NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny

Polonia ma prawo

22.02.2014, godz. 09:00
Marcin Muszyński
foto:

Prawnik radzi

Kamil z Middle Village: - Po ilu latach w USA przestępstwa ulegają przedawnieniu? Kilkanaście lat temu zostałem skazany za kradzież i obecnie nie mogę się ubiegać o zieloną kartę. Czy kiedykolwiek moja sytuacja ulegnie zmianie?

- Prawo imigracyjne nie uznaje przedawnień wyroków kryminalnych. Jeżeli kiedykolwiek byliśmy aresztowani czy skazani, musimy to wyjawić w naszych aplikacjach do Urzędu Imigracyjnego. Są stany, które niektóre wyroki kryminalne wymazują ze swoich rejestrów, ale jak wspomniałem powyżej, nie ma to wpływu na konsekwencje takiego wyroku w prawie imigracyjnym. W Pana przypadku zalecam konsultację u adwokata imigracyjnego, ponieważ w niektórych wypadkach wyrok kryminalny niekoniecznie musi oznaczać odmowę zielonej karty.

Teresa z Nowego Jorku: - Mój mąż będzie zdawał egzamin na obywatelstwo w języku polskim. Czy jest jakiś dodatkowy formularz, aby zgłosić chęć zdawania egzaminu po polsku? Na formularzu N-400 nie znaleźliśmy żadnego miejsca, aby poinformować Urząd Imigracyjny o zdawaniu w języku polskim.

- Nie ma osobnego formularza, aby poinformować Urząd Imigracyjny o chęci zdawania na obywatelstwo w języku polskim. Zakładając, że mąż kwalifikuje się do zdawania w języku polskim, należy dodać załącznik do formularza N-400 informujący o chęci zdawania w języku polskim.

Elżbieta z Virginii: - Przyjechałam do USA przez "zieloną granicę" 15 lat temu. Jestem w związku z żołnierzem armii amerykańskiej. Słyszałam, że zmieniły się przepisy dla osób takich jak ja, jeśli tylko wezmą ślub - czy to prawda?

- Obecne prawo imigracyjne nie zezwala na ubieganie się o zieloną kartę osobom, które przyjechały do USA przez "zieloną granicę". Wyjątkiem są między innymi osoby objęte paragrafem 245(i). Drugim wyjątkiem są osoby, które są małżonkami obywateli USA, którzy służą lub służyli w amerykańskiej armii. Aby jednak mogła się Pani ubiegać o zieloną kartę na podstawie małżeństwa z żołnierzem amerykańskiej armii, lokalny Urząd Imigracyjny musi najpierw przyznać Pani specjalny dokument o nazwie Parole in Place. Dokument ten jest swojego rodzaju ekwiwalentem legalnego wjazdu i dzięki niemu może się Pani ubiegać o zieloną kartę. Zalecam konsultację z adwokatem imigracyjnym.

Maya z Williamsburga: - Kilka tygodni temu przeprowadziłam się do Nowego Jorku, gdyż stan, w którym mieszkałam do tej pory, nie honorował małżeństw tej samej płci. Jestem z moją partnerką w związku od wielu lat, ale dopiero od niedawna jesteśmy po ślubie. Czy składając aplikację do Urzędu Imigracyjnego o zieloną kartę po tak krótkim pobycie w Nowym Jorku, nie narażamy się na podejrzenia, że nasz ślub jest fikcyjny?

- Wydaje mi się, że Pani obawy są nieuzasadnione. Dużo osób się przeprowadza i nie budzi to żadnych podejrzeń w Urzędzie Imigracyjnym. W Pani aplikacji na zieloną kartę radzę przedstawić dowody prawdziwości związku małżeńskiego na podstawie ewidencji z Nowego Jorku oraz z poprzednich lat, kiedy to mieszkała Pani w innym stanie. Proszę traktować przeprowadzkę do Nowego Jorku tak jak zwykłą przeprowadzkę do innej dzielnicy.

Mec. Marcin Muszyński jest adwokatem imigracyjnym. Oprócz wykształcenia prawniczego mec. Muszyński ma również wykształcenie finansowo-inwestycyjne.

Jego kancelaria prowadzi wszystkie sprawy imigracyjne: zielone karty, sponsorowanie

pracownicze oraz obronę przed deportacją. Mecenas Muszyński jest członkiem American Immigration Lawyers Association. Telefon kancelarii: Manhattan: (646) 669-9797, Greenpoint: (718) 389-7580. Więcej informacji: www.adwokatmuszynski.com

oraz Facebook: www.facebook.com/adwokatimigracyjny.

autor: Mec. Marcin Muszyński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: