NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork ameryka prawnik radzi Prawnik Radzi. Na pytania czytelników "Super Expressu" odpowiada Mec. Marcin Muszyński

Prawnik Radzi. Na pytania czytelników "Super Expressu" odpowiada Mec. Marcin Muszyński

09.03.2013, godz. 21:41
Marcin Muszyński
foto:

Mec. Marcin Muszyński jest adwokatem imigracyjnym. Oprócz wykształcenia prawniczego mec. Muszyński posiada również wykształcenie finansowo-inwestycyjne. Jego kancelaria prowadzi wszystkie sprawy imigracyjne: zielone karty, sponsorowanie pracownicze oraz obronę przed deportacją. Mec. Muszyński jest członkiem American Immigration Lawyers Association. Telefon kancelarii: Manhattan: (646) 669-9797, Greenpoint: (718) 389-7580. Więcej informacji: www.adwokatmuszynski.com oraz Facebook: www.facebook.com/adwokatimigracyjny.

Tomasz z Bronksu:
– Chciałbym wystąpić o wizę pracowniczą H-1B na pozycji księgowego, ale nie ukończyłem moich studiów w Polsce. Czy można zakwalifikować się na wizę pracowniczą H-1B, mając niepełne wykształcenie wyższe?

Przepisy imigracyjne pozwalają dodać do liczby zaliczonych lat na studiach nasze doświadczenie zawodowe. Za każdy brakujący rok studiów trzeba udokumentować 3 lata doświadczenia zawodowego. Na przykład jeśli ukończył pan 3 lata studiów, to brakuje jeszcze 1 roku studiów, aby pana polskie wykształcenie było ekwiwalentem amerykańskiego Bachelor’s Degree. Zatem musi pan udokumentować, że zamiast roku studiów ma pan 3 lata doświadczenia zawodowego w księgowości.


Alina z Greenpointu:

– Mój mąż był w Stanach nielegalnie przez 5 lat, ale musiał wrócić do Polski, do swojej matki. Przy ponownej próbie uzyskania wizy turystycznej dostał odmowę i wbito mu zakaz na 10 lat. Jeśli zniosą wizy dla Polaków, to czy osoby, które były tu kiedyś nielegalnie, będą mogły przyjechać do USA?

Pani mąż jest objęty 10-letnim zakazem powrotu do USA, ponieważ przebywał w USA nielegalnie dłużej niż rok. Zakaz ten obowiązuje niezależnie, czy pani mąż będzie chciał przyjechać turystycznie, czy nawet jako stały rezydent. Ewentualne zniesienie wiz dla Polaków nie pomoże pani mężowi, gdyż dopóki nie upłynie 10 lat od jego ostatnie wyjazdu, nie będzie mógł przyjechać do USA.


Piotr z Maspeth:

– W połowie lat 90. mój tata był w USA i był sponsorowany przez swojego ówczesnego pracodawcę. Ja byłem jeszcze w Polsce, gdyż chodziłem do szkoły podstawowej. Obecnie jestem w USA nielegalnie, mam żonę i 2-letnie dziecko (obywatel USA). Mój tata nigdy zielonej karty nie dostał, ponieważ pracodawca zbankrutował. Czy można coś w mojej sprawie zrobić?

Jeżeli pana tata miał faktycznie rozpoczęte sponsorowanie pracownicze, to najprawdopodobniej jest on objęty paragrafem 245(i). Jeżeli nie ma pan dokumentów sponsorowania taty, to trzeba będzie o kopię wystąpić do urzędu pracy. Ponieważ pan był dzieckiem stanu wolnego w momencie, kiedy taty sponsorowanie było rozpoczęte, pan również jest objęty paragrafem 245(i). Paragraf 245(i) daje panu możliwość legalizacji swojego nielegalnego statusu po opłaceniu dodatkowej kary w wysokości $1000. Wraz z panem zalegalizować swój status może pana żona, również po opłaceniu $1000 kary.


Roman z New Jersey:

– Jestem stałym rezydentem i mój syn miał niedawno interview w Warszawie na zieloną kartę na podstawie mojego sponsorowania. Syn dostał już wizę imigracyjną i ma jeszcze 5 miesięcy, aby przylecieć do USA. W międzyczasie narzeczona syna zaszła w ciążę. Mój syn chce wziąć ślub oraz przedłużyć swoją wizę imigracyjną, tak aby mógł przylecieć do USA za rok. Czy jest to możliwe?

Jeśli pana syn weźmie ślub, to jego zielona karta automatycznie straci ważność. Stanie się tak, gdyż obecne prawo imigracyjne nie zezwala na sponsorowanie zamężnych dzieci stałych rezydentów. Proszę również pamiętać, że pana syn stanie się stałym rezydentem w momencie przylotu do USA – sama wiza imigracyjna nie jest jeszcze zieloną kartą. W pana przypadku konsultacja u adwokata imigracyjnego jest wskazana, ale najkorzystniej dla syna byłoby jak najszybciej przylecieć do USA, aby zostać stałym rezydentem i dopiero wtedy wziąć ślub. Pana syn będzie mógł sponsorować swoją przyszłą żonę jako stały rezydent. Obecnie czas oczekiwania wynosi około 2,5 roku.


Uwaga!
Ponieważ każda sprawa jest inna, powyższe odpowiedzi mają jedynie charakter informacyjny i służą orientacji Czytelników. Nie można ich traktować jako porady prawnej wiążącej dla sądów czy innych instytucji.

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: