NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork ameryka prawnik radzi Prawnik Radzi. Na pytania czytelników "Super Expressu" odpowiada Mec. Marcin Muszyński

Prawnik Radzi. Na pytania czytelników "Super Expressu" odpowiada Mec. Marcin Muszyński

13.04.2013, godz. 17:18
Marcin Muszyński
foto:

Mec. Marcin Muszyński jest adwokatem imigracyjnym. Oprócz wykształcenia prawniczego mec. Muszyński posiada również wykształcenie finansowo-inwestycyjne. Jego kancelaria prowadzi wszystkie sprawy imigracyjne: zielone karty, sponsorowanie pracownicze oraz obronę przed deportacją. Mec. Muszyński jest członkiem American Immigration Lawyers Association. Telefon kancelarii: Manhattan: (646) 669-9797, Greenpoint: (718) 389-7580. Więcej informacji: www.adwokatmuszynski.com oraz Facebook: www.facebook.com/adwokatimigracyjny.

 

Dorota z Greenpointu: – Mój adwokat poinformował mnie, że limit wiz pracowniczych H-1B został już wyczerpany. Do kiedy przyjmowane były wnioski i kiedy będzie wiadomo, czy moja petycja została zakwalifikowana do rocznej puli?
Po raz pierwszy od 2008 roku roczny limit wiz pracowniczych został wyczerpany w ciągu pierwszego tygodnia. Według danych przekazanych przez Urząd Imigracyjny, liczba wniosków o wizy pracownicze wyniosła około 124,000, przy czym roczny limit wynosi 65,000. Obecne przepisy imigracyjne mówią, że w takiej sytuacji Urząd Imigracyjny musi przyjąć wszystkie wnioski, które wpłynęły wciągu pierwszych 5 dni kwietnia i następnie przeprowadzić komputerową loterię. Tak więc jeśli Pani petycja została otrzymana przez Urząd Imigracyjny do piątku, czyli 5 kwietnia, to została ona włączona do losowania. Pragnę podkreślić, że nie ma znaczenia, czy wniosek został otrzymany 1 czy 5 kwietnia. Wszystkie wnioski miały jednakową szanse wylosowania. Losowanie odbyło się w niedzielę, czyli 7-go kwietnia i w najbliższych dniach wylosowane osoby otrzymają potwierdzenia, że ich wnioski zostały przyjęte przez Urząd Imigracyjny. Osoby, do których los się nie uśmiechnął, otrzymają z powrotem swoje petycje wraz z opłatami imigracyjnymi.

Wanda z Maspeth: – Otrzymałam wyrok deportacyjny i chcę się odwołać. Czy na czas odwołania mogę być wydalona z USA? Jak długo trwa taki proces i co się stanie z moją sprawą na wypadek ewentualnej zmiany prawa imigracyjnego?
Jeśli Pani wyrok deportacyjny został wydany przez sędziego imigracyjnego, to może się Pani odwołać od tego wyroku do Imigracyjnej Rady Apelacyjnej (Board of Immigration Appeals). Jeśli odwołanie zostanie złożone o czasie i spełni odpowiednie wymogi formalne, to do czasu decyzji Imigracyjnej Rady Apelacyjnej, Pani deportacja jest automatycznie wstrzymana. Czas rozpatrywania apelacji zależy od rodzaju sprawy i może czasami zająć ponad rok.

Jeśli chodzi o ewentualną zmianę prawa imigracyjnego to nikt jeszcze nie wie, jak nowe prawo będzie wyglądać. Jest bardzo prawdopodobne, że osoby mające wyroki deportacyjne będą mogły pozostać w USA pod warunkiem, że nie popełniły poważnych przestępstw kryminalnych.

Kazimierz z Ozone Park: - Zgubiłem swoją zieloną kartę i muszę w ciągu miesiąca wyjechać do Polski. Ponieważ odnowienie zielonej karty zajmie około trzech miesięcy, to co mogę zrobić w takiej sytuacji?
Powinien Pan jak najszybciej złożyć wniosek o otrzymanie nowej zielonej karty. Po otrzymaniu dokumentów potwierdzających wpłynięcie Pana wniosku do Urzędu Imigracyjnego, powinien Pan udać się do lokalnego Urzędu Imigracyjnego i poprosić o wbicie specjalnej pieczątki do Pana paszportu, która potwierdzi status stałego rezydenta. Zanim uda się Pan do Urzędu Imigracyjnego, będzie musiał Pan zarezerwować termin spotkania na stronie Urzędu Imigracyjnego pod adresem www.uscis.gov i kliknąć na link „Infopass”.


Anna z Manhattanu: – Mam zieloną kartę i za kilka tygodni będę składać wniosek o obywatelstwo USA. Czy lepiej jest wziąć ślub z moim narzeczonym teraz czy po otrzymaniu obywatelstwa USA?
Wiele osób jest mylnie przekonanych, że ślub należy brać tylko po uzyskaniu certyfikatu naturalizacji. Prawdą jest fakt, że ślub z obywatelem USA „daruje” nam nielegalny pobyt w USA, natomiast małżeństwo ze stałym rezydentem takiego przywileju nie posiada. Niemniej należy pamiętać, że podstawą uzyskania zielonej karty na podstawie małżeństwa z obywatelem USA jest przekonanie urzędnika imigracyjnego, że nasz związek został zawarty z miłości, a nie w celach imigracyjnych. Naturalnym jest, że osoby zakochane w sobie biorą ślub niezależnie od statusu imigracyjnego. Ponadto im dłuższy jest nasz związek małżeński, tym łatwiej przekonać urzędnika imigracyjnego odnośnie prawdziwości naszego związku.


REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: