NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork ameryka prawnik radzi Prawink radzi. Odszkodowania w wypadkach samochodowych

Prawink radzi. Odszkodowania w wypadkach samochodowych

16.06.2014, godz. 17:31
Sławek Platta
foto:

Sławek Platta jest zarządzającym partnerem w kancelarii The Platta Law Firm, która mieści się niedaleko Wall Street na dolnym Manhattanie. Pan Sławek ukończył studia prawnicze w Polsce (tytuł magistra prawa kanonicznego oraz cywilnego), jak również zdobył tytuł magistra prawa ze specjalnością prawa porównawczego na Uniwersytecie im. Frederica G. Levina na Florydzie. Kancelaria zajmuje się głównie wypadkami budowlanymi ale również sprawami cywilnymi jak i Worker’s Compensation.

Pewna kobieta prowadząca swój samochód została niespodziewanie uderzona w tył swojego auta przez innego kierowcę. W wyniku tego wypadku złożyła ona pozew sądowy przeciwko sprawcy o odszkodowanie za poniesione obrażenia ciała. W procesie tym prawnicy jej polegali ona na przepisach artykułu 5102(d) Prawa Ubezpieczeń twierdząc, że doznała ona „poważnych” obrażeń ciała w kategoriach „trwałym ograniczeniu użycia określonej części ciała”, „znaczącemu ograniczeniu użycia określonej części ciała” oraz „medycznie zdefiniowanego obrażenia ciała lub nie-trwałego ograniczenia które powstrzymuje osobę poszkodowaną od wykonywania jej codziennych czynności życiowych przez nie mniej niż 90 dni z pierwszych 180 dni po wypadku”. To oznacza, że poszkodowana musi udowodnić że w ciągu 90 dni spośród pierwszych 180 dni po wypadku, nie mogła wykonywać swojej pracy ze względu na potwierdzone przez lekarzy przeciwskazania medyczne. Jeśli lekarze potwierdzą, że osoba nie mogła pracować w tym okresie czasu z powodu wypadku, to sędziowie muszą uznać, że osoba taka doznała „poważnych” obrażeń ciała. Jeśli by jednak tego nie mogli potwierdzić, to wtedy sędzia musi oddalić cały pozew sądowy, ponieważ nie można otrzymać w Nowym Jorku odszkodowania za wypadek samochodowy, jeśli nie udowodni się „poważnych” obrażeń ciała (jakiekolwiek złamania również automatycznie sa klasyfikowane jako „poważne” obrażenia ciala).

W trakcie procesu, prawnicy poszkodowanej złożyli wniosek o automatyczne wygranie odpowiedzialności cywilnej, do którego sąd niższej instancji się przychylił. Z tego powodu sprawa trafiła przed jurorów po to tylko, aby określili oni rozmiar i koszt obrażeń ciała poszkodowanej w tej sprawie kobiety.

W trakcie procesu zeznała ona, iż nigdy wcześniej (przed wypadkiem) nie doznała ona obrażeń lewego ramienia, a dzień po wypadku poczuła potworny ból w obrębie swojego lewego ramienia. Zeznała ona również, iż straciła około siedmiu miesięcy z pracy z powodu obrażeń jej lewego ramienia, że wciąż ma ból w tym ramieniu, zwłaszcza kiedy pogoda ulega pogorszeniu oraz, że jej lewe ramię jest teraz słabsze niż prawe. Dodatkowo, jej ekspert medyczny, chirurg ortopedyczny zeznał, że w trakcie jego pierwszego badania poszkodowana miała bardzo duże ograniczenia ruchowe lewego ramienia, porównywalne z połową tego co zdrowy człowiek jest w stanie wykonać. Zeznał on również, że w trakcie operacji która wykonał aby naprawi jej lewe ramię, zaobserwował on obrażenia które są związane z wypadkiem a nie degeneracją tkanki związaną ze starzeniem się.

Prawnicy sprawcy wypadku nie wezwali własnych lekarzy do podważenia opinii chirurga poszkodowanej. Na kóncu procesu, prawnicy poszkodowanej złożyli do sędziego wniosek wynikający z artykułu 4401 Procedury Cywilnej o wyrok z mocy prawy określający, że obrażenia lewego ramienia powinny być sklasyfikowane jako „poważne” w świetle artykułu 5102 Prawa Ubezpieczeń oraz, że są one związane z tym właśnie wypadkiem. Prawnicy ubezpieczalni sprawcy wypadku złożyli identyczny wniosek twierdząc z kolei, że poszkodowana nie doznała „poważnych” obrażeń ciała według definicji tego słowa wynikającej z artykułu 5102(d) Prawa Ubezpieczeń. Sędzia przychylił się do wniosku prawników strony poszkodowanej w tym wypadku i oddalił wniosek prawników ubezpieczalni. Jurorzy przyznali na końcu procesu poszkodowanej $150,000.00 za jej ból i cierpienie od czasu wypadku do momentu wyroku, oraz $100,000.00 na poczet przyszłego bólu i cierpienia. Oczywiście prawnicy ubezpieczalni odwołali się od tego wyroku.

Sędziowie drugiego departamentu apelacyjnego podtrzymali jednak decyzję sędziego procesowego uznając, że poszkodowana dostarczyła niepodważalnych dowodow medycznych potwierdzających jej stanowisko, że doznała ona „poważnych” obrażeń ciała zdefiniowanych w artykule 5102(d) Prawa Ubezpieczeń. Sędziowie apelacyjni uznali, że „patrząc na dowody w sprawie w sposób najbardziej korzystny dla sprawcy wypadku (takiego standardu prawnego musieli użyć), nie było żadnej możliwości aby jurorzy mogli uznać, że poszkodowana nie doznała „poważnych” obrażeń ciała wynikających z tego wypadku, w świetle artykułu 5102(d) Prawa Ubezpieczeń. W związku z tym uznali oni, że sędzia procesowy słusznie zatwierdził wniosek prawników poszkodowanej o orzeczenie wygranej z mocy prawa. Dodatkowo, sędziowie apelacyjni podtrzymali w całości część finansową odszkodowania jakie przyznali poszkodowanej jurorzy, twierdząc, że nie odbiega ono od tego co można by określić mianem rozsądnego odszkodowania w takim wypadku.

Jeśli Państwo sami stali się ofiarą wypadku, lub znają kogoś kto ma problem ze swoim wypadkiem, to zapraszamy do bezpłatnej konsultacji prawnej pod numerem telefonu 212-514-5100 (biuro) 646-932-6656 (moja komórka), emailowo pod adresem swp@plattalaw.com, lub w czasie osobistego spotkania w naszej kancelarii na dolnym Manhattanie. Możecie Państwo również zadać nam pytania bezpośrednio na stronie internetowej (www.plattalaw.com) używając emaila lub czatu który jest w prawym dolnym rogu ekranu. Zawsze udzielimy Państwu bezpłatnej porady w każdym wypadku.

Zapraszamy również gorąco do odwiedzenia naszej strony internetowej gdzie mogą Państwo na głównej stronie (po lewej jej stronie) sami sprawdzić status swojej sprawy sądowej (prowadzonej nawet przez inną kancelarię), po wpisaniu numeru swojej sprawy w istniejące tam okienko, jak również posłuchać ciekawych porad prawnych w formie wideo. Gdyby z jakiegokolwiek technicznego powodu nie udało się Państwu odnaleźć swojej sprawy, to z przyjemnością pomożemy ją odnaleźć telefonicznie.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: