierał nasze nowe dane osobowe. Obecnie opłata za wniosek na obywatelstwo wynosi $680.

Klemens z Manhattanu: – Sponsoruję moich rodziców jako obywatel amerykański. Mama nigdy przedtem nie była w USA, natomiast tata był tutaj i nielegalnie przedłużył pobyt. Obecnie przebywa w Polsce od 2004 roku. Czy mogę sponsorować tatę, mimo że był w USA nielegalnie? I czy fakt, że mój tata był tutaj nielegalnie nie wpłynie negatywnie na dokumenty mojej mamy?
Nie podał Pan w swoim pytaniu najważniejszej informacji, a mianowicie jak długo Pana tata był w USA nielegalnie. Jeśli jego nielegalny pobyt nie przekroczył 6 miesięcy, to tatę nie obejmuje zakaz powrotu. Jeśli nielegalny pobyt wyniósł dłużej niż 6 miesięcy, ale mniej niż rok, to tatę obejmował tylko 3-letni zakaz powrotu, który obecnie już wygasł. Jeśli natomiast tata przebywał w USA nielegalnie rok lub dłużej to jest objęty 10-letnim zakazem i najwcześniej o zieloną kartę będzie mógł wystąpić dopiero po 10 latach od daty wylotu z USA, czyli w 2014 roku. Fakt, że tata w przeszłości złamał prawo imigracyjne nie powinien wpłynąć negatywnie na sprawę mamy.

Beata z New Jersey: – Zdałam egzamin na obywatelstwo USA w maju 2012 roku. Moja córka nie miała wtedy ukończonych jeszcze 18 lat. Nie wiedziałam nic o przepisach regulujących automatyczne obywatelstwo dla dzieci, dlatego nie wystąpiłam o amerykański paszport dla córki. Czy można wystąpić jeszcze o ten dokument i czy córka musi składać swój wniosek na obywatelstwo tak jak zrobiłam to ja?
Przede wszystkim musi Pani sprawdzić, czy Pani córka jest obywatelem USA. Często zdarza się, że niektóre dzieci nie są świadome, że obywatelem USA stały się automatycznie. Aby córka automatycznie odziedziczyła po Pani obywatelstwo trzeba udowodnić 3 następujące rzeczy: 1) w momencie Pani przysięgi, córka miała nieskończone 18 lat, 2) córka miała zieloną kartę, oraz 3) córka przebywała w USA pod Pani prawną opieką. Jeśli powyższe warunki zostały spełnione, to córka jest obywatelem USA i nie może ubiegać się o obywatelstwo na podstawie naturalizacji tak jak zrobiła to Pani. Córka może wystąpić bezpośrednio o paszport USA lub o certyfikat obywatelstwa z Urzędu Imigracyjnego. Nie ma tutaj znaczenia, że żaden wniosek nie został w przeszłości złożony.

Bożena: Czy będąc na wizie studenckiej można rozpocząć sponsorowanie przez pracę? Ile takie sponsorowanie trwa i czy podczas trwania sponsorowania będę mogła pracować u sponsorującego pracodawcy?

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozpocząć sponsorowanie pracownicze będąc na statusie studenckim. Czas oczekiwania zależy od kategorii sponsorowania: jeśli będzie Pani sponsorowana na stanowisku, które wymaga minimum Master’s Degree lub jego ekwiwalentu, to takie sponsorowanie można zakończyć nawet wciągu jednego roku. Sponsorowania zawodów, które wymagają “tylko” Bachelor’s Degree lub dwóch lat doświadczenia zawodowego trwają średnio około 5 lat. Niestety rozpoczęcie sponsorowania pracowniczego nie zmienia Pani statusu imigracyjnego. Innymi słowy wciąż musi Pani uczęszczać do szkoły i nie może Pani pracować.

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: