NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork ameryka prawnik radzi Prawnik Radzi. Na pytania czytelników "Super Expressu" odpowiada Mec. Marcin Muszyński

Prawnik Radzi. Na pytania czytelników "Super Expressu" odpowiada Mec. Marcin Muszyński

18.05.2013, godz. 16:16
Marcin Muszynski
foto:

Mec. Marcin Muszyński jest adwokatem imigracyjnym. Oprócz wykształcenia prawniczego mec. Muszyński posiada również wykształcenie finansowo-inwestycyjne. Jego kancelaria prowadzi wszystkie sprawy imigracyjne: zielone karty, sponsorowanie pracownicze oraz obronę przed deportacją. Mec. Muszyński jest członkiem American Immigration Lawyers Association. Telefon kancelarii: Manhattan: (646) 669-9797, Greenpoint: (718) 389-7580. Więcej informacji: www.adwokatmuszynski.com oraz Facebook: www.facebook.com/adwokatimigracyjny.

Mateusz z Greenpointu: – Otrzymałem status DACA i mam już pozwolenie na pracę. Jestem obecnie po ślubie z obywatelką USA. Czy mogę ubiegać się o zieloną kartę ze statusu DACA? Do USA przyjechałem w 2001 roku przez zieloną granicę.

Aby móc wystąpić o zieloną kartę na podstawie małżeństwa, trzeba między innymi udowodnić legalny przyjazd do USA, czyli na wizie. Status DACA nie „daruje” niestety wykroczeń imigracyjnych, takich jak przyjazd przez „zieloną granicę”. Status DACA jest jedynie ochroną przed ewentualną deportacją. Jeżeli nie jest Pan objęty paragrafem 245(i) to nie może Pan wystąpić o zieloną kartę.

Bożena z Greenpointu: – Czy ze względu na ogromną liczbę poprawek do ustawy imigracyjnej oraz ostatnie wydarzenia w Bostonie szanse na amnestię zmalały do zera?

Wielokrotnie już powtarzałem, że jesteśmy obecnie świadkami teatru politycznego, gdzie każdy polityk chce zbić jak największy kapitał wyborczy. Jedna rzecz pozostająca niezmienna, to fakt, że Republikanie wiedzą, iż bez poparcia imigrantów, Biały Dom pozostanie w rękach Demokratów. Jeśli chodzi o liczbę poprawek to można się było tego spodziewać, gdyż jest to naprawdę przełomowa ustawa. Swoją drogę mogę Panią zapewnić, że grupa ośmiu senatorów, która przygotowała ten projekt już wcześniej wiedziała, że sprzeciw będzie miał miejsce. Pamiętajmy, że póki co większość polityków jest za reformą i to jest najważniejsze. Jeśli chodzi o tragedię w Bostonie to na pewno nie zablokuje to reformy, a raczej ją przyspieszy, aby wyeliminować w przyszłości niektóre nadużycia imigracyjne.


Czytelnik z Elizabeth, NJ: – Na początku lat 90. byłem sponsorowany przez pracę, ale firma się rozpadła i sponsorowanie przepadło, po czym wyjechałem w 1996 roku do Polski. W 2007 roku założyłem kolejne sponsorowanie i właśnie przyszła moja kolej. Mój ostatni przyjazd był przez Meksyk i mój prawnik powiedział mi, że muszę udowodnić pobyt w 2000 roku. Ja do USA wróciłem w 2003 roku. Dlaczego muszę udowadniać swój pobyt w 2000 roku?


Na podstawie informacji zawartych w Pana pytaniu, można stwierdzić, że Pana adwokat się myli. Są dwa „rodzaje” paragrafu 245(i). Wszystko zależy od tego, kiedy rozpoczął Pan swoje sponsorowanie. Fizyczna obecność w 2000 roku, a dokładniej 21 grudnia 2000 roku jest wymagana, jeśli sponsorowanie było rozpoczęte 15 stycznia 1998 roku lub później. Z treści Pana pytania wynika, że sponsorowanie było rozpoczęte przed 15 stycznia 1998 roku, czyli nie musi Pan udowadniać fizycznej obecności w USA.


Anna z Brighton Beach: – Moja dwuletnia zielona karta wygasa 30 grudnia 2013 roku. Kiedy muszę składać wniosek o jej odnowienie. Słyszałam, że jest to 90 dni, ale formularz I-90 podaje okres 6 miesięcy.

Dwuletnią „warunkową” zieloną kartę przedłużamy używając wniosku I-751. Proszę również pamiętać, że nie jest to przedłużanie zielonej karty tylko ubieganie się o zniesienie dwuletniej karencji. Jest to bardzo ważne, gdyż używając wniosku I-90, otrzyma Pani odmowę i ryzykuje Pani wezwanie do sądu imigracyjnego. Formularz I-751 należy złożyć w ciągu 90 dni przed wygaśnięciem obecnej dwuletniej karty.

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: