NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork ameryka prawnik radzi Prawnik Radzi. Na pytania czytelników "Super Expressu" odpowiada Mec. Marcin Muszyński

Prawnik Radzi. Na pytania czytelników "Super Expressu" odpowiada Mec. Marcin Muszyński

26.05.2013, godz. 19:55
Marcin Muszyński
foto:

Mec. Marcin Muszyński jest adwokatem imigracyjnym. Oprócz wykształcenia prawniczego mec. Muszyński posiada również wykształcenie finansowo-inwestycyjne. Jego kancelaria prowadzi wszystkie sprawy imigracyjne: zielone karty, sponsorowanie pracownicze oraz obronę przed deportacją. Mec. Muszyński jest członkiem American Immigration Lawyers Association. Telefon kancelarii: Manhattan: (646) 669-9797, Greenpoint: (718) 389-7580. Więcej informacji: www.adwokatmuszynski.com oraz Facebook: www.facebook.com/adwokatimigracyjny.

Kazimierz W. z Maspeth: – Otrzymałem już zieloną kartę na podstawie sponsorowania przez moją mamę, obywatelkę USA. Ja przebywam w USA już 16 lat, a w Polsce pozostają żona i córka, która ma obecnie 19 lat. Jak mogę je tutaj ściągnąć? Czy znów będę musiał tak długo czekać?
Przede wszystkim zakładam, że córka jest stanu wolnego, gdyż w przeciwnym razie nie kwalifikuje się, jako dziecko do celów prawa imigracyjnego. Aby Pana rodzina mogła przyjechać do USA, trzeba poinformować ambasadę USA w Warszawie o zatwierdzeniu Pana zielonej karty. Używamy do tego celu formularza I-824. Jeśli chodzi o czas oczekiwania to nie będzie Pan musiał czekać jeszcze raz w kolejce. Z mojego doświadczenia wynika, że interview można spodziewać się w Warszawie w ciągu około 8-12 miesięcy.


Włodzimierz z New Britain: – Jestem obywatelem USA i złożyłem sponsorowanie na mojego syna zanim ukończył 21 lat. Niestety, sprawa gdzieś się zagubiła i dopiero po interwencji Kongresmena, Urząd Imigracyjny ją odnalazł. Czy wobec faktu, że zaginięcie nie było z mojej winy, mój syn otrzyma zieloną kartę mimo, że już dawno ukończył 21 lat?
Ma Pan szczęście w nieszczęściu. Prawo imigracyjne mówi, że jeśli obywatel USA złoży petycję rodziną na dziecko stanu wolnego, które nie ukończyło jeszcze 21 lat, to taka osoba pozostaje dzieckiem mimo ukończenia 21 lat. Czyli w Pana przypadku, jeśli Pana syn się nie ożenił to pozostaje nadal dzieckiem i w myśl prawa imigracyjnego może ubiegać się o zieloną kartę w ambasadzie USA w Warszawie.


Małgorzata z Boro Park: – Mój mąż został wylosowany w obecnej loterii wizowej. Mąż przebywa w Polsce, a ja jestem w USA nielegalnie. Czy można coś zrobić?
Przede wszystkim, jeżeli mąż kwalifikuje się na zieloną kartę to powinien o nią wystąpić w Ambasadzie USA w Warszawie. Według obecnych przepisów, jeśli jest Pani nielegalnie oraz nie jest Pani objęta paragrafem 245(i), to Pani o taką zieloną kartę nie może wystąpić. Musi Pani jednak pamiętać, że o zieloną kartę będzie można ubiegać się dopiero od 1 października 2013 roku, a dokładny miesiąc zależy od naszego numeru w kolejce. Są zawsze szanse, że prawo imigracyjne może się zmienić na Pani korzyść. Jeśli tak się nie stanie, mąż otrzyma zieloną kartę i w przyszłości, gdy otrzyma obywatelstwo USA, będzie mógł Panią sponsorować na zieloną kartę.


Piotr z Williamsburga: – Mam zieloną kartę i za kilka tygodni będę miał egzamin na obywatelstwo. Moje pytanie brzmi: ile muszę odczekać od momentu otrzymania obywatelstwa USA, zanim będę mógł sponsorować swoją przyszłą żonę?

Nie ma żadnego okresu, jaki musi Pan odczekać. Jeśli Panu bardzo zależy na czasie, może Pan rozpocząć sponsorowanie żony tego samego dnia, w którym stanie się Pan obywatelem USA. Proszę pamiętać jednak, że obywatelem stanie się Pan w momencie złożenia przysięgi, a nie w momencie zdania egzaminu na obywatelstwo. Innymi słowy, musi Pan najpierw otrzymać Certyfikat Naturalizacji. Certyfikat taki dostaje się w dniu złożeniu przysięgi.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: