NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork ameryka prawnik radzi Prawnik Radzi. Na pytania czytelników "Super Expressu" odpowiada Mec. Marcin Muszyński

Prawnik Radzi. Na pytania czytelników "Super Expressu" odpowiada Mec. Marcin Muszyński

12.05.2013, godz. 20:24
Marcin Muszyński
foto:

Mec. Marcin Muszyński jest adwokatem imigracyjnym. Oprócz wykształcenia prawniczego mec. Muszyński posiada również wykształcenie finansowo-inwestycyjne. Jego kancelaria prowadzi wszystkie sprawy imigracyjne: zielone karty, sponsorowanie pracownicze oraz obronę przed deportacją. Mec. Muszyński jest członkiem American Immigration Lawyers Association. Telefon kancelarii: Manhattan: (646) 669-9797, Greenpoint: (718) 389-7580. Więcej informacji: www.adwokatmuszynski.com oraz Facebook: www.facebook.com/adwokatimigracyjny.

Stanisława z Elizabeth, New Jersey: – Przyleciałam do USA w czerwcu 2009 r. We wrześniu 2009 r. mój ojciec (obywatel USA) złożył dokumenty na sponsorowanie mnie. W 2011 ojciec zmarł, ja od listopada 2009 jestem w USA nielegalnie. Czy mimo że ojciec zmarł i jestem w Stanach nielegalnie, mam szansę na zalegalizowanie swojego pobytu? Mam 51 lat i jestem rozwiedziona.

Przede wszystkim musi pani pamiętać, że obecne prawo zabrania legalizacji statusu dla osób, które przebywają w USA nielegalnie. Zakaz ten nie dotyczy między innymi małżonków obywateli USA oraz osób objętych paragrafem 245(i). W ramach przypomnienia, aby być objętym paragrafem 245(i), należy między innymi udokumentować, że w naszym imieniu zostało rozpoczęte sponsorowanie pracownicze lub rodzinne 30 kwietnia 2001 roku lub wcześniej. Oczywiście prawo imigracyjne może się w przyszłości zmienić, a proszę pamiętać, że sponsorowanie takie jak pani trwa około 7 lat.

Jeśli chodzi o wpływ śmierci pani ojca na pani sponsorowanie, to prawo imigracyjne pozwala pani ubiegać się o zieloną kartę, jeśli ojciec zmarł po zatwierdzeniu petycji I-130 oraz jeśli ma pani w USA członków bliskiej rodziny będących stałymi rezydentami lub obywatelami USA. Do bliskiej rodziny zaliczamy małżonków, rodziców, teściów, rodzeństwo, dzieci, małżonków dzieci lub wnuki.

 

Grażyna z Maspeth: – W roku 2010 moja mama złożyła dla mnie dokumenty dotyczące sponsorowania. Czy są jakieś przesłanki dotyczące wcześniejszego załatwienia mojego stałego pobytu w związku z proponowaną nową ustawą imigracyjną? Pragnę zaznaczyć, że mam orzeczenie sądowe o separacji i wizę 10-letnią, na którą przylatuję do mamy co roku średnio na 3 miesiące.

Nie wiemy jeszcze, jak będzie wyglądał ostateczny projekt nowej reformy imigracyjnej, ale obecny projekt zakłada przyznanie zielonych kart tym osobom, które czekają w kolejkach, wcześniej niż zostaną one przyznane nielegalnym imigrantom obecnie przebywającym w USA. Nowy projekt zakłada również skrócenie kolejek po zielone karty w sponsorowaniach, dlatego jest bardzo prawdopodobne, że otrzyma pani swoją zieloną kartę szybciej. Podkreślam, że ostateczny projekt reformy na dzień dzisiejszy pozostaje wielką niewiadomą.

 

Andrzej z Greenpointu: – Jestem obywatelem kanadyjskim. Przebywam w USA ponad 10 lat nielegalnie i obecnie chciałbym wystąpić o zieloną kartę na podstawie małżeństwa z obywatelką USA. Niestety, nie mam tej białej karteczki (I-94), ponieważ nigdy takiej nie otrzymałem. Czy mogę wystąpić o zieloną kartę?

Obywatele kanadyjscy, którzy przyjeżdżają do USA turystycznie, nie otrzymują białych kartek (I-94) do paszportu. Urzędnicy imigracyjni są tego świadomi, dlatego w większości przypadków nie ma z tego tytułu żadnych konsekwencji. Formularz I-94 jest ewidencją naszego legalnego przyjazdu, dlatego jeśli przedstawi pan ewidencję pana legalnego wjazdu do USA, brak I-94 nie będzie stanowił problemu.

 

Tamara z Ridgewood: – Kilkanaście lat temu wystąpiłam o numer Social Security. Jest to legalny numer, gdyż kiedyś można było zwyczajnie o taki numer wystąpić. Na wniosku o pozwolenie na pracę (jestem sponsorowana przez męża obywatela USA) jest pytanie o poprzednie numery Social Security. Czy muszę swój numer podawać? Ten numer ma adnotację, że nie upoważnia mnie do pracy.

Na formularzu I-765 (aplikacja o pozwolenie na pracę) w punkcie 9 należy podać wszystkie numery Social Security, jakie pani posiada. Skoro
otrzymała pani numer Social Security, to musi go pani podać. W tym przypadku, skoro otrzymała pani swój numer legalnie, nie musi się pani niczego obawiać. Proszę również pamiętać, że pani ewentualne nielegalne zatrudnienie nie jest przeszkodą w ubieganiu się o zieloną kartę na podstawie małżeństwa z obywatelem USA.

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: