NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork ameryka prawnik radzi Porady imigracyjne dla czytelników

Porady imigracyjne dla czytelników

19.10.2013, godz. 02:00
Marcin Muszyński
foto:

Mec. Marcin Muszyński jest adwokatem imigracyjnym. Oprócz wykształcenia prawniczego mec. Muszyński posiada również wykształcenie finansowo-inwestycyjne. Jego kancelaria prowadzi wszystkie sprawy imigracyjne: zielone karty, sponsorowanie pracownicze oraz obronę przed deportacją. Mec. Muszyński jest członkiem American Immigration Lawyers Association. Telefon kancelarii: Manhattan: (646) 669-9797, Greenpoint: (718) 389-7580. Więcej informacji: www.adwokatmuszynski.com oraz Facebook: www.facebook.com/adwokatimigracyjny.

Aleksander z Greenpointu: - Zdaję sobie sprawę, że to najczęściej zadawane pytania, ale czy nadal sądzi Pan, że reforma imigracyjna jest możliwa?Mamy przecież kompletny paraliż rządowy, kraj jest na skraju historycznego bankructwa; jak tu zatem nawet r: Aleksander z Greenpointu: - Zdaję sobie sprawę, że to najczęściej zadawane pytania, ale czy nadal sądzi Pan, że reforma imigracyjna jest możliwa?

Wydaje mi się, że sytuacja nie jest aż tak beznadziejna, jak się Panu wydaje. Jestem przekonany, że obecny impas budżetowy niebawem się zakończy. Nie potrafię sobie wyobrazić sytuacji, w której rząd USA przestanie spłacać swoje zobowiązania finansowe. Pracownicy federalni też nie mogą na dłuższą metę pozostawać na bezpłatnych urlopach. Tak więc obecny kryzys polityczny moim zdaniem zostanie niebawem zażegnany. Na nasze szczęście konflikt w Syrii rozwiązał się bez interwencji zbrojnej USA, czyli uniknęliśmy kolejnej kłótni w Waszyngtonie. Tak więc debata nad reformą imigracyjną wydaje się wręcz nieunikniona; jest to zgodne z wcześniejszymi zapowiedziami polityków obu partii, dlatego myślę, że w ciągu najbliższych tygodni wszystko się wyjaśni.

Alina z Brooklyn, NY: - Moja siostra, która jest obywatelką USA, rozpoczęła moje sponsorowanie w 2000 roku. Do USA przyleciałam z całą rodziną w 2003 roku na wizie turystycznej. Ze względu na złą sytuację finansową w Polsce zdecydowaliśmy się zostać. Obecnie mogę ubiegać się o zieloną kartę, ale adwokat, u którego byłam, powiedział mi, że nie mogę wystąpić o zieloną kartę, gdyż jestem nielegalnie. Nie rozumiem, jak to możliwe, skoro mam zatwierdzony wniosek złożony przez moją siostrę. Czy ta sprawa i całe czekanie poszło na marne?

Na podstawie Pani pytania wnioskuję, że nie jest Pani objęta paragrafem 245(i), ponieważ przyjechała Pani do USA dopiero w 2003 roku. Według obecnego prawa imigracyjnego osoby będące w USA nielegalnie nie mogą zalegalizować swojego statusu. Istnieją pewne wyjątki, takie jak sponsorowanie na podstawie małżeństwa z obywatelem USA. Obawiam się, że w Pani przypadku musi Pani poczekać na reformę prawa imigracyjnego, gdyż w Pani sytuacji nie można wystąpić o zieloną kartę w USA.

Leon z Queensu, NY: - Mam dwuletnią zieloną kartę na podstawie małżeństwa z obywatelką USA. Niestety, zupełnie z żoną zapomnieliśmy ją przedłużyć i obecnie moja zielona karta jest już kilka miesięcy nieważna. Czy można uratować moją zieloną kartę, czy trzeba rozpoczynać nowe sponsorowanie przez żonę?

Prawo imigracyjne zezwala na złożenie wniosku o "przedłużenie" 2-letniej zielonej karty po terminie. Trzeba jednak złożyć dodatkowe podanie o zezwolenie na złożenie spóźnionego wniosku. W Pana przypadku nie może Pan obecnie ubiegać się o zieloną kartę na podstawie nowego sponsorowania przez małżeństwo, gdyż prawo imigracyjne nadal traktuje Pana jako stałego rezydenta. Radzę jak najszybciej skontaktować się z adwokatem imigracyjnym, gdyż może Pan w każdej chwili otrzymać wezwanie do sądu imigracyjnego, a to znacznie skomplikuje cały proces.

Zofia z Maspeth, NY: - Sponsoruję swojego wnuczka, który ma wizę turystyczną i co roku przyjeżdża do USA. Moja córka, matka mojego wnuczka, wraz z zięciem są w USA nielegalnie. Czy mój wnuczek może dostać zieloną kartę?

Zakładam, że jest Pani obywatelką USA i sponsoruje Pani swoją zamężną córkę wraz z wnuczkiem. W takich przypadkach wnuczek otrzyma zieloną kartę, pod warunkiem że najpierw otrzyma ją główna osoba sponsorowana, czyli Pani córka. Według obecnego prawa imigracyjnego córka, będąc w USA nielegalnie, nie może otrzymać zielonej karty na podstawie Pani sponsorowania. Zakładam, że córka nie jest objęta paragrafem 245(i). W tej sytuacji musi Pani czekać na zmianę prawa imigracyjnego.

Mec. Marcin Muszyński jest adwokatem imigracyjnym. Oprócz wykształcenia prawniczego mec. Muszyński ma również wykształcenie finansowo-inwestycyjne. Jego kancelaria prowadzi wszystkie sprawy imigracyjne: zielone karty, sponsorowanie pracownicze oraz obronę przed deportacją. Mecenas Muszyński jest członkiem American Immigration Lawyers Association. Telefon kancelarii: Manhattan: (646) 669-9797, Greenpoint: (718) 389-7580. Więcej informacji: www.adwokatmuszynski.com oraz Facebook: www.facebook.com/adwokatimigracyjny.

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: